Uczelnia przyczynia się do rozwoju miasta, ale nie każda

autor: Patrycja Otto18.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 18.06.2019, 08:29
Atrakcyjny rynek pracy obok wysokich zarobków decyduje również o tym, czy studenci zwiążą swoją przyszłość z miastem, w którym zdobyli wykształcenie.

Atrakcyjny rynek pracy obok wysokich zarobków decyduje również o tym, czy studenci zwiążą swoją przyszłość z miastem, w którym zdobyli wykształcenie.źródło: ShutterStock

W 97 polskich miastach funkcjonuje 369 uczelni wyższych. Studiuje na nich 1,3 mln studentów, z czego 235,5 tys. w samej Warszawie. Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazali, że poza stolicą najbardziej akademickie miasta w Polsce to Kraków, Poznań i Wrocław.

 W sumie wyróżnili ich 26. Według analityków zbudowany przez nie model działania, nastawiony na przyciąganie studentów, przyczynia się do rozwoju społeczno-gospodarczego, choć oczywiście większe znaczenie mają inne czynniki. – Największy pozytywny wpływ mają zmienne dotyczące PKB na mieszkańca, dostępności żłobków, liczby lekarzy oraz udziału zatrudnionych w usługach finansowych. Negatywny natomiast stopa bezrobocia oraz udział zatrudnionych w przemyśle – tłumaczy Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu w Polskim Instytucie Ekonomicznym.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane