Student medycyny na szóstym roku odbędzie zajęcia w klinice. Będzie miał także praktyki wakacyjne w szpitalu.
Uczelnie medyczne będą oferowały studentom więcej zajęć praktycznych. Tak przewiduje rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 9 maja 2012 r. w sprawie standardów kształcenia dla kierunków studiów: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, farmacji, pielęgniarstwa i położnictwa (Dz.U. poz.631). Dziś wchodzi ono w życie. Opisuje ogólne i szczegółowe wymagania, jakie muszą spełnić uniwersytety medyczne. Najważniejsze zmiany dotyczą kształcenia w zawodzie lekarza. Osoby, które w październiku rozpoczną studia na kierunku lekarskim, będą miały dużo więcej zajęć praktycznych niż ich poprzednicy. Nie będą za to musiały odbywać obowiązkowego stażu w szpitalach po ukończeniu studiów.
– Rozporządzenie dostosowuje standardy kształcenia do wymogów unijnej dyrektywy, ale wynika także z reformy nauczania lekarzy, którą wdraża Ministerstwo Zdrowia – podkreśla prof. Jerzy Kruszewski z Naczelnej Rady Lekarskiej.
Nowe przepisy przewidują, że podczas studiów magisterskich na kierunku lekarskim liczba godzin zajęć i praktyk nie może być mniejsza niż 5700. Co najmniej przez 8 tygodni student będzie odbywał zajęcia na oddziale chorób wewnętrznych, przez 4 tygodnie na chirurgii, a przez 6 będzie uczył się wybranej specjalności lekarskiej. Rozporządzenie przewiduje, że przyszli lekarze będą odbywać praktyki wakacyjne w szpitalach. Ich program oraz sposób oceniania ustalą uczelnie.
Etap legislacyjny
Dziś wchodzi w życie