Wydatki samorządów na edukację rosną w astronomicznym tempie, dochodzą już prawie do 4,5 mld zł jeżeli chodzi o Warszawę – powiedział w środę prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.W środę w MEN minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski spotkał się z prezydentem Trzaskowskim. O spotkanie wystąpił prezydent stolicy, gdyż chciał omówić problemy warszawskiej edukacji w momencie wprowadzania zmian w polskim systemie oświaty.

"Wydatki samorządów na edukację rosną w astronomicznym tempie, dochodzą już prawie do 4,5 mld zł jeżeli chodzi o Warszawę" – powiedział prezydent stolicy.

"Jeśli chodzi o samą subwencję oświatową, to oczywiście ona rośnie, ale zupełnie nie w tym tempie, w jakim rosną wydatki, które są fundowane przez te wszystkie zmiany, które rząd przeprowadził" – powiedział po tym spotkaniu dziennikarzom Trzaskowski.

Wskazał, że "z roku 2018 na 2019 rzeczywiście subwencja wzrosła o 177 mln zł, ale wzrost wydatków bieżących to 530 mln zł". "Widać, że te zmiany w subwencji nie finansują tych wszystkich zmian, które są związane z reformą i większość tych zmian jest przerzucona na barki samorządów" – podkreślił prezydent stolicy.

Trzaskowski kontynuował, że na przykład w przypadku zmian związanych z dostosowaniem infrastruktury przy likwidacji gimnazjów w 2017 r., to w stolicy koszty wyniosły 60 mln zł, zaś "dostaliśmy 3,5 mln zł". "Czyli, nawet jeśli chodzi o te proste zmiany infrastrukturalne, tutaj te koszty są przerzucane na barki samorządów" – wskazał.

Minister edukacji wskazywał, że rząd wspiera władze lokalne za pomocą subwencji oświatowej, ale także poprzez dotacje i programy rządowe. "W ciągu ostatnich trzech lat Warszawa otrzymała dodatkowo prawie 130 mln zł" – powiedział.

Przypomniał, że wszystkie samorządy w Polsce korzystają z trzech źródeł finansowania edukacji. Wskazał, że są to: subwencja oświatowa, udziały w podatkach i dochody własne samorządów.

Dodał, że w czasie rządów PiS subwencja wzrosła o prawie 34 proc.

Piontkowski podkreślił, że oprócz subwencji oświatowej rząd wspiera samorządy m.in. za pomocą dotacji przedszkolnej, czy programów rządowych, takich jak program "Aktywna tablica", "Posiłek w szkole i w domu", czy "Dobry start".

"Gdy spróbowaliśmy policzyć łącznie kwoty dodatków, które otrzymała Warszawa w ciągu ostatnich trzech lat, to wyszło nam, że jest to prawie 130 mln zł. To dodatkowa kwota poza subwencją" – podkreślił szef MEN

Podsumowując spotkanie minister edukacji stwierdził, "że przebiegło ono w dobrej atmosferze". "Wymieniliśmy się uwagami o funkcjonowaniu systemu edukacji. Padły pierwsze propozycje, w jakim kierunku mogłyby ewentualnie pójść zmiany" – dodał.

Szef MEN zapewnił, że jest otwarty na dalsze rozmowy także z innymi samorządami i korporacjami samorządowymi. "Jesteśmy z częścią z nich umówieni już na konkretne terminy, także m.in. z władzami Bydgoszczy i Gdańska. Oni mają przyjechać na spotkanie na początku sierpnia" – poinformował Piontkowski.