W piątek przed południem minister spotkał się z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego; dzień wcześniej - w czwartek, z przedstawicielami Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Chęć spotkania i rozmów ze wszystkimi reprezentatywnymi związkami zawodowymi Piontkowski deklarował zaraz po objęciu stanowiska ministra edukacji. Jak mówił, zależy mu na spokojnej, merytorycznej rozmowie.

"Jesteśmy otwarci na rozmowy bez względu na to jak do tej pory wyglądała sytuacja. Chcemy rozmawiać z każdym. Uważam, że rozmowa i dialog przyniesie dużo lepsze efekty niż stawianie twardo sprawy" - powiedział dziennikarzom w piątek minister. "Dialog jest dużo lepszy niż wychodzenie na barykady" - akcentował.

Minister zaproponował w piątek przedstawicielom ZNP, podobnie jak w czwartek "S", powrót do rozmów w ramach zespołu ds. spraw statusu zawodowego pracowników oświaty, w którym obok przedstawicieli rządu brali udział przedstawiciele związków zawodowych i korporacji samorządowych.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz ocenił po piątkowym spotkaniu, że "było bardzo merytoryczne, rzeczowe i konkretne". Stwierdził, że zasadniczo różniło się od rozmów z poprzedniczką Anną Zalewską. "Nie było tutaj nadmiernej frazeologii i różnego rodzaju popisów ze strony szefa resortu, jak mieliśmy do czynienia poprzednio. To dobrze rokuje" - powiedział.