statystyki

Wszystko zjada oświata: Samorządy oszczędzają na programach zdrowotnych

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto13.11.2019, 07:33; Aktualizacja: 13.11.2019, 08:43
Protest ZNP w Krakowie

Protest ZNP w Krakowieźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: fot. Jakub Wlodek Agencja Gazeta

Brak pomocy psychologicznej i zawieszone szczepienia przeciw pneumokokom to część z projektów, z których wycofują się gminy

Miasta ograniczają lub wręcz wycofują się z dotychczas oferowanych mieszkańcom programów zdrowot nych. Jak tłumaczą: wszystko zjada oświata. O problemach finansowych samorządy mówią od dawna. Wczoraj w DGP pisaliśmy o gminie, która nie wypłaca nauczycielom pensji – ze względu na konieczność zapewnienia minimalnego wynagrodzenia i dodatku za wychowawstwo na poziomie co najmniej 300 zł oraz ze względu na obowiązek zapewnienia średniej płacy, która wzrasta wraz z podwyżkami.

Najłatwiej oszczędzić na zdrowiu

Samorządy oszczędzają, gdzie się da. Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna, mówi: – Zostaliśmy zmuszeni do zawieszenia szczepień przeciwko pneumokokom dla seniorów, na co szło ponad 148,4 tys. zł rocznie oraz przeciw grypie dla osób po 70. roku życia, co kosztowało 100 tys. zł. Dodatkowo zrezygnowaliśmy z utworzenia mobilnego punktu pierwszej pomocy psychologicznej. Miała to być pomoc udzielana mieszkańcom Olsztyna, w miejscu zdarzenia, w sytuacjach nagłych, traumatycznych, powodujących kryzys psychiczny. Planowaliśmy na to wydać 30 tys. zł.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • wewe(2019-11-13 10:24) Zgłoś naruszenie 353

  A ile zjada ADMINISTRACJA gmin i radosna twórczośc inwestycyjna nikomu nie potrzebna oprócz wykonawców ?

  Odpowiedz
 • prof. dr fest hab. MBA proktolog Wiktor Wektor(2019-11-13 13:46) Zgłoś naruszenie 194

  Pensje lekarskie nie zjadają publicznych? Szpitale, do których się dopłaca nie zjadają? Program profilaktyki na grypę? Brak dowodu z badań randomizowanych skuteczności szczepienia na grypę też przeżera zasoby, program profilaktyki HPV przeżera zasoby! W dalszym ciągu nie ma dowodu, że uchroniliśmy kogokolwiek przed rakiem. Tezy, że wirus powoduje raki są co najwyżej półprawdą. Prawdą jest, że istnieje cała pula tych wirusów - kilkadziesiąt wysokiego ryzyka. Szczepionka nie adresuje wszystkich podtypów wysokiego ryzyka.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Głodny(2019-11-13 11:27) Zgłoś naruszenie 172

  A kiedy kiedy zje 500+?

  Odpowiedz
 • veto(2019-11-15 07:31) Zgłoś naruszenie 15

  nareszcie ktoś to otwarcie napisał. Budżety Gmin rujnują dodatkowe pensje dla "biednych" pracujących na niecałe pół etatu nauczycieli. Ps. a teraz rzućcie sie na mnie! Pokażcie co potraficie!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane