statystyki

Rozumiem frustrację nauczycieli. Gdyby z powodu kolejnych reform ich rozgoryczenie nie było tak duże, do protestu by nie doszło [OPINIA]

autor: Klara Klinger19.04.2019, 07:25; Aktualizacja: 19.04.2019, 17:51
Wina nie leży jednak tylko po stronie obecnej władzy.

Wina nie leży jednak tylko po stronie obecnej władzy.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Grzegorz Skowronek AG

Formuła egzaminu kończącego podstawówkę pokazała, że priorytetem nowego modelu edukacji jest uformowanie uczniów na wzór wychowanków przedwojennych szkół.

A le ta Alina była wredna – taką tezę niespodziewanie postawił przy śniadaniu mój syn kilka miesięcy temu. Z wypiekami na twarzy kończył akurat lekturę „Balladyny”. Jakiś czas potem opowiadał, że przy zaciągniętych roletach, stołach ustawionych w krąg i zapalonej świeczce czytają w klasie z podziałem na role drugą część „Dziadów”. Z kolei przed feriami przyłapałam go w nocy, jak zamiast spać, pochłaniał „Quo vadis”. Ma 12 lat, chodzi do siódmej klasy. Jest drugim rocznikiem, który jedzie według nowego rozkładu jazdy szkoły wydłużonej po reformie.

Kiedy mówił mi o swoich lekturach, pomyślałam, że moja córka, która jeszcze załapała się na gimnazjum, nie musiała się mierzyć z taką dawką polskiej literatury (choć niemiłosiernie męczyła się z „Krzyżakami”). Ale dopiero przy okazji egzaminów ósmoklasistów i rozmów z nauczycielami uświadomiłam sobie, że oto na naszych oczach doszło do radyklanego zwrotu w myśleniu o polskiej szkole.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Jan(2019-04-22 06:55) Zgłoś naruszenie 170

  Na dobrą edukację składa się wiele czynników,:dobry nauczyciel, chętny do wysiłku uczeń i mądry rodzic. Przed wojną niedopomyślenia było, aby uczeń bez źadnych konsekwencji wkładał nauczycielowi kosz na głowę, prasa szczuła na polskiego nauczyciela, a rodzic biegał ze skargą na nauczyciela, bo nieukowi postawił jedynkę.. Teraz nauczyciel wiersza na pamięć zadać nie może, a ci przedwojenni uczniowie znali na pamięć epopeję narodową.

  Odpowiedz
 • Bert(2019-04-19 19:57) Zgłoś naruszenie 116

  Tak, tak , szanowne pismaki z gazety POprawnej - "Syjoniści do Syjamu !" i "Młodzież - Partia !"

  Odpowiedz
 • nn(2019-04-21 10:23) Zgłoś naruszenie 92

  Daj Boże, żeby poziomem zbliżyć się do przedwojennego. Wystarczy posłuchać kilku profesorów starej daty i ich kolegów z młodszego pokolenia. Przepaść również między - jakby się mogło wydawać - podobnie inteligentnymi ludźmi.

  Odpowiedz
 • haha(2019-04-20 13:57) Zgłoś naruszenie 80

  Egzamin gimnazjalny z polskiego był bajecznie prosty. Ten z podstawówki juz wymagał wiedzy. To zły kierunek? Rozumiem, lepszy Coehlo niz Dziady!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane