Uczelnie wyższe będą musiały organizować praktyki zawodowe. Resort chce lepiej przygotować studentów do przyszłej pracy

02.09.2013, 08:47; Aktualizacja: 02.09.2013, 08:53

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce zacieśnienia współpracy polskich uczelni wyższych z przedsiębiorcami i wprowadza obowiązek organizowania praktyk zawodowych. Dzięki temu absolwenci wszystkich kierunków mają być lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy. Efekty będzie widać dopiero za parę lat, bo pierwsi studenci rozpoczęli kształcenie w nowym systemie dopiero rok temu.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Newseria.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Żelu(2013-09-04 13:10) Zgłoś naruszenie 00

  A czy ktoś mógłby mi wyjaśnić po jakiej linii przebiega podział szkolnictwa wyższego, wspomniany w pierwszych zdaniach? Tzn. czy jest to podział na uczelnie, czy chodzi bardziej o licencjat vs. magister? Właśnie w zeszłym roku zacząłem studia na Politechnice Wrocławskiej i nic nie słyszałem o tym, żeby uczelnia miała obowiązek organizować nam praktyki... Ale ogólnie całą inicjatywa bardzo na plus, zobaczymy jak będzie z realizacją.

  Odpowiedz
 • pingwin(2015-06-11 13:22) Zgłoś naruszenie 00

  "resort chce umożliwić pracodawcom prowdzenie zajęć"
  O co kaman? Możliwość istnieje od przedwojnia. Na większości kierunków "zawodowych" zajęcia prowadzą profesorowie - praktycy, a zatrudnienie instruktora, lektora czy wykładowcy spoza środowiska akademickiego NIGDY nie było problemem. Może by tak poczytać przepisy zanim się je zmieni?

  Odpowiedz
 • socjolog(2015-06-11 23:07) Zgłoś naruszenie 00

  "Natomiast możesz skończyć socjologię też w szkole zawodowej, ale nauczysz się wtedy prowadzić wywiad, ankietę, nawiązywać kontakt z człowiekiem, badać zjawiska społeczne. Nabędziesz inny zestaw umiejętności". Mam wiele wątpliwości co do sensu zacytowanego zdania, m.in.: 1. czy istnieje zawód "socjolog"? O ile mi wiadomo to jest nauka, kierunek kształcenia, dziedzina wiedzy, lecz nie zawód; 2. W jaki sposób można nauczyć się "badać procesy społeczne" po studiach zawodowych? Badanie jest domeną studiów o charakterze akademickim 3. Czy to znaczy, że na uniwersyteckich studiach socjologicznych nie będzie można nauczyć się prowadzenia wywiadu socjologicznego, tylko w szkole zawodowej? Pani Profesor Wiceminister jest historyczką, lepiej będzie dla wszystkich, jeśli Pani Profesor będzie dobierać przykłady z dziedziny, na której się zna.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane