W większości samorządów zakończyła się już rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych. DGP przeprowadził sondę w blisko 80 organach prowadzących te placówki. Nasze pytania dotyczyły liczby sześciolatków, które po wakacjach trafią do szkoły. Potwierdzają się wcześniejsze obawy, że rodzice jednak preferują przedszkola.

Powtórka z rozrywki

– Po przesunięciu przez ministerstwo obowiązku posyłania sześciolatków do szkół o dwa lata zainteresowanie rodziców ich wyborem jest mniejsze – wyjaśnia Tadeusz Kołach, naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta w Chrzanowie.

Tłumaczy, że we wrześniu 2011 roku, kiedy jeszcze zmiany nie były przesądzone, rodzice częściej wybierali szkołę, chcąc uniknąć dublowania się w tych samych klasach podwójnych roczników – sześcio- i siedmiolatków. Taka sytuacja, z czego część rodziców sobie nie zdaje sprawy, może się jednak powtórzyć za rok.

Rekordowy spadek

Obecnie w tyskich szkołach do pierwszej klasy uczęszcza 323 sześcioletnich dzieci. Po wakacjach trafi tam ich o połowę mniej, bo zaledwie 171. Łącznie wszystkich maluchów w tym wieku jest aż 1185.

– W pierwszych klasach będziemy mieli o 50 proc. mniej sześciolatków w porównaniu z obecnie tam uczęszczającymi –potwierdza Janina Śmiałkowska, naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta w Świnoujściu.

O połowę mniej maluchów w pierwszych klasach ma być też w Warce i Bochni. 40-proc. spadku spodziewa się Kalisz, a 30-proc. gmina Radwanice. Rekordy odnotowuje Urząd Miejski w Zatorze. Tam, jak wynika z naboru, do szkół zapisanych zostało aż o 70 proc. mniej sześciolatków niż rok wcześniej.

Z kolei w Łodzi, w klasach pierwszych, obowiązek szkolny realizuje 1092 sześciolatków. Po wakacjach trafi tam o 300 dzieci mniej.

– Do tej pory do podstawówek zapisano 680 sześciolatków. Dla porównania od roku szkolnego 2011/2012 uczy się ich tam aż 1768 – mówi Katarzyna Fiedorowicz-Razmus z Urzędu Miasta w Krakowie.

Gminy przyznają, że szacowały, że chętnych będzie więcej.

– W ubiegłym roku, podobnie jak resort edukacji, liczyliśmy na około 40 proc. sześciolatków w klasach pierwszych, a okazało się, że mamy ich 15,4 proc., czyli 404 z 2632 – mówi Urszula Mirończuk z Urzędu Miasta w Białymstoku.

Dodaje, że obecnie zapisanych do pierwszej klasy zostało 389.

Na terenie miasta Tarnów do szkół uczęszcza obecnie 111 sześciolatków, a na kolejny rok szkolny zapisanych zostało zaledwie 66. Łącznie wszystkich zameldowanych maluchów w tym wieku jest aż 971.

– W porównaniu do roku szkolnego 2011/2012 spodziewana jest mniejsza liczba sześciolatków w szkołach. Obecnie zapisanych jest 43, natomiast w ubiegłym roku szkolnym do klas pierwszych uczęszczało 97 dzieci sześcioletnich – potwierdza Barbara Kwaśniak, naczelnik wydziału edukacji, sportu i turystyki Urzędu Miasta w Tarnowskich Górach.

W Wodzisławiu Śląskim uczy się w szkołach 162 sześciolatków. Po wakacjach będzie ich o blisko 60 mniej.