statystyki

Nie wygląda na to, by następca Piontkowskiego był gotów zmierzyć się z wyzwaniami w oświacie [OPINIA]

autor: Anna Wittenberg03.10.2020, 18:00; Aktualizacja: 04.10.2020, 10:59
A więc stało się – polska oświata doczekała się kolejnego ministra edukacji. Wśród komentatorów zawrzało, bo konserwatywnego Dariusza Piontkowskiego zastąpi ultra konserwatywny i znany z konfrontacyjnej postawy Przemysław Czarnek.

A więc stało się – polska oświata doczekała się kolejnego ministra edukacji. Wśród komentatorów zawrzało, bo konserwatywnego Dariusza Piontkowskiego zastąpi ultra konserwatywny i znany z konfrontacyjnej postawy Przemysław Czarnek.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Jakub Orzechowski Agencja Gazeta

Zamiast walczyć ze skutkami pandemii czy wprowadzać do każdej szkoły psychologa, urzędnicy MEN będą się zajmować przenoszeniem pudełek między pokojami i wymianą pieczątek.

A wi ęc stało się – polska oświata doczekała się kolejnego ministra edukacji. Wśród komentatorów zawrzało, bo konserwatywnego Dariusza Piontkowskiego zastąpi ultra konserwatywny i znany z konfrontacyjnej postawy Przemysław Czarnek. Choć zwykle wierzę w ludzi, tym razem jestem przekonana, że zmiana nie wyjdzie szkolnictwu na dobre.

Tydzień temu na łamach Magazynu DGP pisałam o obnażonych przez pandemię systemowych pęknięciach w oświacie. Braki kadrowe, starzejący się nauczyciele, rutynowe podejście do kształcenia, niezaangażowani rodzice, przemęczone dzieci, przeładowane programy, brak odpowiedniej infrastruktury do kształcenia zdalnego, białe plamy, jeśli chodzi o rzecz tak podstawową jak dożywianie najmłodszych, deficyt zaufania, pogarszające się zdrowie psychiczne młodzieży... Przed osobą, która będzie pracować w gmachu przy al. Szucha, stoi mnóstwo wyzwań. Jakby problemów było mało, dochodzi konieczność zorganizowania szkół tak, by przetrwały drugą falę epidemii, a także niezakończoną jeszcze reformę edukacji rozpoczętą przez Annę Zalewską.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (55)

  • Obywatel.(2020-10-04 09:09) Zgłoś naruszenie 4233

    Zawsze powtarzałem ,że jak Pan Bóg , chce , ukarać oszołomów , to im rozum odbiera , tak jest w przypadku ,posła Czarnka , Kowalskiego , Kaczyńskiego , Ziobro ,Morawieckiego i tego nieszczęsnego prezydenta polski Dudę. Rządzą , Polską ,sami dyletanci i miernoty, wtóruje im KK, z tymi durniami pozbawionymi ,uczciwość i rozsądku ,za to ,chętnie molestują dzieci.PRECZ Z TAKIM RZĄDZĄCYMI!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Realista (2020-10-04 19:12) Zgłoś naruszenie 3418

    Czy to dureń realista twierdzi że pracuje 50-60 godzin? Czy mądrzy i inteligentni nauczyciele? Jakie korzyści dla nauczycieli przynosi karta nauczyciela? Więcej nie zapłaconej pracy? To są wasze słowa droga inteligencja. Studia pedagogiczne nie są zbyt wysoko oceniane zarobki niewielkie i tu pytanie komu nie szło w szkole.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Realista (2020-10-04 13:06) Zgłoś naruszenie 3151

    Najważniejsze żeby chciał się zmierzyć z komunistycznym wymyslem KARTĄ NAUCZYCIELA która powinna wylądować na śmietniku historii

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • anioł(2020-10-04 13:22) Zgłoś naruszenie 2637

    A ja wierzę w ludzi ... Może wreszcie szkoły zaczną lepiej uczyć a nie zajmować się polityką . Może wreszcie wyniki matur będą lepsze a studenci będą bardziej wykształceni i mądrzejsi . Może wreszcie kadra uczelni zwiększy wysiłki w zakresie badań naukowych . Może prestiż i zaangażowanie nauczycieli zostaną podbudowane godziwą zapłatą . Wierzę ...

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • atoja(2020-10-04 16:47) Zgłoś naruszenie 2324

    Gdyby zlikwidować KN to nikt by nie zostal w tym zawodzie, ani nikt mlody by nie przyszedł.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • bbb(2020-10-05 06:30) Zgłoś naruszenie 2027

    Nie dyskutujcie z realistą. To biedny człowiek, który potrzebuje widowni. Żadne argumenty go nie przekonają. On jest wielki, on wie lepiej a pracuje 50 godzin z czego 40 na forum. Tu potrzebny psychiatra

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jarosław (2020-10-05 12:01) Zgłoś naruszenie 2010

    Pierwsze powinien pozbyć się komuchów że szkół tylko blokują etaty młodym

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2020-10-04 21:48) Zgłoś naruszenie 1717

    Na całym cywilizowanym świecie obowiązują przepisy prawa .Oczywiście można potraktować przydatność do zawodu w sposób jaki proponowali nasi wschodni sąsiedzi po rewolucyjnym zamachu stanu .I czekać do wybuchu ogolnoświatowego konfliktu zbrojnego i załapać się na transfer nowoczesnych technologii. Nie chciałbym takiego rozwiązania. Polska szkoła pomimo ciągłych zmian programowych działa przyzwoicie .Upowszechnienie średniego wykształcenia wyplaszczylo poziom maturzystów.Do zawodu Nauczyciela powinni iść najlepsi absolwenci wyższych uczelni ,z tym że ten postulat poza Koreą Południową nigdzie nie został zrealizowany.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Autorka(2020-10-05 14:25) Zgłoś naruszenie 151

    No pewnie że prawda.to jest że jeżeli Pan Bóg chce człowieka ukarać to mu rozum odbiera tak jest teraz ludzie nie myślą dali się zastraszyć tylko przed czym przecież były wirusy przed nami i będą po nas żyjemy z nimi w symbiozie ludzie

    Odpowiedz
  • Problemy to Niekopetentni(2020-10-05 09:08) Zgłoś naruszenie 154

    Zmieni się ich na Kompetentnych

    Odpowiedz
  • Kris(2020-10-04 17:29) Zgłoś naruszenie 1225

    Czy "Realista " jest takim durniem czy po prostu nie wie co to jest Karta Nauczyciela ????

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Głupi nauczyciel(2020-10-06 07:28) Zgłoś naruszenie 1113

    do realisty Dlaczego ten człowiek nie zatrudnił się w szkole? Nie musiałby pracować 50 godzin, jest znawcą tematu. Sam mówi że nauczyciele są po byle jakich, studiach z ironią wypowiada się o ich inteligencji.. Nauczyciel świetna fucha! Realisto są wakaty w szkole, dołącz do nas , napraw sytuację w oświacie! Na takich ludzi czekamy! Pokaż co potrafisz!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2020-10-05 17:19) Zgłoś naruszenie 917

    Teraz opcja wiadoma przepotwarza się z wilka w białą szlachetną owieczke Obrońcy Nauczycieli ,chcą jak najlepiej .To już Nauczyciel nie jest ten zły człowiek,tylko dobry ,któremu za wszelką cenę należy pomóc. Po pierwsze nie szkodzić i to powiedzenie również ma zastosowanie w oświacie. A wersja dobrego i złego policjanta jaką teraz odgrywanie mnie wzrusza do łez .W następnych wyborach nie przekroczycie progu 5%.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2020-10-07 09:32) Zgłoś naruszenie 910

    Te towarzystwo wiadomej proweniencji typu woźny czy realista to mają za zadanie siać ferment i każdą dyskusję sprowadzać do parteru .Nie przejmować się komentarzami tych nadwornych kuglarzy od Pana z muszką .Te towarzystwo tak ma ,tu neguje przynależność do UE ale z wielką przyjemnością diety europosła się pobierało .Taka to wiarygodna drużyna. Im faktycznie najlepiej wychodzi taniec z gwiazdami i na tym powinni się skupić.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2020-10-07 11:24) Zgłoś naruszenie 814

    Na mnie ten twój słownik rodem z tańca z gwiazdami Realisto nie robi wrażenia .Ja pisze na tym forum ponad dekadę. Tu trafiłeś poza tarczę .Tak jak szybko odpadł wasz młody dubler muszki z tańca z gwiazdami taki sam koniec zaliczyles na tym forum .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2020-10-06 15:09) Zgłoś naruszenie 814

    To że chcecie opcjo wiadoma podpalić Polskę to każdy kto czyta te wasze komentarze jest tego świadomy. Będę tu pisać wytrwale,dalej będę rządać od każdego przestrzegania reżimu sanitarnego w pracy .Swoimi działaniami wpisujecie się w zdradziecką targowicę .Historia lubi się powtarzać z tym że na szczęście wraca farsą ,co pisze doświadczony życiem człowiek.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Głupi nauczyciel(2020-10-06 12:11) Zgłoś naruszenie 713

    do realisty poddaję się. Do tego człowieka żadne argumenty nie docierają. Każda rozmowa z nim jest stratą czasu. Po kilku wpisach przyznaję rację bbb. Realista to oszołom, który musi bić pianę.Ma jakieś kompleksy biedaczek

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • głupi nauczyciel(2020-10-06 10:00) Zgłoś naruszenie 712

    do realisty skoro nie chcesz pracować za 2, 5 tyś. a inni chcą , to nie wypowiadaj się więcej na temat oświaty. Krytykować każdy potrafi. Ty nie chcesz nawet spróbować tej pracy.Ja niw wypowiadam się o pracy murarza, górnika Nie znam się na tym.Ty n apewno tak To co zamknijmy szkoły!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2020-10-05 16:27) Zgłoś naruszenie 616

    To znawcy tematu z opcji wiadomej podzielcie się waszą wiedzą jak wy widzicie sposób zatrudniania Nauczycile i ich wymiar pensum .Bo zamiast się krytykować wszystko i wszystkich dajcie swoje remedium i jak kto woli credo .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz