statystyki

Młodzi badacze z pomysłem na PAN

autor: Paulina Szewioła29.05.2019, 08:12; Aktualizacja: 29.05.2019, 08:16
studia

Nowe przepisy przewidują także, że prezes PAN ma przekładać ministrowi wyniki audytu, z wyłączeniem wyników kontroli działalności naukowej. Młodzi naukowcy uważają, że szefowi resortu powinno zależeć na pełnej puli informacji.źródło: ShutterStock

Zamiast wprowadzać audyt działalności naukowej w instytutach powinno się wyciągać konsekwencje z ocen dokonywanych obecnie przez resort nauki i Radę Kuratorów. Tak wskazuje Akademia Młodych Uczonych PAN w opinii do projektu małej nowelizacji ustawy o PAN.

Młodzi naukowcy uważają, że rządowy projekt spełnia oczekiwania środowiska w zakresie minimalnych pensji zasadniczych pracowników naukowych Akademii oraz 50 proc. kosztów uzyskania przychodów.

Przyznają także, że nowelizacja wprowadza korzystne zapisy pozwalające na uelastycznienie struktury instytutów.

Problem w tym, że oddaje jednak dużą kontrolę zarówno nad kwestiami finansowymi, jak i naukowymi prezesowi PAN, przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu roli Rady Kuratorów (ciała kolegialnego, którego zadaniem jest m.in. przeprowadzanie okresowej oceny instytutów naukowych).


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane