Szkołę można czasowo zamknąć, jeśli jest zbyt zimno na zewnątrz lub w klasach. W takich przypadkach uczniowie nie muszą odrabiać straconych zajęć. Dyrektor może zawiesić zajęcia z uczniami, jeśli temperatura na zewnątrz mierzona o godzinie 21.00 w dwóch kolejnych dniach wynosi co najmniej -15 C.

– W takiej sytuacji zarządzający placówką musi uzyskać zgodę jej organu prowadzącego, czyli wójta, burmistrza czy prezydenta miasta – wyjaśnia Monika Rubaj-Królikowska, radca prawny w gminie Ustka.

Powodem odwołania zajęć z uczniami może być też niska temperatura w kasach. Dyrektor może je zawiesić, jeśli w klasach jest zimniej niż 18 C. Może to zrobić na czas określony.

Nie ma jednak obowiązku uzyskiwania zgody organu prowadzącego. Wystarczy, że powiadomi go o podjętej decyzji.

Dokonuje tego na podstawie par. 17 i 18 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. nr 6, poz. 69 z późn. zm.). W obydwu tych przypadkach nie ma obowiązku odrabiania zajęć.

Trzecia możliwość odwołania zajęć występuje w przypadku nadzwyczajnych okoliczności, np. dużych opadów śniegu. W takiej sytuacji uczniowie muszą jednak odrobić odwołane zajęcia w wyznaczone soboty.

Wyjątkiem może być przeznaczenie na ten cel niewykorzystanych dodatkowych dni wolnych od zajęć.

Odbywa się to na podstawie art. 5 ust. 4 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. nr 46, poz. 432 z późn. zm.).

Samorządy decydują się na zamknięcie placówek również w innych sytuacjach.

– W poprzednim roku w placówkach oświatowych była epidemia grypy, więc zdecydowałem o zamknięciu placówek na trzy dni. W późniejszym terminie zajęcia były odrabiane w soboty – mówi Witold Liszkowski, wójt gminy Puńsk (woj. podlaskie).

Dodaje, że w tym tygodniu w jego województwie trwają ferie, więc szkoły nie są zamykane. Zaznacza, że jeśli niskie temperatury będą się jednak utrzymywać, placówki mogą być zamknięte.

„DGP” przypomina

Dyrektor szkoły może:

● zarządzić dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

● zorganizować owoce i mleko dla uczniów

● wysłać nauczycieli do pracy na świetlicy

● oceniać pracę nauczycieli

● zdecydować o przyjęciu ucznia z innej placówki

● organizować rok szkolny i zajęcia dla uczniów w czasie ferii