statystyki

Luki w ustawie 2.0. Formalizm z uczelni szybko nie zniknie

autor: Paulina Szewioła16.07.2019, 07:13; Aktualizacja: 16.07.2019, 07:15
Maleją szanse na zasypanie w tej kadencji rządu luki w ustawie 2.0, która zwiększa biurokrację w szkołach wyższych

Maleją szanse na zasypanie w tej kadencji rządu luki w ustawie 2.0, która zwiększa biurokrację w szkołach wyższychźródło: ShutterStock

Maleją szanse na zasypanie w tej kadencji rządu luki w ustawie 2.0, która zwiększa biurokrację w szkołach wyższych. Chodzi o pominięcie w nowej ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668 ze zm.) regulacji, zgodnie z którymi w sprawach np. rekrutacji, skreśleń studentów i doktorantów oraz dotyczących pomocy materialnej przepisy kodeksu postępowania administracyjnego stosuje się odpowiednio.

Oznacza to, że do spraw związanych z funkcjonowaniem szkoły wyższej należy stosować k.p.a. wprost, bez uwzględnienia specyfiki prowadzonych postępowań. W konsekwencji na uczelniach zaczęła się zwiększać biurokracja, bo szkoły wyższe w wielu sytuacjach muszą działać jak urzędy administracji publicznej.

Szansa na zmianę tego stanu pojawiła się za sprawą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które dostrzegło obciążenia związane z nadmiarem biurokracji dla uczelni i przygotowało projekt wyłączeń stosowania niektórych przepisów k.p.a. w sprawach akademickich. Propozycje stosownych zmian do ustawy 2.0 zostały zgłoszone do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, którą przygotowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane