statystyki

Młodzi badacze z pomysłem na PAN

autor: Paulina Szewioła29.05.2019, 08:12; Aktualizacja: 29.05.2019, 08:16
studia

Nowe przepisy przewidują także, że prezes PAN ma przekładać ministrowi wyniki audytu, z wyłączeniem wyników kontroli działalności naukowej. Młodzi naukowcy uważają, że szefowi resortu powinno zależeć na pełnej puli informacji.źródło: ShutterStock

Zamiast wprowadzać audyt działalności naukowej w instytutach powinno się wyciągać konsekwencje z ocen dokonywanych obecnie przez resort nauki i Radę Kuratorów. Tak wskazuje Akademia Młodych Uczonych PAN w opinii do projektu małej nowelizacji ustawy o PAN.

Młodzi naukowcy uważają, że rządowy projekt spełnia oczekiwania środowiska w zakresie minimalnych pensji zasadniczych pracowników naukowych Akademii oraz 50 proc. kosztów uzyskania przychodów.

Przyznają także, że nowelizacja wprowadza korzystne zapisy pozwalające na uelastycznienie struktury instytutów.

Problem w tym, że oddaje jednak dużą kontrolę zarówno nad kwestiami finansowymi, jak i naukowymi prezesowi PAN, przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu roli Rady Kuratorów (ciała kolegialnego, którego zadaniem jest m.in. przeprowadzanie okresowej oceny instytutów naukowych).


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane