statystyki

Konarzewski: Nauczyciele nigdy się nie uśmiechają [WYWIAD MAZURKA]

autor: Robert Mazurek19.06.2020, 07:00; Aktualizacja: 19.06.2020, 07:29
Krzysztof Konarzewski pedagog, profesor nauk humanistycznych. Były dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Krzysztof Konarzewski pedagog, profesor nauk humanistycznych. Były dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnejźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Darek Golik

- Dziś polska oświata jest jak polska służba zdrowia, czyli jak pijak, który wchłonie każdą ilość alkoholu, jak gąbka. Nie ma takich pieniędzy, których by nie można było wrzucić w tę studnię bez dna - mówi Krzysztof Konarzewski pedagog, profesor nauk humanistycznych. Były dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Szkołę tworzą nauczyciele, dzieci, rodzice…

…i program nauczania. To zabawne, że go pan pominął. To jakby mówiąc o Kościele, wspomniał pan tylko o dzwonach i szatach liturgicznych.

Skupiam się na ludziach, dla których podobno jest szkoła.

Ale oni są tam po to, by realizować program, uczyć się tego, co dyktuje państwo.

Państwo dyktuje tylko podstawę programową.

Czyli wszystko.

Niestety. Zacznijmy od nauczycieli, jacy oni są?

Sfrustrowani. Cechuje ich nieredukowalna frustracja, przez co to ludzie ponurzy. Nauczyciele nigdy się nie uśmiechają. Wolałbym jednak zacząć od rodziców.

Co za krnąbrny osobnik mi się trafił!

Rodzice są w stałym konflikcie z nauczycielami i tak było zawsze, jak świat światem, tyle że kiedyś silniejszą stroną w tym konflikcie byli nauczyciele, a teraz są rodzice.

Zdecydowanie tak.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (43)

  • - JA -(2020-06-19 11:31) Zgłoś naruszenie 749

    Po co ten wywiad? Czemu to ma służyć? Jak można porównywać nauczycieli (są przecież częścią tzw. oświaty) do pijaków, alkoholików, a jednocześnie stawiać zarzut, że nauczyciele się nie uśmiechają? Jakby mieli powody, to byliby radośni i uśmiechnięci.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Sat(2020-06-19 14:38) Zgłoś naruszenie 586

    Kolejny od mitycznego 5000. Moja matka, nauczycielka matematyki z ponad 30-letnim stażem, zarabia w pogimnazjalnej podstawówce (klasy 5-8) maksymalnie 3000 zł na rękę, uwzględniając już wszystkie dodatki ORAZ nadgodziny. Miasto wojewódzkie, dodam. To gdzie płacą aż o tyle więcej?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 500 PLUs nigdy nie podziekuje(2020-06-19 21:32) Zgłoś naruszenie 577

    policjanci, wojskowi, lekarze za prace w czasie pandemii dostali podwyzki, a nauczyciele pracowali na wlasnym sprzecie kupowali nowe komputery kamerki, materialy multimedialne , za prad internet placili za wlasne pieniadze, wspierali rodzicow i uczniow w zamian za to jako podziekowanie wiadro pomyj, rzad nie podziekuje bo po co palcic wiecej,

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Elzbieta(2020-06-19 13:45) Zgłoś naruszenie 554

    Absurdalna i niesprawiedliwa opinia. Mowa jest raczej o ludziach którzy pomylili ścieżkę zawodową i nie powinni być nauczycielami, a nie o prawdziwych nauczycielach. Takie artykuły psują klimat współczesnej edukacji i podcinają skrzydła. Nie stać nas na to.

    Odpowiedz
  • Ada(2020-06-20 10:38) Zgłoś naruszenie 504

    DT. Guzik o mnie wiesz. Skończyłam dwa kierunki matematykę i fizykę na UJ. Kiedy szłam do pracy, chciałam uczyć ale wtedy uczniowie i przede wszystkim rodzice byli inni. Zarobki też były wyższe, do emerytury mam 2 lata więc teraz pracy nie zmienię. Dorabiam a właściwie zarabiam pracując w szkole korepetycji. Ale nie tak powinno być. Młodzież uboga obecnie prawie nie ma szans się przebić, korepetycje to porażka państwowego szkolnictwa ale jeżeli będą takie zarobki i taki hejt to kto przyjdzie uczyć. A Ty D. T. jakie masz studia, że potrafisz obrażać innych. Jeszcze jedno uczyłam cały czas on line ale sama to sobie zorganizowałam. Nauka on line była na zasadzie pospolitego ruszenia a nie rozwiązań systemowych za które odpowiada MEN

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
  • Nauvzyciel(2020-06-19 14:12) Zgłoś naruszenie 446

    Bylam nauczycielem. Obecnie na emeryturze ze wzgledu na stan zdrowia Pracujac zawsze sie usmievhalam co to za durny ertykuł

    Odpowiedz
  • PK(2020-06-19 13:48) Zgłoś naruszenie 363

    A ja jestem nauczycielem, tyle że w prywatnej szkole. Często się uśmiecham, bo mam fajnych, radosnych uczniów. Choć to prawda, podstawa programowa to jakiś podły żart.

    Odpowiedz
  • Nauczyciel(2020-06-19 14:52) Zgłoś naruszenie 353

    Bzdura w tytule i nic więcej. Dla potwierdzenia, jako nauczyciel powiem, że sporządzona przez wychowawcę anonimową ankieta wśród uczniów, zawierająca m.innymi pytanie, " Którego nauczyciela najbardziej lubię i za co". Wielu uczniów wskazało moje nazwisko uzasadniając, że za uśmiech. Jeden z uczniów napisał: " Nawet jak jest zdenerwowana, to dzień dobry odpowiada z uśmiechem. Uczniowie wbrew pozorom, są bardzo spostrzegawczy. Proponuję, aby niektórzy przekwalifikowali się i sprawdzili się w zawodzie nauczyciela.

    Odpowiedz
  • Cyklista(2020-06-19 15:29) Zgłoś naruszenie 328

    Tylko palant może to napisać taki artykuł.Chopczyku daleko ci do poziomu redaktorów z lat 70

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • były minister edukacji(2020-06-21 21:19) Zgłoś naruszenie 290

    A do czego i kogo mają się uśmiechać, do monitora i do programu, który dyktuje państwo, nad tym trzeba tylko płakać.

    Odpowiedz
  • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2020-06-20 20:55) Zgłoś naruszenie 231

    Pamiętam wypowiedź Pana profesora ,który wręcz nawoływał do zwalniania starszych Nauczycieli ,i zastąpienia ich młodymi. Taki marksistwoski styl uprawiania komunikacji i ciągłej walki jednych z drugimi czyli starych z młodymi. Tylko o jednym Pan profesor zapomniał,że pewnego dnia zdecydowano bez mojej wiedzy i zgody ,że mam pracować 12 lat dłużej ,bp o taki okres czasu przedłużono nie tylko mnie przejście na emeryturę. Był taki jeden też Pan profesor wyższej uczelni co innym radził odżywianie się szczawiowa i mirabelkami i wypowiedź Pana profesora świetnie wpisuje się w ta mirabelkową narrację. Źle się dzieje jak nasze elity ublizaja publicznie Nauczycielom i ich jedyna rada masz się uśmiechać -to klucz do sukcesu .Jak byłem mały to słyszałem na podwórku jak kolega do kolegi mówił śmiejesz się jak głupi do sera .Takie podsumowanie tego wywiadu -jak głupi do sera .

    Odpowiedz
  • Maxim(2020-06-20 19:13) Zgłoś naruszenie 181

    A gornicy na kwarantannie 100%-tego sie juz nie mowi.Wiele jest grup zawodowych naprawde uprzywilejowanych.

    Odpowiedz
  • Beata(2020-06-20 23:39) Zgłoś naruszenie 121

    No cóż, każdy sądzi według siebie. Ten pan jest bardzo sfrustrowany i chyba już od dłuższego czasu nie uczy w szkole. Zawsze w każdym zawodzie zdarzają się ludzie niezadowoleni i pogubieni, ale tworzenie takich stereotypów jest nieodpowiedzialne i niesprawiedliwe. Fatalne daje pan o sobie świadectwo!!!

    Odpowiedz
  • PI Grembowicz(2020-06-19 12:09) Zgłoś naruszenie 866

    Ale strajkują i dostają podwyżki... z podatków!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mary(2020-06-26 17:57) Zgłoś naruszenie 73

    D.T -I vice versa. Można próbować nicnierobienia w szkole. Tu też drzwi otwarte.Dać namiary? A moja jak to byłeś/aś uprzejmy stwierdzić ckliwa historia jest czystą prawdą i może dlatego wielu min. ciebie tak boli. Życie pokazuje że najbardziej nie lubimy tych których skrzywdziliśmy. Czyżby więc te złośliwości pod adresem nauczycieli były oznaką wyrzutów sumienia? Życzę zdrowia i wszystkiego tego czego i ty życzysz mnie

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ela(2020-06-19 14:16) Zgłoś naruszenie 672

    Obecnym nauczycielom ciagle malo, malo i malo 100% pensja i tak maló mogą skorzystsć z postojowego

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Nauczyciel - hejter(2020-06-25 18:28) Zgłoś naruszenie 67

    Wszystkim przemądrzałym profesorkom oderwanym od rzeczywistości proponuję zatrudnić się na miesiąc w jakiejkolwiek polskiej szkole. Wakaty są. Może wtedy zrozumieją co się dzieje w oświacie i przestaną chrzanić swoje fanaberie!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tymi (2020-06-26 20:12) Zgłoś naruszenie 52

    Dziwne chciałem dać plusika a skopiwało wpis

    Odpowiedz