Kandydaci do rad dyscyplin naukowych muszą poddać się lustracji. RPO interweniuje

autor: Paulina Szewioła18.02.2020, 07:57; Aktualizacja: 18.02.2020, 08:04
Akademicy wskazują, że chcą brać udział w pracach rad dyscyplin naukowych, ale nie zamierzają poddawać się lustracji

Akademicy wskazują, że chcą brać udział w pracach rad dyscyplin naukowych, ale nie zamierzają poddawać się lustracjiźródło: ShutterStock

Do Adama Bodnara wpłynęła skarga profesorów dwóch uczelni dotycząca wprowadzenia wymogu lustracji osób wchodzących w skład rad dyscyplin naukowych.

Gremium to decyduje o istotnych kwestiach mających znaczenie dla rozwoju danej dyscypliny. Chodzi m.in. o określanie kryteriów oceny osiągnięć badawczych dla celów oceny okresowej nauczycieli akademickich, nostryfikację dyplomów dotyczących uzyskania stopnia naukowego czy nadawanie stopni naukowych.

Zgodnie z art. 4 pkt 18 ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 430), osobami pełniącymi funkcje publiczne, które mają obowiązek złożenia oświadczenia lustracyjnego, są m.in. osoby będące członkami organu uczelni.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Bi Bi(2020-02-21 20:52) Zgłoś naruszenie 150

  Skoro lustracja kandydatów do rad dyscyplin naukowych uczelni wyższych jest niekonstytucyjna, to trzeba skierować pozew zbiorowy do sądu. Rady dyscyplin naukowych to gremia kolegialne, a nie kierownicze. Wykładnia prawa jest jasna i czytelna.

  Odpowiedz
 • Bazyl(2020-02-20 09:00) Zgłoś naruszenie 215

  SB-eciekie bękarty skowyczą.

  Odpowiedz
 • a(2020-02-19 18:19) Zgłoś naruszenie 174

  Grzebanie się w cudzym życiu to specjalność agentów i kolaborantów Watykanu. Tylko w ich życiu grzebać nie wolno i nie ujawniać ich przestępstw a nawet zbrodni. Czy kogoś jeszcze dziwi zachowanie p. Lichockiej, p. Ziobry i p. Banasia? Powierzają kraj opiece boskiej, bo sami nie potrafią rządzić. Oto ludzie doj. zmiany.

  Odpowiedz
 • Nikodem(2020-02-18 21:07) Zgłoś naruszenie 225

  Według mnie lustracja kandydatów do rad dyscyplin naukowych jest niezgodna z ustawą zasadniczą i wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 11 maja 2007 r. TK jasno sprecyzował, kto podlega procesowi lustracji, a kto winien zeń być wyłączony, dokładnie ogół krajowego środowiska akademickiego. Tym samym ustawa 2.0 w tym przedmiocie jest niekonstytucyjna. Lustracja kandydatów do rad dyscyplin naukowych, to powszechna lustracja środowiska akademickiego wprowadzona tylnymi drzwiami. Niemniej gwarantuje archiwistom, historykom i prokuratorom IPN prace na najbliższe lata. Przypomnę, że lustracja instytucjonalna trwa w Polsce od 1997 r. wraz z wejściem w życie I ustawy lustracyjnej, to już 23 rok i końca nie widać tej zabawy. Rada Europy apelowała w latach 90. XX w., aby w państwach postsocjalistycznych proces lustracji nie trwał dłużej niż 10 lat, bo wypaczy całkowicie samo zagadnienie. Lustracja winna być, jak audyt z bilansem otwarcia i zamknięcia. W Polsce nikt nie liczy publicznych pieniędzy, ani nie weryfikuje zasadności istnienia takich instytucji jak IPN.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane