statystyki

Badanie PISA: W Polsce rośnie pokolenie rekinów finansjery

autor: Anna Wittenberg11.05.2020, 08:50; Aktualizacja: 11.05.2020, 08:50
Szkoła w Polsce nie odgrywa wielkiej roli w edukacji finansowej

Szkoła w Polsce nie odgrywa wielkiej roli w edukacji finansowejźródło: DGP

Polscy 15-latkowie potrafią liczyć pieniądze, są w ścisłej czołówce w OECD – pokazało badanie PISA. Jednak co dziesiąty uczeń jest w tej dziedzinie analfabetą

Umieją planować wydatki, porównują ceny w sklepach, posługują się bankowością mobilną – taki obraz polskich 15-latków wyłania się z badania umiejętności uczniów PISA 2018. Raport z finansowej części międzynarodowego testu opublikował właśnie Instytut Badań Edukacyjnych. Wnioski są dla naszych nastolatków bardzo optymistyczne. Lepiej niż oni z zadaniami dotyczącymi pieniędzy poradzili sobie tylko młodzi Finowie, Estończycy i Kanadyjczycy. 12 proc. naszych 15-latków osiągnęło najwyższe noty, co oznacza, że mają dobre wyobrażenie o systemie finansowym, nie dają się wpuścić w maliny nieuczciwymi umowami i rozumieją nawet skomplikowane zagadnienia, takie jak pożyczka.

Raport pokazuje jednak także cienie naszej finansowej edukacji. Co dziesiąty uczeń rozwiązujący test osiągnął wynik, który wskazuje, że nie ma podstawowych umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w świecie finansów – nie umie dzielić, nie wie, co to jest budżet, nie rozumie, co oznaczają koszty działalności.

Jak to badano? Przy okazji głównego testu PISA, czyli prowadzonej przez OECD cyklicznej oceny umiejętności 15-latków, uczniowie dostali do rozwiązania także moduł z zadaniami dotyczącymi kwestii finansowych. Zdający mieli na przykład przeanalizować wyciąg z historii bankowej i policzyć, ile pieniędzy znika z konta za sprawą opłat bankowych. Zdecydować, czy w czasie zagranicznej wycieczki bohaterce zadania bardziej opłaca się wyjmować lokalną walutę z bankomatu czy wymieniać ją w kantorze. Przyjrzeć się reklamie dzwonków na telefon, która w części opisanej drobnym drukiem informuje o zawarciu niekorzystnej dla klienta umowy.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Jola(2020-05-11 09:10) Zgłoś naruszenie 12

  Jak 15 - latek może znać się na bankowości internetowej ? jaki bank oferuje usługi dla 15-latków bez zgody rodziców ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zaciekawiona(2020-05-12 08:59) Zgłoś naruszenie 10

  Mnie zawsze ciekawiło którzy uczniowie są poddani badaniom PISA. Na pewno nie jest to grupa uczniów z wiejskiej szkoły lub małego miasteczka. Podejrzewam, że są to olimpijczycy z najlepszej szkoły w W-e i ich wyniki przekłada się na stan edukacji naszej młodzieży. Proszę o uściślenie w artykule, uczniowie z jakich szkół brani są do badań PISA.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nauczyciel(2020-05-13 00:17) Zgłoś naruszenie 10

  Młodzież uczy się takich rzeczy przy okazji omawiania procentów i zapewniam, że najlepiej i najchętniej i jeszcze do tego poprawnie liczy właśnie pieniądze!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane