statystyki

Węgrzyn: Nie mamy w zwyczaju pisać krytycznie [WYWIAD]

autor: Paulina Szewioła07.08.2019, 08:50; Aktualizacja: 07.08.2019, 08:56
książki, szkoła

Patologiczne sytuacje może też ograniczyć inna zmiana. Do tej pory recenzje były tylko niewiążącymi opiniamiźródło: ShutterStock

- Wielu naszych naukowców jest przyzwyczajonych do poklepywania po plecach, a każdą krytyczną recenzję traktuje jak obrazę - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Grzegorz Węgrzyn, przewodniczący Rady Doskonałości Naukowej.

Został pan przewodniczącym Rady Doskonałości Naukowej (RDN), która ma w niedługim czasie zastąpić Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów (CK). Przed jej powołaniem sporo kontrowersji budziły kompetencje kandydatów. Część z nich nie opublikowała bowiem w swojej karierze niczego, co spotkałoby się z oddźwiękiem na świecie. Czy oceniający nie powinni być jednak lepsi od ocenianych?

W wyborach do RDN (w przeciwieństwie do CK) określono już wymagania merytoryczne względem kandydatów. Musieli oni posiadać habilitację lub być profesorami czy też opublikować określoną liczbę artykułów i monografii. Musimy pamiętać, że wyboru dokonało środowisko naukowe. Głos mogli oddać wszyscy profesorowie i doktorzy habilitowani. Poza tym w różnych dyscyplinach wskaźniki bibliometryczne (np. liczba publikacji czy cytowań) są różnie interpretowane i znaczą coś innego. Ja bym nie dyskwalifikował kandydatów po takim pobieżnym przeskanowaniu ich dorobku publikacyjnego. Wierzę, że wybór dokonany przez środowisko jest przemyślany. Na pewno ja jako przewodniczący będę się starał, aby RDN spełniała najwyższe standardy pracy.

Jednak, jak wynika z różnych raportów (m.in. niedawno opublikowanej analizy aktywności publikacyjnej i grantowej PAN), widoczność polskich naukowców na arenie międzynarodowej nie jest zadowalająca.

Faktycznie, jeżeli spojrzymy sobie na potencjał kadrowy oraz dostępną infrastrukturę, to powinniśmy w nauce światowej znaczyć więcej.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Jasnota(2019-08-08 21:43) Zgłoś naruszenie 31

  Jak można mówić, żekażdą krytyczną recenzję traktuje się jak obrazę, gdy przez wiele lat na macierzystym Wydziale w Gdańsku Pan Przewodniczący tolerował "uwalanie" habilitacji na podstawie krytycznych recenzji tzw. samodzielnych pracowników, niejednokrotnie bzdurnych i pokazujących brak wiedzy recenzenta. Dlaczego wówczas nie dopuszczał do dyskusji, która wykazałaby miałkość uwag recenzentów. Dziwię się, że osoby, które same unikają dyskusji i uniemożliwiają tę dyskusję w ramach procedury habilitacyjnej pełnią tak ważną funkcję w nowym systemie. Widać nic się nie zmieniło i nadal promuje się swoich BMW. Wybór przewodniczącego RDN pokazuje, że ta instytucja powinna zostać rozwiązana.

  Odpowiedz
 • Naukowiec(2019-08-14 14:08) Zgłoś naruszenie 10

  Oczywiście, że zmiany nic nie polepszą. 1.kolokwium habilitacyjne ufff proszę popytać tych co je mieli opinie są różne jednak głowny postęp poprzedniej ustawy to zniesienie tego dziwadła 2.Tu już pan Przewodniczący mnie rozbawił: ,,do uzyskania ttułu profesora nie potrzba wypromować doktoranta, ale Przewodniczący nie wyobraża sobie aby ktoś otrzymał taki tytuł bez wypromowania doktoranta.Uffff Prawo sobie a Pan Wegrzyn i jego wyobrażenia sobie. Jeszcze lepiej wypromowanie doktoranta utozsamoa z uczestnictwem w pracach zespołów badawczych to już jest bardzo groźne. 3. Immunitet dla recenzentów... to już trąci psychiatrią wszystko można zaskarżać w wolnym kraju. 4.Jako Profesor z minimalnym dorobkiem napisze młodemu koledze że jeszze dorobek jego ( choć b dobry) jest niewystarczający hahhahah i co mi zrobisz? Nowy recenzent odwołanie hahahha to Pan chyba nie zna środowiska. Oj Panie profesorze rozbawił mnie Pan

  Odpowiedz
 • Brodaty bez brody(2019-08-14 15:22) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Węgrzyn, Panie Gowin i inni Panowie (niedo)uczeni , wiecie co o was myślę, podobnie jak większość mających dystans do bizantyjskiej tytulatury naukowej? Nie powiem, bo nie chcę używać słów, żałosne miernoty

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane