statystyki

Nowy wykaz czasopism: Czy to już koniec z punktozą? Nie do końca

autor: Paulina Szewioła05.08.2019, 07:33; Aktualizacja: 05.08.2019, 08:48
Książki

Resort będzie wskazywać, iż można publikować w periodykach zagranicznych, jednak – jak wskazuje – wyrobienie sobie rozpoznawalności naukowej w przestrzeni międzynarodowej, szczególnie z zakresu prawa, jest procesem długotrwałym.źródło: ShutterStock

Prawie 31 tysięcy – tyle pozycji liczy nowy wykaz czasopism i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, który właśnie opublikował resort nauki.

To drugi kluczowy wykaz – obok listy wydawnictw – na którym opiera się nowy system oceny jakości działalności naukowej, wprowadzony przez reformę Gowina. Za wyższą oceną szkoły idą większe pieniądze. O tym, jak jest ważny, niech świadczy to, iż w pierwszych minutach po publikacji listy padł serwer resortu z powodu zbyt dużej liczby wejść na stronę. Pomimo że prace nad wykazem trwały kilka miesięcy, środowisko akademickie ma sporo uwag odnośnie do finalnego rezultatu. Zgłaszają je m.in. prawnicy.

– Z perspektywy nauk prawnych i administracyjnych kształt nowej listy czasopism punktowanych jest sporym zaskoczeniem. Po pierwsze dlatego, że zaburzono relacje między czasopismami krajowymi a zagranicznymi. Mamy zalew nic nieznaczących i słabo punktowanych czasopism afrykańskich, południowoeuropejskich i azjatyckich, brakuje zaś wielu krajowych, uznanych i znaczących dla nauki polskiej – mówi dr hab. Robert Suwaj z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane