statystyki

Dyrektorzy przedszkoli za pomocą oświadczeń chcą ograniczyć ryzyko odszkodowań w przypadku zakażenia dziecka koronawirusem. Czy to zgodne z prawem?

autor: Artur Radwan27.05.2020, 10:32; Aktualizacja: 27.05.2020, 10:32
– Nie ma absolutnie żadnej podstawy do żądania i składania tych oświadczeń pod groźbą odpowiedzialności karnej. Komuś się decydowanie pomyliły przepisy – uważa Robert Kamionowski.

– Nie ma absolutnie żadnej podstawy do żądania i składania tych oświadczeń pod groźbą odpowiedzialności karnej. Komuś się decydowanie pomyliły przepisy – uważa Robert Kamionowski.źródło: ShutterStock

Zanim dzieci wrócą do przedszkoli, ich dyrektorzy wymagają od rodziców podpisania oświadczeń związanych z ewentualną możliwością zakażenia COVID-19 oraz sytuacją rodziny. Prawnicy uważają część z tych działań za niezgodne z prawem.

Resort edukacji narodowej od samego początku pandemii zdecydował, że po zamknięciu szkół i przedszkoli nie będzie ingerował w sposób prowadzenia kształcenia na odległość. Podobnie jest przy stopniowym odmrażaniu tych placówek. W efekcie to od dyrektorów zależy, jakie formalności muszą przejść rodzice, by dziecko wróciło do przedszkola czy szkoły. W opracowaniu procedur często pomagają im gminy. Czasem chodzi tylko o poinformowanie rodziców, jak wygląda postępowanie w przypadku informacji o koronawirusie czy zgodę na mierzenie temperatury, a czasem o odstąpienie od dochodzenia odszkodowania, gdyby do zakażenia doszło na terenie placówki. Zdarza się, że gdy liczba miejsc w przedszkolu (z powodu reżimu sanitarnego) jest za mała w stosunku do potrzeb, dyrektorzy proszą o dokument potwierdzający zatrudnienie rodziców albo o oświadczenie, że dziecko nie może mieć zapewnionej opieki w domu ze względu na brak możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu.

Samorządy pomagają

Karolina Gałecka, rzecznik prasowy stołecznego ratusza, przyznaje, że dyrektorzy szkół i przedszkoli otrzymali z miasta procedury dotyczące organizacji opieki nad dziećmi i zasady postępowania prewencyjnego oraz na wypadek podejrzenia zakażenia. – Rodzice powinni jedynie potwierdzić, że się z nimi zapoznali i wyrażają zgodę na mierzenie temperatury u dziecka. Innych oświadczeń procovidowskich placówki nie powinny wymagać – dodaje.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane