Nauczyciele nadużywają prawa do leczenia. Płacimy wszyscy

autor: Artur Radwan30.01.2012, 07:25; Aktualizacja: 30.01.2012, 09:22

Samorządy uważają, że za urlop nauczyciela dla poratowania zdrowia powinien płacić ZUS. O jego przydzieleniu mogłaby decydować komisja, a nie lekarz rodzinny.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (150)

  • zxz(2012-01-30 12:46) Zgłoś naruszenie 00

    - lekarz rodzinny decyduje o rocznym urlopie zdrowtnym? -powaliło mnie.

    Odpowiedz
  • smutna rzeczyswistość(2012-01-30 12:34) Zgłoś naruszenie 00

    Dobrzy nauczyciele idą na urlop, kiedy ledwo żyją. Wzrost jest spowodowany w dużym stopniu przez reformy, które powodują zmniejszanie liczby godzin dla nauczycieli. A jeśli dyrektor nie może takiego zredukowanego nauczyciela wysłać na emeryturę - wysyła go na urlop, nawet jeśli nauczyciel wolałby zostać i uczyć. Za durne reformy płacimy wszyscy.

    Odpowiedz
  • Nara(2012-01-30 12:32) Zgłoś naruszenie 00

    Nie rozumiem tu czegoś - skąd takie przywileje!. Każdy zawód niesie ze sobą ryzyko choroby zawodowej, ale tylko uprzywilejowani lub ci co głośno krzyczą mogą się cieszyć specjalnymi względami.

    Odpowiedz
  • janek(2012-01-30 12:20) Zgłoś naruszenie 00

    Wywalić tą Kartę Nauczyciela i będzie święty spokój i po sprawie!

    Odpowiedz
  • starsza(2012-01-30 12:15) Zgłoś naruszenie 00

    "OBYŚ CUDZE DZIECI UCZYŁ"- okazuje się że to problem nie tylko ucznia ale i problem rodziców a także problem naszych władców a często też PIĄTEJ WŁADZY...
    Jeżeli mogę poradzić to proszę przyjąć porady:
    1. Aby nauczyciel był zdrowy to powinien zmieniać nie tylko kategorię wiekową uczniów ale także mieć zabezpieczoną zmianę szkoły w której może uczyć. Praca z uczniami jednej kategorii wiekowej przez wiele lat jest bardzo wyczerpująca i nauczyciele tracą sens swojego działania; a gdy do tego dojdzie presja władztwa i rodziców...to tylko się "pochlastać"...
    2. Analiza pracy nauczycieli powinna mieć charakter jakości merytorycznej a nie sądy ukazujące i wartościujące stan portfela nauczycieli...
    3. Nauczycielstwo to albo pasja na całe życie albo klęska życiowa...
    4. Nauczyciele stali się ofiarami Kościelnej Męki, a przedtem byli ofiarami władztwa "czerwonej ???" sieci...
    5. Nauczyciel powinien być mądry (mieć ROZUM), być twardy, niezależny i pozbawiony taniej wrażliwości...
    6. A zdrowie albo jest albo się je traci...wtedy gdy traci się sens życia zawodowego... albo w ogóle sens trudnej bardzo współpracy z uczniem... Pozdrawiam wszystkich walczących ze sobą "okołoproblemów nauczycielskich" bo o uczniu to nikt zupełnie nie mówi- bo uczeń to śmieć przeszkadzający wszystkim jak nauczyciel...

    Odpowiedz
  • Oburzony(2012-01-30 12:13) Zgłoś naruszenie 00

    Pozabierać te przywileje i to wszystkim - wszyscy mamy takie same żołądki, , dzieci i w pracy nas nikt nie pyta czy mamy siłę dalej pracować. Wobec Konstytucji wszyscy powinni być równi - a nie równi i równiejszi!!!

    Odpowiedz
  • sttigg(2012-01-30 12:06) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego zmiany mają dotyczyć wszystkich grup zawodowych a nauczycieli nie? bardzo dobrze rozumiem rozżalenie pani nauczyciel,oszczędzajcie na wszystkich grupach zawodowych ale od nas wara,myślę że już czas aby nauczyciele rozstali się z niektórymi przywilejami.

    Odpowiedz
  • ore(2012-01-30 12:06) Zgłoś naruszenie 00

    Moja siostra korzystała z takiego urlopu dla podratowania zdrowia, miała raka i niestety zmarła.
    Nie tylko nauczyciele korzystają z takich urlopów, mają je też sędziowie, choć "tylko" prowadzą około 40 spraw rocznie. Wiele grup zawodowych jest uprzywilejowanych, ale o nich się nie mówi, bo tylko nauczyciel jest wszystkiemu winny. Najlepsza edukacja to edukacja bez nakładów pieniężnych wg samorządów i rządzących. Edukacja jest obowiązkiem państwa i to ono powinno ją w całości finansować. Kto nie pracuje w szkole, ten nie ma pojęcia o biurokracji, programach naprawczych, wywiadówkach, niechęci dzieci do nauki, bo wszystko jest w sieci. Nauczyciel, aby mógł rozwinąć skrzydła w szkole musi mieć warunki, a nie sam ma sobie pomoce kupić, jak chce metodami aktywnymi pracować. Każdy wymaga, ale nie zna realiów w jakich dzisiejszy nauczyciel pracuje. Szkoły nie mają pieniędzy prawie na wszystko, także na wyposażenie klas, czy zakup książek i multimediów do biblioteki szkolnej. Nauczyciele zostają nie ci co mają powołanie, ale ci, co mają układy. Zawsze tak było, bo przy lepszym nauczycielu trzeba się napracować.

    Odpowiedz
  • xxx(2012-01-30 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    kochani a może wypadałoby nauczycieli zatrudnić w przemyśle cięzkim /na rok/pracowaliby w swiatek piatek i w niedzielę,wstawaliby o 4.50 wracali o15 urlop 2 tyg. w sezonie za zgodą szefa -szkodliwe żółta kreska po za nia "las" rak?-nie można nawet zarzucić prac. że się nie uczyli większośc to wyższe i średnie wykształcenie - zarobki na poziomie nauczyciela stażysty -to dlatego młodziez kończyła studia humanistyczne -czysta karkulacja

    Odpowiedz
  • była uczennica(2012-01-30 11:54) Zgłoś naruszenie 00

    W końcu ktoś zauważył problem.Przecież po 18 godz. tygodniowo to jakby się nie starał to zdrowie mają.Na zdrowotnym wychowuje się swoje małe dzieci(żadna z nauczycielek jeśli musi-nie korzysta z wychowawczego, tylko ze zdrowotnego.
    Urlopy zdrowotne przydadzą się tym co pracują po 8-10-12 lub więcej godzin na dobę.Z decyzją ZUS-u dobry pomysł na zdrowotny.

    Odpowiedz
  • obywatel aa(2012-01-30 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    jak równość to równośc. Jak zabierać przywileje to wszystkim równo. LECZ ZACZĄĆ NALEŻY OD WSZYSTKICH POLITYKÓW NIEROBÓW , OSZUSTÓW SPOŁECZNYCH ITP.

    Odpowiedz
  • piotr(2012-01-30 11:42) Zgłoś naruszenie 00

    Tępić tą plagę - nierobów. Do roboty ich zagonić !!

    Odpowiedz
  • MK(2012-01-30 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    Urlop po 7-latach zawodowych - to sygnał dla ustawodawców !!
    Nie należy wysyłać na urlopy zdrowotne ludzi którzy na początku kariery zawodowej sygnalizują utratę zdrowia .Chorujących należało by natychmiast przekwalifikować,nie dopuszczajac do zawodu .Nie ma co eksploatować młodych ludzi tylko po to by w młodym wieku wysyłac ich na wczesniejsze emerytury i renty .

    Odpowiedz
  • tomar(2012-01-30 11:25) Zgłoś naruszenie 00

    Żałosna nagonka!!! A kto uważa inaczej, niech zamieni swoje dotychczasowe miejsce pracy na pracę w szkole i po krótkim czasie się przekona, jakiej wytrzymałości nerwowej potrzeba nauczycielowi na każdej lekcji i przerwie!!! Serdecznie zapraszam

    Odpowiedz
  • doradca(2012-01-30 11:25) Zgłoś naruszenie 00

    Wraz ze zmianą ustroju powinny skończyć się wszelkie przyileje dla niektórych zawodów. Od tego jest polityka płacowa i zatrudnieniowa. Mundurowi mają oprawa nabyte w sprawie emerytury, a ja zatrudniając się też nabyłem prawo do emerytury mając 65 lat. Terez mówi mi się, że moje prawo do emerytury ma się przedłużyć. Jakim prawem? Prawa nabyte z czasów socjalistycznych mają rolnicy, nauczyciele, mundurowi, górnicy, a ja pracując 30 lat na własny rachunek, pracując od rana do wieczora, dorobiłem się by-pasów. Za czasów socjalizmunie nie należało mi się rodzinne na dzieci, gdyż prowadziłem działalność gospodarczą. Zawsze musiałem płacić podtki. Jeszcze co niektórzy krzyczą, że podatek liniowy jest niesprawiedliwy. Ponieważ po studiach zarabiałem mniej od pracowników fizycznych, zmieniłem zawód i sprawy wziąłem w swoje ręce. Płacę podatek od każdej złotówki, w przeciwieństwie do wielu obywateli ukrywających dochody (korepetycje, wynajem mieszkań itp.). Do tej pory żadnych przywilejów państwo mi nie dało.

    Odpowiedz
  • MJ12(2012-01-30 11:16) Zgłoś naruszenie 00

    Andy: prędzej niż Pulitzera Radwan dostanie sądowy pozew zbiorowy...

    Odpowiedz
  • alex60(2012-01-30 11:12) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Radwan, Pan to chyba się kiepsko uczył,prawda? Albo miał Pan jakieś zatargi z nauczycielami ,że tak Pan na nich jedzie? Albo rząd Panu tak dobrze płaci za szczucie i napuszczanie ludzi na nauczycieli? Inaczej nie potrafię wyobrazić sobiesensu Pańskich obleśnych i kłamliwych artykułów !

    Też jestem zdania ,że ZNP powinno wytoczyć Panu proces o zniesławienie.

    A tak przy okazji. Owszem, dopiero co skorzystałam z rocznego urlopu dla poratowania zdrowia. Mam reumatoidalne zapalenie stawów już od ponad 20 lat ijestem osobą niepełnosprawną Na trzy lata przed planowanym przejściem na emeryturę, Rząd PO zabrał nauczycielom prawo do wcześniejszych emerytur. Teraz planuje kolejne wydłużenie wieku emerytalnego znów na pięc minut przed dwunastą.
    18 godzin pracy to fikcja, w rzeczywistości jest ponad 40.
    Chciałam przejść na rentę i prowadzić działalność gospodarczą, ale rząd PO postanowił ,że rencista będzie płacił pełną składkę ZUS, którą początkowo PFRON miał mu oddawać w całości, potem rząd PO postanowił ,że tym z umiarkowanym stopniem odda tylko 60%.
    8 -godzinny dzień pracy dla niepełnosprawnego, utrudnienia dla ZPCh itd.
    Roczny urlop zdrowotny to jedyne co mi zostało. Więc skorzystałam. Może da mi to siłę popracować jeszcze tych kilka lat,

    I jeszcze jedno- na 50 uczących osób przez cały mój okres pracy w szkole z tego urlopu skorzystałam tylko ja i koleżanka z chorobą kręgosłupa i stawów kolanowych (praktycznie niechodząca). 48 osób nigdy z tego prwawa nie korzystało. Więc nie uogólniaj, dziadu, bo człowieka szlag trafia jak czyta te bzdury!Chyba jest jakaś dziennikarska odpowiedzialność za rzetelne przedstawianie faktów, tak? czy każdy może pisać, co mu ślina na język przyniesię, co ? Panie Radwan??!!
    A jak ktoś się dziwi dlaczego nauczyciel ma takie prawo, a nie np. maszynista czy kierowca TIR-a lub kasjerka, to zapraszam na parę godzin do szkoły.

    Odpowiedz
  • Kama(2012-01-30 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowny Panie Radwan! Zastanawiam się dlaczego Gazeta Prawna zatrudnia takich niekompetentnych ,stronniczych i cóż tu ukrywać niedouczonych dziennikarzy. Może ta niechęć do nauczycieli i oświaty wynika z własnych fobii i niepowodzeń zawodowych ( nie sprawdził się Pan w poprzedniej pracy,coś na ten temat wiem ) . Nieudacznicy lubią zrzucać odpowiedzialność na innych. Przy następnych artykułach zachęcam do dogłębnego poznania sprawy . Pulitzera Pan za to nie dostanie. Żałosne.

    Odpowiedz
  • jan(2012-01-30 10:43) Zgłoś naruszenie 00

    Już dawno powinni pozbawić nauczycieli tych rodem z komuny przywilejów, Przecież jeżeli jest chory to na chorobowe, które płaci ZUS.

    Odpowiedz
  • Stenia(2012-01-30 10:41) Zgłoś naruszenie 00

    Te roczne urlopy - płatne to jakaś paranoja. Znam nauczycieli którzy ten czas wykorzystują na zwiedzanie świata. Po co pracować kiedy taki urlop się należy. Mam pytanie a czy górnicy też mają takie roczne dodatkowe urlopy dla poratowania zdrowia. Karta nauczyciela kwalifikuje się do szybkiej weryfikacji.

    Odpowiedz