statystyki

Naukowcy krytycznie o zmianach w PAN

autor: Paulina Szewioła28.05.2019, 07:46; Aktualizacja: 28.05.2019, 08:14
studia

Krytycznie do projektu podchodzą też sygnatariusze listu otwartego, którego inicjatorem jest dr Grzegorz Marzec z Instytutu Badań Literackich PAN. Podpisało się pod nim ponad dwustu naukowców.źródło: ShutterStock

Groźba utraty autonomii instytutów, zbyt szerokie kompetencje prezesa – to główne zastrzeżenia środowiska wobec rządowego projektu nowelizacji ustawy o Polskiej Akademii Nauk oraz niektórych innych ustaw.

Tzw. mała nowela ustawy o PAN jest efektem kontroli NIK (za lata 2014–2017), która stwierdziła nieprawidłowości w funkcjonowaniu instytutów, w tym dotyczące ograniczeń wynikających z ustawy kominowej.

Rząd uważa, że jednym z głównych powodów takiej sytuacji jest brak jasnego określenia kompetencji nadzorczych prezesa akademii. Dlatego projekt przewiduje zmiany w tym obszarze.

Prezes uzyska prawo przeprowadzania kontroli merytorycznych i finansowych w instytutach naukowych i wydawania ich dyrektorom zaleceń na podstawie wyników dotyczących podjęcia działań naprawczych. Nowelizacja wyposaży też go w uprawnienie do przeprowadzania – w uzasadnionych przypadkach – audytu działalności naukowej. Uzyska także możliwość określania wynagrodzenia dyrektora instytutu i jego odwołania przed upływem 4-letniej kadencji na podstawie wyników kontroli oraz w oparciu o wniosek wiceprezesa akademii.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Prof Dońda(2019-05-28 08:02) Zgłoś naruszenie 174

  Na niezależność Instytutu trzeba sobie zapracować osiągnięciami naukowymi, wdrożeniami w przemyśle, patentami oraz własnymi kontaktami ze światem realnym. Trzeba po prostu udowodnić, że pieniędzy Z BUDŻETU nie defrauduje się na odkrywanie drzwi do lasu, czyli na pesudo-naukę... Dla części naukawców to może być szok! Przypomnę tylko, że wybujała niezależność doprowadziła do updaku prestiżu nawet tak znamienitch uczelni jak Jagiellonka.

  Odpowiedz
 • Svijany(2019-05-28 20:43) Zgłoś naruszenie 144

  Decyzja w sprawie małej noweli ustawy o PAN zapadła w KPRM, czyli na najwyższym szczeblu władzy państwowej, więc jakiekolwiek protesty nic nie zmienią w rzeczonej sprawie, a wręcz przeciwnie utwierdzą decydentów, co do słuszności proponowanych zmian. Przypomnę tylko, że IPAN-y to jednostki budżetowe, które zarządzają kwotą ok. 1 mld zł. na badania naukowe. Tym samym nadzór prezesa PAN jest wskazany, bez dwóch zdań. To powinno dawno być zrobione.

  Odpowiedz
 • PAN - dla kogo oni pracują?(2019-05-30 05:23) Zgłoś naruszenie 07

  Niezależność PAN ma się objawiać wypisywaniem kłamst i głvpot na życzenie opcji eskomoskiej? Ostatnio była afera, jak PAN-owcy przekłamywali historię eskimosów, którzy w gettach sami się wydawali, ale >historycy< PAN, postanowili przemilczeć ten fakt i niedomówieniami zwalić winę na Polaków.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane