statystyki

Wynagrodzenia pracowników placówek oświatowych w pytaniach i odpowiedziach

autor: Artur Radwan19.08.2020, 10:50; Aktualizacja: 19.08.2020, 10:58
Choć rok szkolny jeszcze się nie zaczął, nauczyciele oraz inne grupy zawodowe zatrudniane w przedszkolach i szkołach zastanawiają się nad wysokością swoich poborów.

Choć rok szkolny jeszcze się nie zaczął, nauczyciele oraz inne grupy zawodowe zatrudniane w przedszkolach i szkołach zastanawiają się nad wysokością swoich poborów.źródło: ShutterStock

Choć rok szkolny jeszcze się nie zaczął, nauczyciele oraz inne grupy zawodowe zatrudniane w przedszkolach i szkołach zastanawiają się nad wysokością swoich poborów. Odpowiadamy na najważniejsze pytania, które ich nurtują.

Od września nauczyciele mają otrzymać podwyżkę wynagrodzeń. Kiedy należy się jej spodziewać?

Osoby uczące w samorządowych szkołach i przedszkolach są wśród nielicznych grup zawodowych, które otrzymują pensje z góry. W efekcie nauczyciel, który zatrudni się w szkole od września, nie przystępując do pracy i tak otrzymuje wynagrodzenie. W tym roku, zgodnie z ustawą budżetową na 2020 r., płace nauczycieli od września tego roku mają wzrosnąć o 6 proc. Z kolei w ustawie okołobudżetowej przewidziano, że nauczyciele mają otrzymać podwyżkę nie później niż do 30 września 2020 r., z wyrównaniem od 1 września. W zależności od placówki i samorządu może się okazać, że na początku września nauczyciele otrzymają pensje, które nie uwzględnią zagwarantowanego wzrostu płac. Wtedy kolejny przelew może być pod koniec września. Pracodawca musi jednak zadbać o to, by to wyrównanie najpóźniej trafiło na konta nauczycieli do 30 września.

W szkołach i przedszkolach samorządowych są też zatrudniani pracownicy administracyjni i obsługi. Czy ta grupa pracowników samorządowych też otrzyma od września wyższe wynagrodzenia?

Decyzję w tej sprawie podejmują indywidualnie dyrektorzy w porozumieniu z organami prowadzącymi. Najczęściej wiele tych stanowisk zajmowanych przez sprzątaczki, woźnych, a nawet sekretarki jest wynagradzanych na poziomie płacy minimalnej, która w tym roku wynosi 2,6 tys. zł. Dodatkowo od tego roku kalendarzowego dla tych osób do podstawowej pensji na poziomie płacy minimalnej nie wlicza się dodatku stażowego. Dzięki temu osoby z maksymalnym dodatkiem stażowym, który wynosi 20 proc. pensji zasadniczej, otrzymają w sumie 3120 zł brutto. Kolejna okazja do podwyżki dla tej grupy pracowników z wynagrodzeniem na poziomie płacy minimalnej będzie dopiero w styczniu 2021 r. Płaca minimalna od nowego roku ma bowiem wzrosnąć do 2,8 tys. zł.

Podwyżki dla nauczyciele oznaczają wzrost wynagrodzenia dla każdego stopnia awansu zawodowego. Czy od września dla tej grupy zawodowej wzrośnie też dodatek motywacyjny?


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Admin.(2020-08-21 17:42) Zgłoś naruszenie 83

  Administracja z wykszt.wyższym mgr ma wynagrodz. Na poziomie sprzątaczki z wykszt.podstawowym. Rosnące obowiazki, doświadczenie, odpowiedzialnosć i wykształcenie administracji szkol. Nie są brane pod uwagę do ustalania wynagrodz., ale przy zatrudnianiu i owszem, są wielkie wymagania, trudno sprostac. Od obsługi tego sie nie wymaga a podwyżki od lat dostają bez łaski, nie muszą się nawet starac dobrze pracować i tak nie potrącą im premii, swoje i tak musza dostać. Administracjs myśli o przekwalifikowaniu się na sprzat., będzie zarabiać tyle samo ze spokojna głową. O administracji nikt nie myśli, przynajmniej w niektórych samorządach.

  Odpowiedz
 • Niepedagogiczna(2020-08-20 17:44) Zgłoś naruszenie 61

  A co dostana ci co mają trochę powyżej minimalnego jak administracja? Zarabiają ciut ponad to co sprzątaczki a wymagania id nich i odpowiedzialność trzy razy taka. Samorząd nie da nic a dyrektor nie może nic

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Gragra(2020-08-21 17:21) Zgłoś naruszenie 45

  Non stop dostaje obsługa, gdyż rośnie minimalna i nie ważne jak pracują i jaką mają odpowiedzialnośc np. Za szczotke do zamiatania, im się zawe nalezy. Administracji się nie należy, za wciąz zwiekszajace się obowiazki, odpowiedzialność i kwalifikacje, pobory ma jak sprzątaczka. Dyrektorów to mało interesuje a samorząd ma to gdzieś. Daje tylko to co musi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane