statystyki

Jak tracimy na dyskryminacji

autor: Jan Lutyński31.10.2020, 16:00
W 2009 r. Michelle Birkett (Uniwersytet Północno-Zachodni), Dorothy L. Espelage (Uniwersytet Karoliny Północnej) i Brian Koenig (Uniwersytet Wisconsin w Madison) dowiedli powiązania orientacji seksualnej (a w szczególności niepewności jej określenia) z czynnikami negatywnie wpływającymi na łatwość przyswajania wiedzy, takimi jak subiektywny odbiór atmosfery panującej w szkole czy myśli samobójcze.

W 2009 r. Michelle Birkett (Uniwersytet Północno-Zachodni), Dorothy L. Espelage (Uniwersytet Karoliny Północnej) i Brian Koenig (Uniwersytet Wisconsin w Madison) dowiedli powiązania orientacji seksualnej (a w szczególności niepewności jej określenia) z czynnikami negatywnie wpływającymi na łatwość przyswajania wiedzy, takimi jak subiektywny odbiór atmosfery panującej w szkole czy myśli samobójcze.źródło: ShutterStock

Osoby LGBT zdecydowanie nie mają łatwego życia, będąc zmuszonymi do odnajdywania się w heteronormatywnym świecie. Momentem, który jest szczególnie trudny dla ich dalszego rozwoju, jest odkrywanie własnej seksualności, co zazwyczaj następuje w wieku nastoletnim – i może utrudnić przechodzenie, i tak już niełatwego, okresu dojrzewania. Te osobiste problemy nie pozostają bez wpływu na ich edukację.

W 2009 r. Michelle Birkett (Uniwersytet Północno-Zachodni), Dorothy L. Espelage (Uniwersytet Karoliny Północnej) i Brian Koenig (Uniwersytet Wisconsin w Madison) dowiedli powiązania orientacji seksualnej (a w szczególności niepewności jej określenia) z czynnikami negatywnie wpływającymi na łatwość przyswajania wiedzy, takimi jak subiektywny odbiór atmosfery panującej w szkole czy myśli samobójcze. Nie jest to problem marginalny. Bo z przeprowadzonych przez nich ankiet wśród amerykańskich siódmo- i ósmoklasistów wynikało co prawda, że 75,2 proc. badanych określiło swoją orientację jako heteroseksualną, ale 10,5 proc. uznało się za osoby nieheteroseksualne, 4,6 proc. miało wątpliwość co do swojej orientacji, zaś 5,3 proc. odmówiło odpowiedzi.

Z kolei Dario Sansone z Uniwersytetu Vanderbilta przeprowadził w 2019 r. badanie na bazie danych ankietowych z USA (zebranych między 2009 r. a 2016 r.), z którego wynika, iż młodzież LGBT uczęszczająca do liceów ma słabsze wyniki w nauce niż ich hetero normatywni rówieśnicy (pośród respondentów 90 proc. określiło się jako heteroseksualne, a pozostałe 10 proc. jako nieheteroseksualne, jednak nie było tu pytania o stopień pewności). Po wzięciu pod uwagę indywidualnych cech uczniów oraz ich otoczenia okazało się, że osoby niehetroseksualne mają oceny słabsze średnio o 2 pkt proc. Częściej również powątpiewają w ukończenie szkoły z pozytywnym wynikiem.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • kj(2020-10-31 20:54) Zgłoś naruszenie 23

  Co za lewacki bełkot, "w heteronormatywnym świecie"? Może w świecie zdrowego rozsądku?

  Odpowiedz
 • Wiadomo(2020-10-31 21:00) Zgłoś naruszenie 23

  Ja rozumiem wiele.Sperma wału do głowy .ale jak chce to robić to nie muszę publicznie się chwalić no i ta chęć adopcji dziecka ,w jakim celu .

  Odpowiedz
 • Sumienie(2020-10-31 20:58) Zgłoś naruszenie 14

  Dobra , jestem prawnikiem i pełnomocnikiem nie narodzonych a zabitych dzieci . Będę Ciebie skarżył zupełnie tak jak by się narodziły i dorosły,...Wyobraź sobie że minęło wiele lat i że teraz stoi obok Ciebie inny już dorosły człowiek, może piękna kobieta lub mezczyzna i oskarża Ciebie pytaniem ?- czegoś mnie zabiła!a nie np siebie

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Analityk(2020-11-01 10:48) Zgłoś naruszenie 01

  Wyniki badań mówią o 2%, w statystyce margines błędu wynosi od 5 do 10 procent, więc wszystkie te badania nie są wiarygodne.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane