statystyki

Dobre praktyki i technika pomocne w szkole [OPINIA]

05.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 05.06.2019, 09:09
Sąd stwierdził, że obowiązek nadzoru jest obowiązkiem należytej staranności, a osoba go sprawująca powinna udowodnić, że uczyniła wszystko, co jest możliwe, by zapobiec szkodzie. W tej konkretnej sprawie pozwany nie wykazał, że nie ponosi winy w nadzorze.

Sąd stwierdził, że obowiązek nadzoru jest obowiązkiem należytej staranności, a osoba go sprawująca powinna udowodnić, że uczyniła wszystko, co jest możliwe, by zapobiec szkodzie. W tej konkretnej sprawie pozwany nie wykazał, że nie ponosi winy w nadzorze.źródło: ShutterStock

Dyrektorzy placówek korzystają z różnych metod, by chuchać na zimne i nie dopuścić do najgorszego. Ale rozwiązania takie jak w USA, czyli bramki do wykrywania metali, nie są u nas na razie możliwe.

Tak jak pisaliśmy, nauczyciele są zobowiązani do rzetelnego realizowania zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę. O tym, ile może kosztować niedopatrzenie, mówią wyroki sądowe.

Najbardziej powszechnym rozwiązaniem stosowanym przez organy prowadzące szkoły i same placówki są konferencje, szkolenia i warsztaty. Jednak sposoby ich realizacji są często nietypowe. Na Pomorzu jest Hackaton Edukacyjny – to pomysł tamtejszego kuratorium oświaty skierowany do dyrektorów szkół i nauczycieli. W programie spotkań znajdują się m.in. tematy relacji w szkole: jak je budować, jakie mają znaczenie dla rozwoju uczniów, tworzenia pozytywnego klimatu do nauki i pracy, wspierającego środowisko wychowawcze uczniów. W Krakowie na zajęciach współorganizowanych z Uniwersytetem Jagiellońskim szefowie placówek oświatowych mogą poznać zasady zachowania w sytuacjach zagrożenia, techniki ratowania ludzi, sposoby alarmowania oraz współpracy ze służbami ratunkowymi. W innym programie są warsztaty i szkolenia dla nauczycieli, rodziców i uczniów z metod radzenia sobie z przemocą. Organizowany jest także Krakowski Tydzień Dobrego Słowa, poświęcony pozytywnej komunikacji i przeciwdziałaniu agresji słownej, mowie nienawiści.

Zespoły opracowują programy


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane