Do piątku samorządy powinny przygotować sprawozdania z zapewnienia średnich płac dla nauczycieli za 2011 rok. W kolejnym tygodniu muszą je dostarczyć regionalnym izbom obrachunkowych, dyrektorom szkół i oświatowym związkom zawodowym.
Rozliczyć się z niego muszą zarówno te samorządy, które na bieżąco wypłacały pensje i dodatki pedagogom, jak i te, które w styczniu przekazały im jednorazowy dodatek uzupełniający, tzw. czternastkę.
– Po otrzymaniu sprawozdania dokonuje się jego wstępnej analizy. Jeśli stwierdzimy jakieś nieprawidłowości, zwracamy się o wyjaśnienia do gminy – wyjaśnia dr Ryszard Paweł Krawczyk, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) w Łodzi i przewodniczący Krajowej Rady RIO.
W sprawozdaniu muszą się znaleźć m.in. informacje o liczbie etatów i średniej płacy nauczycieli z podziałem na dwa półrocza. Jeśli gmina musiała wypłacić dodatek uzupełniający, określi jego wysokość dla nauczycieli z uwzględnieniem stopni awansu zawodowego.
Co roku RIO udostępniają wersję elektroniczną sprawozdania, która uwzględnia zmienione kwoty bazowe, od których liczone są średnie płace nauczycieli.
Szczegółowy jego wzór został określony w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z 13 stycznia 2010 r. w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz.U. nr 6, poz. 35 z późn. zm.).