statystyki

Naukowcy krytycznie o zmianach w PAN

autor: Paulina Szewioła28.05.2019, 07:46; Aktualizacja: 28.05.2019, 08:14
studia

Krytycznie do projektu podchodzą też sygnatariusze listu otwartego, którego inicjatorem jest dr Grzegorz Marzec z Instytutu Badań Literackich PAN. Podpisało się pod nim ponad dwustu naukowców.źródło: ShutterStock

Groźba utraty autonomii instytutów, zbyt szerokie kompetencje prezesa – to główne zastrzeżenia środowiska wobec rządowego projektu nowelizacji ustawy o Polskiej Akademii Nauk oraz niektórych innych ustaw.

Tzw. mała nowela ustawy o PAN jest efektem kontroli NIK (za lata 2014–2017), która stwierdziła nieprawidłowości w funkcjonowaniu instytutów, w tym dotyczące ograniczeń wynikających z ustawy kominowej.

Rząd uważa, że jednym z głównych powodów takiej sytuacji jest brak jasnego określenia kompetencji nadzorczych prezesa akademii. Dlatego projekt przewiduje zmiany w tym obszarze.

Prezes uzyska prawo przeprowadzania kontroli merytorycznych i finansowych w instytutach naukowych i wydawania ich dyrektorom zaleceń na podstawie wyników dotyczących podjęcia działań naprawczych. Nowelizacja wyposaży też go w uprawnienie do przeprowadzania – w uzasadnionych przypadkach – audytu działalności naukowej. Uzyska także możliwość określania wynagrodzenia dyrektora instytutu i jego odwołania przed upływem 4-letniej kadencji na podstawie wyników kontroli oraz w oparciu o wniosek wiceprezesa akademii.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Prof Dońda(2019-05-28 08:02) Zgłoś naruszenie 174

  Na niezależność Instytutu trzeba sobie zapracować osiągnięciami naukowymi, wdrożeniami w przemyśle, patentami oraz własnymi kontaktami ze światem realnym. Trzeba po prostu udowodnić, że pieniędzy Z BUDŻETU nie defrauduje się na odkrywanie drzwi do lasu, czyli na pesudo-naukę... Dla części naukawców to może być szok! Przypomnę tylko, że wybujała niezależność doprowadziła do updaku prestiżu nawet tak znamienitch uczelni jak Jagiellonka.

  Odpowiedz
 • Svijany(2019-05-28 20:43) Zgłoś naruszenie 144

  Decyzja w sprawie małej noweli ustawy o PAN zapadła w KPRM, czyli na najwyższym szczeblu władzy państwowej, więc jakiekolwiek protesty nic nie zmienią w rzeczonej sprawie, a wręcz przeciwnie utwierdzą decydentów, co do słuszności proponowanych zmian. Przypomnę tylko, że IPAN-y to jednostki budżetowe, które zarządzają kwotą ok. 1 mld zł. na badania naukowe. Tym samym nadzór prezesa PAN jest wskazany, bez dwóch zdań. To powinno dawno być zrobione.

  Odpowiedz
 • PAN - dla kogo oni pracują?(2019-05-30 05:23) Zgłoś naruszenie 07

  Niezależność PAN ma się objawiać wypisywaniem kłamst i głvpot na życzenie opcji eskomoskiej? Ostatnio była afera, jak PAN-owcy przekłamywali historię eskimosów, którzy w gettach sami się wydawali, ale >historycy< PAN, postanowili przemilczeć ten fakt i niedomówieniami zwalić winę na Polaków.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane