Gowin: Zjednoczona Prawica przygotuje nową ustawę o PAN

15.07.2019, 12:41; Aktualizacja: 15.07.2019, 12:41
Misją PAN jest wszechstronna działalność na rzecz rozwoju nauki oraz ustanawiania najwyższych standardów jakości badań i norm etycznych, służąca społeczeństwu i wzbogacaniu kultury narodowej.

Misją PAN jest wszechstronna działalność na rzecz rozwoju nauki oraz ustanawiania najwyższych standardów jakości badań i norm etycznych, służąca społeczeństwu i wzbogacaniu kultury narodowej.źródło: PAP
autor zdjęcia: Andrzej Grygiel

Na pewno w przyszłej kadencji obóz Zjednoczonej Prawicy przygotuje nową ustawę o Polskiej Akademii Nauk. Wierzę, że stanie się to w dialogu ze środowiskiem naukowym - zapowiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w poniedziałek w Krakowie.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Belfer(2019-07-16 12:41) Zgłoś naruszenie 90

  Po wprowadzeniu ustawy 2.0 w życie i mitycznym dofinansowaniu szkolnictwa wyższego nad Wisłą gro moich znajomych rozważa transfer do PAN, czyli w odwrotnym kierunku niżby chciał minister Gowin. Na ile dobrze pamiętam, to za ustawą 2.0 miały pójść 167 mld zł. Gdzie są te pieniądze? A teraz bajanie o uczelniach badawczych, co przyprawia rektorów o ból i zawrót głowy. Mam nadzieje, iż po wyborach ktoś inny zostanie ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Mam dość wizjonerów i fantastów.

  Odpowiedz
 • reformator_marzyciel(2019-07-16 12:00) Zgłoś naruszenie 180

  Po pierwsze niech Gowin w końcu przyzna jak LICHE jest całe finansowanie nauki w Polsce w porównaniu z UE i USA. Obiecał reformę uczelni i znaczne zwiększenie pieniędzy na naukę. Reforma i wymagania są, o pieniądzach zapomniał. Po drugie, na razie Polska Akademia Nauk, mimo wszelkich niedoskonałości, wyprzeda we wszelkich rankingach osiągnięcia UW i UJ razem wzięte, zarówno w grantach jak i publikacjach. Do tego na uczelniach robi się obecnie wszystko, żeby mimo reformy struktura została taka, jaka była. "Zastąpienie" PAN to marzenia, a minister mógłby się skupić na dofinansowaniu PAN bo nic lepszego w Polsce nie ma, a z pustego i Salomon nie naleje.

  Odpowiedz
 • Koliber(2019-07-16 01:38) Zgłoś naruszenie 120

  Po pierwsze, to żadna polska uczelnia wyższa nie zasługuje na miano anglosaskiego super research university. Po drugie, to wyłonione w drodze konkursu uczelnie badawcze będą dysponowały ograniczonym budżetem badawczym, więc w jaki sposób wchłoną zdolnych młodych naukowców z PAN? Po trzecie, to w krajach cywilizowanych istnienie pozauniwersyteckich centrów badawczych jest czymś oczywistym vide Towarzystwo Maxa Plancka, Wspólnota Badawcza Helmholtza, Towarzystwo Fraunhofera czy Wspólnota Badawcza Leibniza w Niemczech. Po czwarte, to mówienie że po powołaniu do życia uczelni badawczych, dotychczasowa formuła istnienia PAN stanie się anachronizmem jest wysoce kompromitujące, gdyż krajowe uczelnie wyższe nigdy nie prowadziły i nie prowadzą wyprzedzających badań naukowych. Czym są uczelnie badawcze np. w GB? Vide Oxford, Cambridge, Imperial College, University College of London. Która polska uczelnia wyższa może im dorównać? Całkowite pomieszanie z poplątaniem.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane