statystyki

Dobre praktyki i technika pomocne w szkole [OPINIA]

05.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 05.06.2019, 09:09
Sąd stwierdził, że obowiązek nadzoru jest obowiązkiem należytej staranności, a osoba go sprawująca powinna udowodnić, że uczyniła wszystko, co jest możliwe, by zapobiec szkodzie. W tej konkretnej sprawie pozwany nie wykazał, że nie ponosi winy w nadzorze.

Sąd stwierdził, że obowiązek nadzoru jest obowiązkiem należytej staranności, a osoba go sprawująca powinna udowodnić, że uczyniła wszystko, co jest możliwe, by zapobiec szkodzie. W tej konkretnej sprawie pozwany nie wykazał, że nie ponosi winy w nadzorze.źródło: ShutterStock

Dyrektorzy placówek korzystają z różnych metod, by chuchać na zimne i nie dopuścić do najgorszego. Ale rozwiązania takie jak w USA, czyli bramki do wykrywania metali, nie są u nas na razie możliwe.

Tak jak pisaliśmy, nauczyciele są zobowiązani do rzetelnego realizowania zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę. O tym, ile może kosztować niedopatrzenie, mówią wyroki sądowe.

Najbardziej powszechnym rozwiązaniem stosowanym przez organy prowadzące szkoły i same placówki są konferencje, szkolenia i warsztaty. Jednak sposoby ich realizacji są często nietypowe. Na Pomorzu jest Hackaton Edukacyjny – to pomysł tamtejszego kuratorium oświaty skierowany do dyrektorów szkół i nauczycieli. W programie spotkań znajdują się m.in. tematy relacji w szkole: jak je budować, jakie mają znaczenie dla rozwoju uczniów, tworzenia pozytywnego klimatu do nauki i pracy, wspierającego środowisko wychowawcze uczniów. W Krakowie na zajęciach współorganizowanych z Uniwersytetem Jagiellońskim szefowie placówek oświatowych mogą poznać zasady zachowania w sytuacjach zagrożenia, techniki ratowania ludzi, sposoby alarmowania oraz współpracy ze służbami ratunkowymi. W innym programie są warsztaty i szkolenia dla nauczycieli, rodziców i uczniów z metod radzenia sobie z przemocą. Organizowany jest także Krakowski Tydzień Dobrego Słowa, poświęcony pozytywnej komunikacji i przeciwdziałaniu agresji słownej, mowie nienawiści.

Zespoły opracowują programy


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane