statystyki

Iluzoryczne wsparcie dla uczniów. Wciąż brakuje specjalistów w przedszkolach i szkołach

autor: Artur Radwan13.06.2018, 08:03; Aktualizacja: 13.06.2018, 08:35
Resor edukacji przekonuje, że wykaz zajęć prowadzonych z uczniami przez nauczycieli specjalistów przyczyni się do większej dostępności.

Resor edukacji przekonuje, że wykaz zajęć prowadzonych z uczniami przez nauczycieli specjalistów przyczyni się do większej dostępności.źródło: ShutterStock

Zakres obowiązków pedagogów i psychologów już jest konsultowany, ale wciąż brakuje przepisów obligujących samorządy do zwiększenia dostępności tych specjalistów w przedszkolach i szkołach. MEN nie chce wprowadzać standaryzacji, bo na to potrzebne są dodatkowe pieniądze.

Uczniowie nie mają co liczyć na to, że po wakacjach zwiększy się dostępność do nauczycieli specjalistów. W zamian do konsultacji trafił projekt rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych.

Miał być psycholog w każdej placówce

Szefowie placówek oświatowych nie zostawiają suchej nitki na tym dokumencie. Mówią wprost, że zakres zajęć jest oczywisty i zawarty już w innych przepisach. Bardziej oczekują wprowadzenia regulacji o dodatkowych etatach dla pedagogów, psychologów i innych specjalistów. Minister Zalewska zapowiedziała, że od 2019 r. będzie obowiązywała specjalna ustawa o pomocy w edukacji dla uczniów niepełnosprawnych. Do końca marca miałoby być też opracowanych sześć wariantów dotyczących współpracy poradni psychologiczno–pedagogicznych z placówkami oświatowymi.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • zet(2018-06-13 17:23) Zgłoś naruszenie 150

    Za takie pieniądze i z takimi wymogami na poszczególne oceny jakie wymyśliła Pani minister nikt nie będzie chciał pracować w szkole. Niestety każdy minister dba o swoich pracowników z wyjątkiem MEN. Nikt z nauczycieli nie ma zamiaru pracować za pensję niższą niż minimalna i w ramach wolontariatu.MEN , który udaje ,ze nie widzi już występującego problemu braków nauczycieli w szkołach obudzi się , ale będzie za późno.

    Odpowiedz
  • Jf(2018-06-13 19:59) Zgłoś naruszenie 51

    W jednej placówce wystarczy pół psychologa, w innej trzech. Reguła jest taka, że w niektórych szkołach psycholog się nudzi, w innych wyzyskiwany po za nadgodziny nikt nie płaci tylko oczekuje się powołania.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane