Wkrótce będą przygotowane szczegółowe wytyczne dla dyrektorów, w jaki sposób przygotować się do przeprowadzenia egzaminów, m.in. rekomendacje dot. odległości między uczniami i dezynfekcji - poinformowała w czwartek rzeczniczka MEN Anna Ostrowska.

W związku z epidemią koronawirusa, od połowy marca zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Lekcje prowadzone są zdalnie. Przesunięte zostały też terminy egzaminów zewnętrznych, w tym egzaminu ósmoklasisty, który miał być przeprowadzony w kwietniu oraz matur, które miały rozpocząć się 4 maja.

Pod koniec kwietnia minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że zgodnie z nowym harmonogramem egzaminów zewnętrznych, egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 16-18 czerwca, a matury rozpoczną się 8 czerwca. Sesja maturalna potrwa do 29 czerwca. Będą przeprowadzone tylko egzaminy pisemne. W tym roku na maturze nie będzie egzaminów ustnych. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie potrwa od 22 czerwca do 9 lipca.

Ósmoklasiści, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminu w czerwcu będą go pisać w drugim terminie w dniach 7-9 lipca. Dla maturzystów, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminów w czerwcu dodatkową sesję zaplanowano od 8 do 14 lipca.

"W tej chwili arkusze do egzaminu ósmoklasisty i maturalnego zostały wydrukowane, popakowane w pakiety oraz zapakowane w paczki zgodnie z zamówieniem, które Centralna Komisja Egzaminacyjna otrzymała ze szkół. Pakiety czekają w bezpiecznym miejscu na wysyłkę, zgodnie z ogłoszonym harmonogramem" - poinformowała w czwartek rzeczniczka resortu edukacji.

Podała, że CKE wraz z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi pracują nad zasadami oceniania rozwiązań zadań, zmianami w harmonogramie spotkań poegzaminacyjnych i zmianami w harmonogramie sprawdzania oraz oceniania prac.

Jednocześnie - jak zaznaczyła Ostrowska - cały czas trwają prace nad przygotowaniem arkuszy na terminy dodatkowe egzaminów oraz prace nad informatorami o egzaminie ósmoklasisty z przedmiotów dodatkowych od 2021 r. i egzaminu maturalnego od 2023 r., które zostaną ogłoszone we wrześniu tego roku.

"Kwestie bezpieczeństwa są dla nas kluczowe" - podkreśliła rzeczniczka MEN. "Już wkrótce przygotujemy szczegółowe wytyczne dla dyrektorów, w jaki sposób przygotować się do przeprowadzenia egzaminów. Będą w nich ujęte rekomendacje dotyczące m.in. odpowiedniej przestrzeni, odległości między uczniami, zachowania się podczas egzaminu czy dezynfekcji powierzchni. Będą również określone wytyczne dla uczniów przystępujących do egzaminu" - poinformowała.

"W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, zrezygnowaliśmy z części ustnej egzaminu maturalnego. Chcielibyśmy, aby uczniowie – mimo trudniejszej sytuacji – mogli maksymalnie skupić się na egzaminie, dlatego nie przewidujemy, aby musieli oni mieć na sobie maseczkę podczas pisania. Na pewno każdy z nich będzie proszony o przyniesienie własnego długopisu, a między piszącymi zachowana będzie odpowiednia odległość. O szczegółach niebawem poinformujemy" - dodała Ostrowska.

Wcześniej, w czwartek minister edukacji napisał na Twitterze, że zagrożenie epidemiczne w trakcie tegorocznej matury będzie mniejsze niż np. podczas zakupów w sklepie, gdzie klienci często mijają się w bardzo bliskiej odległości od siebie.