W czasie urlopu nauczyciele otrzymują wynagrodzenie, ale mogą np. zatrudnić się przy opiece nad uczniami. Nie mają takiej możliwości, jeśli korzystają z przerwy w wykonywaniu obowiązków z powodów zdrowotnych.

Czy za kilka dni pracy na urlopie jest dodatkowa płaca

Na dwa tygodnie przed zakończeniem przerwy wakacyjnej dyrektor poprosił nauczycieli o przybycie do szkoły na cztery dni. Wtedy będą trwać przygotowania do nowego roku szkolnego, w tym prace nad opracowaniem planu zajęć. Zwołane będzie też posiedzenie rady pedagogicznej. Czy za przerwany urlop pracodawca powinien im dodatkowo zapłacić?
Co do zasady nauczycielowi zatrudnionemu w szkole przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym przerwie wakacyjnej i feriom zimowym. W okresie takich przerw od nauki może być on jednak zobowiązany przez dyrektora do m.in. przeprowadzania egzaminów, prac związanych z zakończeniem starego roku szkolnego i przygotowaniem nowego, opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie. Z takim jednak zastrzeżeniem, że na te czynności nie może poświęcić więcej niż siedem dni. O tyle maksymalnie nauczyciele mogą mieć skrócone wakacje. Nie mogą jednak z tego tytułu żądać dodatkowego wynagrodzenia.
Podstawa prawna
Art. 64 ust. 1 i 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.).

Czy nauczyciel może prowadzić kolonie

Pracownica szkoły chciała dodatkowo dorobić w okresie wakacji. Postanowiła się zatrudnić jako kierownik zorganizowanego wypoczynku dla dzieci. Czy musi posiadać specjalne uprawnienia?
Niezbędne jest zaświadczenie o ukończeniu kursu kierowników wypoczynku. Obowiązek taki nie dotyczy wyłącznie osób zajmujących obecnie stanowiska kierownicze w publicznych szkołach i placówkach. Organizatorzy wyjazdów dla dzieci powinni przechowywać kopie dokumentów poświadczających takie kwalifikacje. Z kolei np. samorząd, który decyduje się na prowadzenie takiego wypoczynku, musi wcześniej zatrudnić kierowników i wychowawców. Podstawowym warunkiem, jaki musi spełniać kierujący tym przedsięwzięciem, jest posiadanie zaświadczenia o ukończeniu kursu. Ponadto osobami uprawnionymi do zarządzania wypoczynkiem są: nauczyciele, instruktorzy harcerscy w stopniu co najmniej podharcmistrza lub inne osoby, które spełniają następujące warunki:
● mają zaświadczenie o ukończeniu kursu dla kierowników wypoczynku,
● są pełnoletni, z co najmniej średnim wykształceniem,
● mają odpowiednie warunki zdrowotne i predyspozycje do pracy z dziećmi i młodzieżą,
● mają co najmniej trzyletni staż pracy opiekuńczo-wychowawczej lub dydaktyczno-wychowawczej.
Co ważne, obowiązki opiekuńczo-wychowawcze lub dydaktyczno-wychowawcze to szerokie pojęcie. Uznaje się za nie pracę z dziećmi i młodzieżą w różnego typu placówkach, klubach sportowych, ośrodkach socjoterapeutycznych, świetlicach środowiskowych, domach kultury itd. Wymagany trzyletni staż oznacza trzy pełne lata doświadczenia, a nie np. trzy przepracowane sezony letniego wypoczynku. Trzeba też zaznaczyć, że niedozwolone jest łączenie funkcji kierownika i wychowawcy. Uniemożliwia to spełnianie przez kierownika podstawowych funkcji związanych np. z delegowaniem zadań oraz sprawowaniem kontroli nad ich realizacją. Na tych stanowiskach najczęściej zatrudniani są nauczyciele na okres dwóch tygodni.
Podstawa prawna
Art. 6 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.).

Czy wakacyjne korepetycje dla swoich uczniów są zakazane

Rodzice poprosili nauczyciela matematyki, aby w wakacje udzielił podopiecznemu korepetycji. Ten zgodził się na ich odpłatne udzielanie. Czy dyrektor może tego zakazać?
Nauczyciel nie tylko w wakacje, ale też w ciągu roku szkolnego może dodatkowo pracować, udzielając korepetycji uczniom. Nie powinien jednak dawać dodatkowych lekcji osobie, którą uczy w szkole. Takie działanie może być postrzegane przez dyrektora placówki jako nieetyczne. Nie ma jednak przepisów, które uznawałyby to np. za naruszenie obowiązków pracowniczych.
Osoba, która chce dawać korepetycje uczniom, nie musi zakładać firmy i rejestrować działalności gospodarczej. Wystarczy, że z rodzicami lub uczniem zawrze umowę cywilnoprawną o świadczeniu usług. Powinny zostać w niej określone m.in. liczba godzin oraz stawki za udzielone lekcje. Zajęcia nie mogą odbywać się na terenie szkoły lub w ramach godzin karcianych, których dysponentem jest dyrektor szkoły.
Podstawa prawna
Art. 75 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.).

Czy gmina zapłaci za dodatkową pracę w czasie lata

Urząd miasta chce zorganizować dla dzieci i młodzieży, która nie wyjechała na kolonie, zajęcia rekreacyjne na terenie szkół. Chce w tę akcję zaangażować nauczycieli. Czy samorząd musi z nimi zawrzeć dodatkowe umowy?
Nauczyciele w czasie wakacji otrzymują normalne wynagrodzenie, tak jak w pozostałych miesiącach, w których prowadzą zajęcia dydaktyczne czy opiekuńcze. Ten okres jednak jest przeznaczony dla nich na wypoczynek. Samorząd nie może ich więc zmusić, aby zrezygnowali z niego. Część pedagogów do wspólnych akcji w mieście na rzecz uczniów może się zaangażować nieodpłatnie w formie wolontariatu. Najczęściej są z nimi zawieranie umowy cywilnoprawne na okres dwóch miesięcy.
Nauczyciele, poza opieką nad dziećmi, muszą też często pomóc gminom w samym zorganizowaniu wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Trzeba określić jego program, regulamin, a także przeprowadzić nabór i podzielić chętnych na grupy.
Podstawa prawna
Art. 64 ust. 1 i 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.).

Czy nauczyciel może dorobić w wydziale edukacji

Od czerwca do września jeden z pracowników wydziału edukacji urzędu miasta przebywa na zwolnieniu lekarskim. Poproszono więc o pomoc byłego pracownika tej komórki, który obecnie uczy matematyki w jednej ze szkół. Czy nauczyciel może zostać tam zatrudniony na czas wakacji?
Na zastępstwo urzędnika samorządowego można zatrudnić inną osobę bez konieczności przeprowadzania konkursu. W efekcie z dnia na dzień można zawrzeć umowę. Trzeba tylko spełnić warunki formalne. O pracę w urzędzie gminy może ubiegać się osoba, która ma obywatelstwo polskie. W przypadku zatrudnianych na podstawie umowy o pracę wymagane jest wykształcenie co najmniej średnie.
Nauczyciel może więc starać się o stanowisko urzędnicze pracownika samorządowego lub zostać zatrudniony na zlecenie np. do zmodyfikowania arkusza organizacyjnego szkół (czyli planu nowego roku szkolnego). Jeśli odpowiadałaby mu ta praca, mógłby się tam zatrudnić na stałe po odejściu ze szkoły. W takim przypadku musiałby już przystąpić do otwartego i konkurencyjnego naboru. Jeśli chodzi o stanowisko w wydziale edukacji, to osoba z doświadczeniem w pracy w szkole ma duże szanse na to, że wygra konkurs.
Z nauczycielem, który pierwszy raz został zatrudniony w administracji samorządowej, zawierana jest umowa na sześć miesięcy. W tym czasie ma on odbyć służbę przygotowawczą i zdać egzamin. Od jego wyniku zależy kontynuacja pracy w samorządzie.
Podstawa prawna
Art. 6, art. 11–16 oraz 19 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458 z późn. zm.).

Czy na urlopie zdrowotnym można pracować w wakacje

Pedagog przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. Otrzymał propozycję zatrudnienia w letniej szkole językowej. Czy może w tym czasie zatrudnić się w takiej placówce?
W czasie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. Jeśli okaże się, że w tym okresie podjął on zatrudnienie – nawiązał stosunek pracy lub wykonuje inną działalność zarobkową – dyrektor szkoły ma obowiązek odwołać go z urlopu, określając termin, w którym urlopowany powinien wrócić do placówki. Każda działalność zarobkowa prowadzona w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia, także w czasie wakacji, jest sprzeczna z celem przerwy. Z kolei pojęcie działalności nie jest określone w Karcie nauczyciela. Przed odwołaniem z urlopu dyrektor musi zatem sam rozstrzygnąć, czy działania podejmowane przez pedagoga mieszczą się w jej ramach. Podstawą takiej decyzji jest uzyskiwanie przez nauczyciela przychodów z tytułu podjętej aktywności. Można zatem przyjąć, że każda forma działalności, która przynosi zainteresowanemu przychody, jest tą zarobkową.
Warto przypomnieć, że wspomniany urlop udzielany jest w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia oraz regeneracji sił. W opisanym więc przypadku nauczyciel może pomagać uczniom w innej szkole, ale nieodpłatnie.
Podstawa prawna
Art. 73 ust. 1 i 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.).

Czy na sierpniowych egzaminach można dorobić

Nauczyciel zdecydował, że będzie sprawdzał pisemne prace poprawkowe z matur. Spełnia wszelkie kryteria, aby zostać egzaminatorem. Czy osoba ucząca w szkole może wykonywać takie obowiązki w wakacje?
Od 27 sierpnia będzie przeprowadzany egzamin poprawkowy dla tych osób, które nie zdały matury (pisemny z przedmiotu, z którego maturzysta nie zdał, a także w następnych dniach egzaminy ustne). Okręgowe komisje egzaminacyjne (OKE) pokrywają koszty związane ze sprawdzaniem testów pisemnych. Z nauczycielami, którzy są wpisani na listę egzaminatorów, OKE podpisuje umowy, w których wskazuje zakres ich obowiązków oraz wysokość wynagrodzenia. W zależności od przedmiotu i zakresu sprawdzianu podstawowego lub rozszerzonego za weryfikację jednej pracy nauczyciel otrzymuje średnio około 30 zł.
Podstawa prawna
Par. 54 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. nr 83, poz. 562 z późn. zm.).