Strategie przetrwania nauczycieli: Z kredytu na kredyt, między semestrami na zmywak

autor: Konrad Wojciechowski13.04.2019, 08:45
Strajk nauczycieli

Strajk nauczycieliźródło: PAP
autor zdjęcia: Adam Warżawa

Mam już dosyć kupowania w Biedronce pizzy za 8 zł na obiad dla pięcioosobowej rodziny – mówi nauczyciel z 15-letnim stażem. Nie chciał strajkować, ale wie, że musiał.

T rwa zapowiadany od kilku miesięcy strajk nauczycieli. Rząd porozumiał się jedynie z oświatową Solidarnością, która przystała na podniesienie pensji o 5 proc. z wyrównaniem od stycznia 2019 r. oraz na drugą podwyżkę we wrześniu tego roku o 9,6 proc. Oprócz tego wynegocjowano m.in. skrócenie stażu nauczyciela stażysty do dziewięciu miesięcy oraz ustalono kwotę dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł.

Sęk w tym, że wszystkich nauczycieli jest ok. 700 tys., z czego najwięcej – blisko 200 tys. – w Związku Nauczycielstwa Polskiego, a w Solidarności ledwie 80 tys. Większość protestujących nadal uważa, że ich postulaty nie zostały uwzględnione. Oświatowa Solidarność też nie jest jednomyślna – przeciwko porozumieniu z rządem zaprotestowały regionalne sekcje oświaty i wychowania w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i w zarządzie śląsko-dąbrowskim. W ten wtorek Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych odrzuciły kolejną ofertę rządu. ZNP wycofał się z początkowego żądania 1 tys. zł podwyżki dla każdego pracownika oświaty. Teraz twardo opowiada się za podwyżką uposażeń o 30 proc. w dwóch ratach po 15 proc. – od stycznia i do września 2019 r. Rząd nie chce spełnić tego postulatu.

W internecie można obejrzeć paski wynagrodzeń udostępniane przez nauczycieli. Pracownicy z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w pracy przy tablicy nie są w stanie zarobić nawet średniej krajowej.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (97)

  • Rodzic dziecka (2019-04-13 09:25) Zgłoś naruszenie 8630

    Rodzice też się organizują. Aktualnie podajemy do Urzędów Skarbowych informację, wraz z danymi ,,biednych pedagogów którzy to udzielają korepetycji bez opodatkowania żądając od rodziców dzieci od 80 zł za 1 godzinę korepetycji. To zyskaliście na strajku biorąc za zakładników nasze dzieci ! Jak uczciwość to uczciwość.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • Leśnik(2019-04-13 09:28) Zgłoś naruszenie 7326

    Zawsze można zmienić prace.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • czytelnik(2019-04-13 09:33) Zgłoś naruszenie 6231

    jacy biedni ci nauczyciele, jeszcze żadnego nie widziałem przy zmywaku, przeciez to dla nauczyciel byłaby wielka ujma, chcą być wybraną kastą

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Brawo PiS(2019-04-13 10:41) Zgłoś naruszenie 10035

    Dlaczego zawsze oni rok w rok??? Porównajcie sobie na zdrowy rozum pracę nauczyciela wf, polskiego, historii, co klepie od x lat to samo, albo rzuca piłkę, do pracy urzędnika skarbowego, celnego, służby więziennej, inspekcji, pielęgniarki, co jest bardziej stresogenne i wymagające?? kto siedzi w nadgodzinach? I nauczycielom 15% dają i źle im? za to nic im się nie zależy, co udowodnili, to 15% albo nawet z 10% należy się urzędnikom założę się, że jak oni nawet te 15% dostaną, to przyjdą urzędnicy i oni sobie miesiąc wolnego też zrobią i przeżyją, ale co na to państwo??

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Beta(2019-04-13 10:48) Zgłoś naruszenie 2035

    Kto Was nauczył pisać i czytać?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • 007KAL(2019-04-13 11:08) Zgłoś naruszenie 4922

    Jest problem są emocje. Pasek z płacą nie jest wiarygodny, bo są 13-pensje, jest zapłata za godziny nadliczbowe. Myślę, że lepszym pomysłem będzie pokazywanie PIT-11 wystawianego przez tego, który płaci nauczycielowi. Ja osobiście chętnie się dowiem skąd biorą się tak różne liczby podawane przez nauczycieli i rządzących. We współczesnej Polsce bardzo wiele osób nie może przeżyć z gołej pensji, ale ludzie z wyższym wykształceniem (jak coś umieją) raczej dorabiają "nie na zmywaku" i raczej "nie karmią rodziny ciągle pizzą za 8 złotych". Kolejnym problemem - o którym warto podyskutować - jest temat lewych dochodów (oczywiście tylko części nauczycieli, ale takich, którzy mają ochotę na dodatkowy wysiłek i są dobrzy w uczeniu, czyli elity tego zawodu....) czyli korepetycji, albo "korków". Może więc jednak moja teza o pokazywaniu PIT-u jest też naiwna. Myślę, że dociekliwi dziennikarze z GP mogliby zrobić badanie na reprezentatywnej grupie rodziców+uczniów i oszacować w modnej ostatnio formie słupków ile (w różnych miejscach III RP) płaci się za godzinę korków i ile godzin przeciętnie trzeba kupić "tych zatyczek", aby załatać dziury w wiedzy np. maturzysty... Aby nie było, że inni w III RP kłamią i też pracują na szaro i czarno, a ja czepiam się nauczycieli. Tak tak jest już czas, aby zacząć sprzątać III RP - po nauczycielach warto popatrzeć na takich małych/nowych kapitalistów, którzy znaleźli sposób na życie z dotacji unijnych. Z tej ostatniej grupy są tacy, że mają po 100 i więcej spółek z o.o. i dzięki bardzo specyficznemu działaniu KRS (Krajowej Rejestru Sądowego) ..... Przestroga dla Jaśnie Nami Rządzących - Jaśnie Pan Timmermans czuwa i na 100% zajmie się obroną naszych walecznych nauczycieli i łamaniem prawa przy promowaniu uczniów, sprawdzaniu egzaminów i wszystkim, czego się będzie można i nie można czepić....

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • toja(2019-04-13 11:26) Zgłoś naruszenie 6420

    To jakiś nienormalny nauczyciel. Za 3,60 można kupić kilogram ćwiartki tylnej z kurczaka, na której można ugotować i pyszną zupę i najeść się mięska. Za 8 zł na pewno rodzina mogłaby się lepiej najeść, niż pizza podzielona na 5 części! Ale co len, to leń. I do tego nieekonomiczny! No, ale to poziom naszych niektórych nauczycieli.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • I ja też(2019-04-13 11:30) Zgłoś naruszenie 5223

    A proszę popatrzeć przed szkołami. Całe parkingi samochodów tych biedniutkich nauczycieli.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Raf(2019-04-13 11:43) Zgłoś naruszenie 4518

    Nie paski za pensum, ale PITy roczne niech pokażą i wtedy będzie widać faktyczne zarobki. Te paski to jedna wielka ściema. Tak samo jak twierdzenie, że pracują 46 godzin tygodniowo - te dane wynikają jak się okazuje z internetowej ankiety przeprowadzonej wśród nauczycieli.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Alina(2019-04-13 11:51) Zgłoś naruszenie 3516

    Pozostało jeszcze 90% treści Już pierwszy akapit powoduje wymioty, a wy chcecie jeszcze kasę !!!!, żenada, poziom artykułu poniżej szamba.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Niezadowolony rodzic(2019-04-13 11:58) Zgłoś naruszenie 5732

    Nauczyielom ciągle mało, 18h pracy, niejedna osoba w tym kraju chciałaby pracować 18h, a i w domu np. 2h sprawdzić klasówki, które są raz na 2, 3 tygodnie. A inne grupy zawodowe pracują po 40- 50h tygodniowo i nie raz siedzą po godzinach w domu, nikt im za to nie płaci dodatkowych pieniędzy!! NAUCZYCIELE ,,wałkują,, co roku te same tematy lekcyjne, i jeszcze ciągle się słyszy o ich przygotowaniu do każdej lekcji, to pytam się dlaczego duża liczba rodziców musi posyłać dzieci na korepetycje bo nauczycielowi nie chce się tłumaczyć dwa razy? A i trzeba podkreślić, że podatków nie odprowadzają za korepetycje. Dostali 15% podwyżki i mało, za chwilę zaś coś dostaną,,, i ciągle mało i mało. Ile można znosić ,,jęczących,, nauczycieli. Pazerność odbije się im czkawką!!! A dzieci i młodzież muszą cierpieć, za ich ciągłe niezadowolenie z pracy. Żyjemy w wolnym kraju, nich idą np. Na przedstawiciela handlowego, na księgową ...

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Bo(2019-04-13 15:22) Zgłoś naruszenie 3614

    Jak czytam te wszystkie artykuły to mam wrażenie że szkoła to jakoś obóz pracy za 1500zl.nie maja na obiad, nie mają na teatr. Ludzie... Ogarnijcie się, każdy z nas był kiedyś uczniem a teraz rodzicem. Rozumiem że każdy chciałby zarabiać więcej ale są ludzie którzy mają jeszcze mniej i nie narzekają że jedzą pizze za 8 zł.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Frans(2019-04-13 15:22) Zgłoś naruszenie 2532

    Widać, ze większość zielenieje z zazdrości o wizji, ze ktoś moze dostać podwyżkę.A gdzie byli jak rząd przeprowadzał reformę, tacy niby mądrzy rodzice. TAK CI SAMI CO DZIECI BY UPCHNELI NA 24 H DO SZKOLY, ZEBY MIELI SWIETY SPOKÓJ.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Emi(2019-04-13 15:25) Zgłoś naruszenie 3015

    Dokładnie, na lekcji nie chce im się tłumaczyć, a potem rodzicom mówią że dziecku przydałaby się korepetycje! My rodzice za każdą taka lekcje powinniśmy zażądać pokwitowania!!!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • ani grosza(2019-04-13 16:28) Zgłoś naruszenie 6215

    Chce być nauczycielem WF rzucić piłkę i zarabiać 8000 zł brutto, a nie urzędnikiem, robić wszystko na czas, odpowiadać na pisma, uczyć się zmian w prawa, lepiej być za 8000 brutto nauczycielem wf, muzyki i sobie pośpiewać! tak.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • 007KAL(2019-04-13 18:25) Zgłoś naruszenie 158

    Szanowny Panie Antek ! Ja nie strajkuję i nie opowiadam, że przymieram głodem. Od 30 lat pracuję na więcej niż jednym etacie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • smutek(2019-04-13 19:58) Zgłoś naruszenie 106

    Odwalcie się od moich podatków ! Zmniejszcie swoją ilość , a decyzyjnych urzędasów o 75%....tylko łapa wyciągnięta..daj ! daj ! a ja nie ma na leki i jedzenie...10 zł na jedzenie to dla mnie na trzy dni...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Józef(2019-04-13 21:28) Zgłoś naruszenie 155

    Hitlerowska gadzinówka

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kontra(2019-04-14 04:32) Zgłoś naruszenie 2711

    Za kogo oni się mają ? Dzisiaj to przynajmniej 60 % społeczeństwa tak żyje to dlaczego oni mają być lepsi . Za co kupuję te bryki ? Skoro stać ich na spłacanie kredytów które biorą tylko dlatego żeby sobie coś zafundować to znaczy że wynagrodzenie mają wystarczające i niech przestaną kpić ze społeczeństwa bo nie ma żadnego powodu do tego aby nauczyciel był wyróżniony . Wykonuje zawód jak każdy inny i to jest sedno sprawy .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • obnizyc pensje belfrom(2019-04-14 05:46) Zgłoś naruszenie 1414

    Od wrzesnia trzeba obnizyc pensje belfrom o 50% bo pracuja tylko na pół etatu/14 godzin tygodniowo/ i bardzo dobrze zarabiaja! https://www.money.pl/gospodarka/polscy-nauczyciele-wcale-malo-nie-zarabiaja-tak-podaje-oecd-6368537849079937a.html

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz