statystyki

Luki w ustawie 2.0. Formalizm z uczelni szybko nie zniknie

autor: Paulina Szewioła16.07.2019, 07:13; Aktualizacja: 16.07.2019, 07:15
Maleją szanse na zasypanie w tej kadencji rządu luki w ustawie 2.0, która zwiększa biurokrację w szkołach wyższych

Maleją szanse na zasypanie w tej kadencji rządu luki w ustawie 2.0, która zwiększa biurokrację w szkołach wyższychźródło: ShutterStock

Maleją szanse na zasypanie w tej kadencji rządu luki w ustawie 2.0, która zwiększa biurokrację w szkołach wyższych. Chodzi o pominięcie w nowej ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668 ze zm.) regulacji, zgodnie z którymi w sprawach np. rekrutacji, skreśleń studentów i doktorantów oraz dotyczących pomocy materialnej przepisy kodeksu postępowania administracyjnego stosuje się odpowiednio.

Oznacza to, że do spraw związanych z funkcjonowaniem szkoły wyższej należy stosować k.p.a. wprost, bez uwzględnienia specyfiki prowadzonych postępowań. W konsekwencji na uczelniach zaczęła się zwiększać biurokracja, bo szkoły wyższe w wielu sytuacjach muszą działać jak urzędy administracji publicznej.

Szansa na zmianę tego stanu pojawiła się za sprawą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które dostrzegło obciążenia związane z nadmiarem biurokracji dla uczelni i przygotowało projekt wyłączeń stosowania niektórych przepisów k.p.a. w sprawach akademickich. Propozycje stosownych zmian do ustawy 2.0 zostały zgłoszone do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, którą przygotowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane