Zwolnienia w szkołach: Dyrektor szkoły musi znać i Kartę nauczyciela, i kodeks pracy

autor: Artur Radwan17.10.2013, 09:27; Aktualizacja: 17.10.2013, 09:30
dr Magdalena Zwolińska, adwokat w kancelarii DLA Piper Wiater sp.k.

dr Magdalena Zwolińska, adwokat w kancelarii DLA Piper Wiater sp.k.źródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Materialy prasowe

Najwięcej problemów sprawiają redukcje z przyczyn organizacyjnych i wskazanie kryteriów wyboru konkretnego nauczyciela do zwolnienia. Ważne, żeby nie były one dowolne lub dyskryminacyjne - mówi dr Magdalena Zwolińska, adwokat w kancelarii DLA Piper Wiater sp.k.

Jeśli dojdzie do zawarcia z nauczycielem umowy o pracę na czas określony wbrew zasadom przewidzianym w KN, może on i tak domagać się ustalenia przed sądem, że ma umowę na czas nieokreślony. Wynika to z tego, że KN wyjątkowo pozwala na zatrudnienie nauczyciela kontraktowego na czas określony, m.in. gdy zaistnieje potrzeba wynikająca z organizacji nauczania. Taka wyjątkowa podstawa zatrudnienia nie może być zależna od uznania pracodawcy. Byłoby to sprzeczne z gwarancyjnym charakterem norm prawnych regulujących stosunek pracy nauczyciela mianowanego. Podobne stanowisko zajął SN już w uchwale z 14 czerwca 1994 r. (sygn. akt I PZP 28/94, OSNP 1994/10/160), w której stwierdził, że zatrudnienie nauczyciela na podstawie umowy o pracę na czas określony, niezgodnie z przesłankami, powoduje nawiązanie stosunku pracy na czas nieokreślony.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane