Uczniów i szkół coraz mniej, a nauczycieli wciąż przybywa

autor: Artur Radwan24.02.2012, 07:02; Aktualizacja: 24.02.2012, 08:53

W ciągu ostatnich pięciu lat zlikwidowano 3 tys. szkół, w tym roku zniknie ich ok. 300. Od 2007 r. liczba uczniów zmalała o milion. Skutki niżu demograficznego tak dotkliwe dla samorządów omijają jednak nauczycieli. W tym samym czasie powstało dla nich 11 tys. nowych etatów. W efekcie 18 tys. osób znalazło pracę w szkołach. Tylko w tym roku szkolnym – blisko 3,5 tys. osób. Łącznie nauczycieli jest już 668 tys.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (59)

  • ewa(2012-02-24 08:09) Zgłoś naruszenie 00

    To zwykły polski paradoks, milion uczniów ubyło a przybyło nauczycieli. Polska to kraj paradoksów i jak ma budzet panstwa wytrzymać ? A tego tego ogrome premie dla bankierów, prezesów spółek , dyrektorow, mundurowi 15 pracy i emerytura to samo gornicy, sedziowe prokuratorzy, zarabiajacy w Polsce powyzej 86 tys rocznie nie płaća już ZUSu i o te skladke maja wyzsze wynagrodzenia itd itd.

    Odpowiedz
  • aaaa(2012-02-24 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    do nr 1: bo składki to płacą Ci którzy najmniej zarabiają, może powinniśmy płacić składki od wysokości wynagrodzenia?

    Odpowiedz
  • Stały czytelnik(2012-02-24 08:32) Zgłoś naruszenie 00

    CO ZA KOLEJNE BZDURY.
    TO ZWYKLA NAGONKA.

    Odpowiedz
  • 007KAL(2012-02-24 08:34) Zgłoś naruszenie 00

    III RP to taki piękny kraj, w którym można robić wszelkie reformy, które nie mają dla NAS (MNIE) negatywnych skutków... Dlatego mamy Premiera, ktory stara się robić to, co od Niego oczekuje Naród - czyli nic, co by kogoś zabolało - czyli NIC, bo zawsze koś musi boleć... Jest tylko jeden problem - w końcu trzeba będzie zaprosić kolejnego Balcerowicza i zrobić porządek, a wtedy (podbnie jak za pierwszego Balcerowicza) będzie bardzo boleć wszystkich... Polacy jednak są solidarni i uważają, że "sprawiedliwie , to po równo"... A tak bardzo poważnie...jeżeli nowi nauczyciele są zatrudniani (podobnie jak nowi urzędnicy), to pewnie nie jest to ich wina...

    Odpowiedz
  • maniek(2012-02-24 08:44) Zgłoś naruszenie 00

    ufff wystraszyłem sie że panu radwanaowi cos sie stało bo nie było paszkwila na nauczyciela juz ze 3 dni ale odetchnołem

    Odpowiedz
  • worker(2012-02-24 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    Ale jak upada fabryka to nikt nie myśli aby pracowników "zagospodarować" Tylko - na bruk !

    Odpowiedz
  • Mural(2012-02-24 09:12) Zgłoś naruszenie 00

    Gadanie!Może zamiast liczyć nauczycieli pan Radwan policzyłby, ilu z nich jest na całym etacie, czy wyrabia pensum. U nas jest kilku nauczycieli w wymiarze 6/18 czy 9/19. A dwóch nawet ma 4/18. Bibliotekarze mają nawet 15/30 lub góra 20/30. Adekwatnie z niższymi poborami. Trudno od takich oczekiwac, że dorobia do mitycznych 40 godzin w tej szkole resztę siedząc za darmo. Etaty kleją w kilku szkołach borykając się z przemieszczaniem w ciągu dnia, bo szkoły pracują w podobnych godzinach.

    Odpowiedz
  • Ewa(2012-02-24 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowny Panie Radwan, nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania przysługuje sześciomiesięcięczna odprawa, pozostałym w zależności jak długo pracowali od jednego do trzech miesięcy. Albo Pan celowo kłamie, albo jest Pan niedouczony w dziedzinie, którą się zajmuje.

    Odpowiedz
  • konkret(2012-02-24 09:28) Zgłoś naruszenie 00

    8 radwanów
    błędne dane

    Odpowiedz
  • kkk(2012-02-24 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    karta nauczyciela i cackanie się z nauczycielami to samo zło. osobiście wolałabym żeby moja gmina naprawiła drogę w moim sądziedztwie lub wybudowała plac zabaw dla dzieci niż wydawała pieniądze na pensje dla niepotrzebnych nauczycieli których trzeba było gdzieś upchnąć.

    Odpowiedz
  • qwerty(2012-02-24 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    Zadanie dla Radwana. Jest 10 szkół, w każdej zatrudnionych po 15 nauczycieli na 1/2 etatu. Ilu jest nauczycieli ? 150 czy 75 ???

    Odpowiedz
  • gucio(2012-02-24 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    To prawda. Niezdyscyplinowanego nauczyciela prosi się aby raczył przejść na wypracowaną emeryturę i daje musię nagrodę jubileuszową, która przysługuje mu dopiero za rok oraz dziwnie dużą odprawę.
    To jest niezrozumiałe dla innych.

    Odpowiedz
  • wiesiek.(2012-02-24 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    Jest to wszystko chore. Miliardy na edukację a efekt każdy widzi. Coraz większe bajoro. Niedługo bedzie jeden na jednego. Tylko dlaczego ja płacąc uczciwie podatki z ciężko zarobionych piniędzy mam polec razem z tą bandą nepotyzmu, kolesiostwa, układów, sztucznych stanowisk i etatów. Uczniów ubywa, nauczycieli przybywa. Ciekawe kiedy się to wykolei.

    Odpowiedz
  • Mural(2012-02-24 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    Guciu, a ja np. nie rozumiem, dlaczego panom ze spółek skarbu państwa po np. 3 miesiącach "pracy" daje się wysoką roczną odprawę. I nie są to jedyne przykłady. Wiesiu, jakie miliardy na edukację??? Podaj kontakty, aby się na nie załapać.

    Odpowiedz
  • `...`(2012-02-24 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    KOLEJNA NAGONKA-LUDZIE MYŚLCIE TROCHĘ...

    Odpowiedz
  • czarnyhs(2012-02-24 10:18) Zgłoś naruszenie 00

    stado świętych krów rozrasta się... ale czemu na mój koszt???

    Odpowiedz
  • starsza(2012-02-24 10:25) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedyś w czasach "komuny"- tak ogólnie określają czasy mojej młodości mówiono: zasada jest jedna; jak jest tłum i motłoch to trzeba rzucić w tłum i motłoch ******** ono rozbryzgując się pozostawia nieodwracalny ślad- to straszliwy smród, który trwa latami. Dziś nazywa się to:psychomanipulacja.Jak zwać tak zwać; problem jest. Jak wykorzystać nauczycieli? Dostać pieniądze z UE, przeprowadzić bałwaniaste szkolenia i zatrudnić nauczycieli jako opiekunów ludzi starych albo opiekunów rodzinnych albo specjalistów od wspomagania bezrobotnym. Jest olbrzymie zapotrzebowanie w obszarach gdzie nawet autobusy nie jadą bo straszne drogi...a i ludzie do pracy nie mogą dojechać. Popatrzcie na statystyki GUS...pozdrawiam

    Odpowiedz
  • dziadek(2012-02-24 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    Wyszkolone ********** więc się etat do emerytury należy.

    Odpowiedz
  • Waldek(2012-02-24 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    to może nareszcie dogonimy świat w liczbie uczniów na jednego nauczyciela (dla buraków podaje, że chodzi mi o liczbę uczniów w klasie)

    Odpowiedz
  • a(2012-02-24 10:53) Zgłoś naruszenie 00

    Ewa i konkret, zgadza się do 9 miesięcznej odprawy: 6 miesięczna z art 20 bo: reorganizacja lub przyczyna organizacyjna i dodatkowo 3 miesięczna jeśłi to nauczyciel który z powodu zwolnienia z pracy przechodzi na emeryturę, bo takich jest pełno...więc Radwan się nie myli i ja też wie też wiem co piszemy, a prawda jest taka że nauczycieli jest za dużo!!! i za mało pracują!!! i za dużo zarabiają za pracę bardzo niskiej jakości!!!

    Odpowiedz