Gmina przyzna nauczycielom najwyższy stopień awansu. Do tej pory było to zadanie kuratorium. Takie zmiany przewiduje projekt założeń do nowelizacji ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela. Projekt trafił do konsultacji społecznych.
Gmina przyzna nauczycielom najwyższy stopień awansu. Do tej pory było to zadanie kuratorium. Takie zmiany przewiduje projekt założeń do nowelizacji ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela. Projekt trafił do konsultacji społecznych.
Zmiany mają wejść w życie od stycznia 2014 r. Po ich wprowadzeniu rola nadzoru pedagogicznego w procesie awansu zawodowego nauczycieli będzie się ograniczała do funkcji obserwatora. Obecnie jego przedstawiciele są członkami komisji (egzaminacyjnych lub kwalifikacyjnych) i mają wpływ na wyniki postępowania. Co więcej, kuratorium przeprowadza ostatni etap awansu (na nauczyciela dyplomowanego). Projekt nowelizacji zwalnia ich z tych obowiązków.
Zdaniem ekspertów to gminy będą miały zatem większy wpływ na wyniki postępowania. Tym bardziej że zmieni się także skład komisji egzaminacyjnej przyznającej stopień nauczyciela mianowanego. Należą do niej: przedstawiciel gminy, kuratorium, dyrektor szkoły, dwóch ekspertów ministerialnych i związkowiec (jeśli o to prosi egzaminowany). Po zmianach lista ta zostanie pomniejszona o jednego eksperta ministerialnego i przedstawiciela kuratoryjnego. Podobne modyfikacje nastąpią przy przyznania stopnia nauczyciela dyplomowanego.
– Po zmianach nie będzie wiadomo, gdzie należy się odwoływać, jeśli w każdym przypadku to przedstawiciel gminy jest przewodniczącym komisji egzaminacyjnej. Brak reprezentanta kuratorium przy egzaminie merytorycznym nauczyciela jest jakimś nieporozumieniem – oburza się Sławomir Wittkowicz, przewodniczący branży nauki, oświaty i kultury Forum Związków Zawodowych.
Tłumaczy, że gminy będą mogły w łatwy sposób blokować awans nauczycieli, aby płacić im niższe pensje.
– Do tej pory nie występowały takie sytuacje ze strony organu prowadzącego, więc i po tych zmianach nauczyciele w dalszym ciągu będą mogli awansować, jeśli spełnią wszystkie warunki określone przepisami – twierdzi Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej.
Projekt zakłada też, że przedstawiciele rady rodziców nie będą jedynie opiniować awansu stażysty na stopień kontraktowego, ale wezmą udział w pracach komisji w charakterze obserwatorów.
W trakcie negocjacji zmian gminy domagały się, aby nauczyciele mogli osiągnąć najwyższy stopień awansu po 20 latach pracy. Przy obecnych rozwiązaniach mogą do tego doprowadzić w o połowę krótszym czasie. Taka zmiana nie znalazła się jednak w projekcie. Podobnie jak propozycja wprowadzenia kolejnego stopnia awansu zawodowego. W efekcie blisko 50 proc. nauczycieli posiadających już najwyższy stopień nie będzie miało motywacji do lepszej pracy.
Etap legislacyjny
Projekt założeń
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama