statystyki

Coraz więcej szkół z mLegitymacjami

autor: Artur Radwan13.08.2019, 10:24; Aktualizacja: 13.08.2019, 10:24
nastolatki smartfon

Dyrektorzy placówek oświatowych chętnie decydują się na mLegitymację na telefon, bo uruchomienie tej aplikacji odbywa się w sposób bezkosztowy.źródło: ShutterStock

Dyrektorzy placówek oświatowych chętnie decydują się na mLegitymację na telefon, bo uruchomienie tej aplikacji odbywa się w sposób bezkosztowy. Zainteresowanie elektronicznymi legitymacjami w formie karty płatniczej jest już niewielkie. Samorządy nie mają na to pieniędzy.

Szkoły samorządowe, ale też i te prywatne, od grudnia ubiegłego roku mogą zamawiać dla swoich uczniów mLegitymację, które są częścią aplikacji Obywatel. Wystarczy, że rodzic lub podopieczny ściągnie specjalną aplikację i wpisze odpowiedni kod, udostępniony przez szkołę. Wszystko odbywa się bezpłatnie, a placówka nie musi w tym celu dysponować wysokiej jakości sprzętem komputerowym. Od szefa placówki wymagany jest tylko podpis elektroniczny. Szkoły, które chcą udostępnić uczniom dokument w takiej formie, muszą wypełnić na stronach Ministerstwa Administracji specjalny formularz. Dodatkowo od dziś wnioski można też składać za pośrednictwem strony internetowej Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Z informacji uzyskanych od ministerstwa wynika, że w ciągu niespełna roku na mLegitymację zdecydowało się ponad 1,3 tys. z 26 tys. szkół. Chętni zgłaszają się zarówno w dużych miastach, jak i też w małych miejscowościach. W aplikacji umieszczone są niezbędne dane, które są też w wersji papierowej lub elektronicznej (w formie karty płatniczej). To dane osobowe ucznia, jego zdjęcie, numer legitymacji, a także nazwa i adres szkoły. mLegitymacja może być zainstalowana tylko na jednym urządzeniu (w przypadku młodszych uczniów może być to telefon rodzica). Niestety aplikacja działa tylko na systemie Android (w wersji co najmniej 6.0). Jak zapewnia nas resort cyfryzacji, wkrótce pojawi się też na IOS. Taki dokument jest tak samo ważny jak legitymacja papierowa lub plastikowa.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane