Strajk nauczycieli: Podwyżka za dodatkową pracę? Rząd twardo idzie na zwarcie

autor: Klara Klinger, Grzegorz Osiecki11.04.2019, 07:35; Aktualizacja: 11.04.2019, 08:59
Prezes ZNP Sławomir Broniarz

Prezes ZNP Sławomir Broniarzźródło: PAP
autor zdjęcia: Jakub Kamiński

„Abolicja” dla maturzystów oraz podwyżka, ale tylko za dodatkową pracę – w ten sposób premier chce przełamać protest w szkołach.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (128)

 • ewka(2019-04-11 20:32) Zgłoś naruszenie 72

  Zamiast nauczycielom to emerytom nalezą podwyższyć emerytury o 1000 zł miesięcznie

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Wara Wam do Polskich dzieci(2019-04-11 22:02) Zgłoś naruszenie 63

  Ludzie i rodzice wreszcie widzą prawdziwe oblicze POst-KOmuny, nigdy więcej tej antypolskiej swołoczy w rządzeniu, nawet dzieci biora na zakładników , a nauczycieli napuszczają na siebie i robią z nich polityczną masę.

  Odpowiedz
 • wd(2019-04-11 10:45) Zgłoś naruszenie 60

  Raf - a no w tym, że pensum to tylko część z tygodniowego wymiaru czasu pracy nauczyciela.

  Odpowiedz
 • Rodzic(2019-04-11 15:37) Zgłoś naruszenie 62

  Ogarnięty rodzic, jeżeli jego dziecku nie poszło dobrze na egzaminie, będzie się starał o unieważnienie egzaminu i z pewnością wygra, bo w zdecydowanej większości komisji egzamin nie odbył się zgodnie przepisami. Wielu tak zrobi, bo stawka jest wysoka. We wrześniu o miejsca w szkole średniej będzie starał się podwójny rocznik. Dla wszystkich miejsc nie wystarczy, zostanie zawodówka i to wszystko

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Komu te bajki(2019-04-11 21:54) Zgłoś naruszenie 63

  Rząd dał im więcej w ofercie niż innym świętym zawodom . Szantażem uczniów i zaporowym żądaniom ZNP dążył do hucpy politycznej zgodnie z zaleceniami PO którego zwolennikiem jest Broniarz . Jaka partia taki szantaż .

  Odpowiedz
 • laszka(2019-04-11 12:43) Zgłoś naruszenie 60

  Może nie na temat, ale na czasie . A wystarczy nie kraść. Właśnie dostałam nową taryfę na gaz. Piszą dokładnie tak: "na okres do 31. 12. 2019" , 2,5%+. I już będzie na kolejne +++. Pewnie starczy dla nauczycieli. Tak jest z każdym +, zapasy się skończyły, teraz żeby coś dać, trzeba coś podwyższyć, komuś zabrać, albo się zadłużyć. Metoda rozdawnictwa, bokiem wyjdzie tym beneficjentom, zasobny zawsze sobie da radę.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • lustro(2019-04-11 18:06) Zgłoś naruszenie 53

  Obraz jak ważna jest edukacja w Polsce dla władzy. Jest problem, problem naprawi rozporządzenie. Nauczyciel musi przechodzić szkolenia w zakresie egzaminów, przyjedzie strażak i zarobi więcej niż nauczyciel. Brawo dla polskiej fikcji zwanej edukacją... Kraj ideowców, co zarabiają po 20 tys...

  Odpowiedz
 • obywatel(2019-04-11 10:40) Zgłoś naruszenie 50

  Dlatego nie jest ważne, na jaką opcje zagłosujemy, ważne, aby nikt już nigdy nie powiedział "nie idę na wybory". Każdy powinien pójść i dopilnować, aby jego bliscy też głosowali. To już jest konieczność, jeżeli chcemy żyć w normalnym państwie.

  Odpowiedz
 • Razmus(2019-04-11 11:17) Zgłoś naruszenie 53

  Niemal połowa mojej rodziny i znajomych to nauczyciele. Większość z nich zdaje sobie sprawę z przywilejów, więc w dyskusjach w rodzinnym gronie nie wychylają się zbytnio.Wszyscy natomiast narzekają na nadmiar biurokracji.Wśród nich panuje jednak opinia,że czas pracy(w tym papierologia),to kwestia organizacji czasu pracy.Np.sprawdziany często poprawiają w ramach tzw"godzin karcianych",lub na lekcjach z inną klasą,zadając uczniom coś do "roboty". Zwykle nie wystawiają okresowych ocen niedostatecznych,by nie narażać się na społeczne siedzenie w komisji poprawkowej. Bardzo doceniają przywileje,oczywiście tylko w rozmowach prywatnych,takie jak:całe wynagrodzenie na "papierze",masa wolnego,bardzo wysoka refundacja za wakacyjne wyjazdy dzieci,rozwinięty socjal(dofinansowanie ,możliwość nisko oprocentowanych pożyczek,nagrody jubileuszowe,dodatki np.stażowe) itd. W ogóle powiedzcie mi,która grupa zawodowa,poza budżetówką ma tyle przywilejów?Kto dzisiaj pracuje 8 godz?Nawet sprzedawcy w sklepach muszą przychodzić do roboty w niedziele handlowe,sprzątnąć sklep po zamknięciu,uzupełnić towar itd. Szanuję większość nauczycieli-jako ludzi,natomiast gardzę jako ciągle zrzędzącą grupą zawodową.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • sedaw(2019-04-11 12:16) Zgłoś naruszenie 53

  Niestety nauczyciele polegli i rząd dobrze o tym wie. Chodzi o to, że za każdy dzień strajku nam nie płacą. Po 3 dniach w naszej szkole mamy dość. Za co mam żyć? Już jestem 450 zł do tyłu i co? Mam dzieci i dom, mąż na rencie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • przerażona(2019-04-11 11:58) Zgłoś naruszenie 51

  Tak sobie myślę co za przesłanie przekazujemy naszym dzieciom i młodzieży...JAK ŻYĆ W KRAJU GDZIE TO CO NIEWYGODNE I PRZESZKADZA RZĄD MOŻE ZMIENIĆ Z DNIA NA DZIEŃ??...czy wszyscy Ci którzy są za czy też przeciw strajkowi pomyśleli o tym?? Skupiamy się na tym kto komu dokopał, kto kogo przechytrzył, kto jest górą a kto traci....zastanówmy się...za chwilę jakiś problem może dotyczyć nas, naszej grupy zawodowej, naszych problemów...i rząd sobie zmieni to co mu niewygodne na naszą niekorzyść...do czego to zmierza???

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Faktor(2019-04-11 11:30) Zgłoś naruszenie 55

  Rząd grozi nauczycielom zwolnieniem, bo do tego prowadzi zmiana pensum, nie opiera się na dodatkowych godzinach dla pracy indywidualnej z uczniem. Jeśli ktoś uważa, że praca nauczyciela to te 18 godzin przy tablicy, to brak słów na jego inteligencję. Każda godzina wymaga przygotowania oraz pracy na sprawdzanie wiedzy, nakład pracy to średnio 1 godzina na godzinę pracy przy tablicy, nie uwzględnia to pracy administracyjnej dla szkoły. Czyli efektywnie nauczyciela stażysta dostaje mniej niż minimalne wynagrodzenie za godzinę pracy, a dyplomowany ma minimalne wynagrodzenie brutto na rękę (14,70 zł za godzinę w tym roku). I nie może, jak się niektórym wydaje, wyjść z pracy i rzucić czapką. Wychodzi o 9 i wraca o 13.30?, gotuje obiad i do 19 siedzi nad przygotowaniem do pracy i pracami uczniów. Prowadzę firmę, praca typowo intelektualna, nie musi być w biurze, nie ma godzin, czasem rano, czasem w nocy, jak jest pomysł, z punktu widzenia sąsiadów zarabiam kupę kasy i nic nie robię, jak w "Dzień Świra" - jak ktoś nie idzie na 6 machać łopatą to nie pracuje. Czasem na godzinę pracy za którą mi płacą muszę i 5 godzin się przygotować. Narzekacie na to, że dzieci się muszą dużo uczyć, ale potem jest im to niepotrzebne, ale nie dociera do nikogo, że jest to prostu trening pamięci, bez niego nie ma szans na dalszą edukację. Widzę czasem takich odpornych na nauczanie - nie są w stanie zapamiętać, że czerwony to plus, a czarny minus, to jest właśnie skutek folgowania w nauczaniu. Nie są w stanie także wiązać ze sobą najprostszych faktów i wyciągać wniosków. Temu służy nauczanie. Nie uczę i nie zamierzam.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2019-04-11 15:14) Zgłoś naruszenie 41

  Jakiej Polski chcemy tej ,w której słupki sondażowe odgrywają jedyną rolę.czy wolnej i solidarnej i na to pytanie każdy musi sam sobie odpowiedzieć w swoim sumieniu,

  Odpowiedz
 • Jack(2019-04-12 14:09) Zgłoś naruszenie 43

  Nauczyciel powinien byc rozliczany ze swojej pracy.Czyli egzamin zewnetrzny poszedl dzieciakom zle trzeba szukac przyczyny i nie sluchac ze taki ciezki materiał im sie do nauczania trafil tylko zwolnic i zatrudnic nowego.Po paru latach w kazdej szkole bedzie taka ekipa ze dzieciaki i rodzice beda zadowoleni i tym mozna dac podwyzke za osiagniecia i podejscie pedagogiczne.Poki co podwyzki bym nie dal za poziom co drugiemu nauczycielowi.Poziom jest zastraszajaco niski a kazdy idzie na latwizne zeby sie nie nagadac filmy,prezentacje,gotowce od wydawnictw edukacyjnych i co tu duzo gadac malo roboty a kasa za 18 godzin dobra.Do tego duzo czasu wolnego wakacje,ferie,przerwy swiateczne,dlugie weekendy,wycieczki,imprezy kulturalne,znizki na komunikacje,znizki na wydarzenia kulturalne.Kto ma tak?Tylko nauczyciel i jeszcze zle.

  Odpowiedz
 • Babka(2019-04-11 13:32) Zgłoś naruszenie 42

  Chcą zwiększyć pensum,bo gdzie indziej w Europie jest wyższe,szkoda tylko,że nie powiedzą, że tam się zarabia 2-3 razy tyle - to są właśnie te polprawdy dla ludu

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • słuchacz(2019-04-13 20:49) Zgłoś naruszenie 40

  Niektórzy nauczyciele przyszli strajkować w czasie egzaminów do szkoły, a niektórzy zostali w domu robiąc sobie porządki świąteczne. Niech teraz odpracują w wakacje przy sprzątaniu szkoły. /Rozmowa dwóch uczennic wracających z egzaminu/ .

  Odpowiedz
 • rodzic(2019-04-13 20:37) Zgłoś naruszenie 40

  Niech nauczyciele pokażą Pit a nie pasek. Rozwiązać ZNP.

  Odpowiedz
 • Seba(2019-04-11 13:00) Zgłoś naruszenie 40

  Od 2000 roku mam bezpłatne nadgodziny. Praca to wymusza. Ani do odebrania, ani zapłacone. Nauczyciel.

  Odpowiedz
 • Mo*tek(2019-04-11 14:32) Zgłoś naruszenie 45

  Żadnych kwiatów i żadnych podziękowań na koniec od uczniów dla nauczycieli z ZNP. Nauczyciele z ZNP pokazali, iż są zdemoralizowani. Z takimi szu jami się nie rozmawia, tylko egzekwuje obowiązki i prawo. Im się nie należą żadne podwyżki. Inne grupy społeczne mają nawet niższe pensje, a pracują 40 godzin tygodniowo. Żądania nauczycieli są bezczelne!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ola(2019-04-12 11:35) Zgłoś naruszenie 33

  środowisko zakompleksione ,cyniczne ,niedowartościowane indywidualnie,skłócone,roszczeniowe,plotkarskie o rozbuchanych nierealnych ambicjach,plotkarskie zgniłej karcie N,niskie morale o atrakcyjnych godzinach pracy, dużej ilości wolnego, rocznym pełnopłatnym urlopie zdrowotnym po którym jest obowiązkowy miesięczny urolp.Stop szantażowania dzieci ,rodziców państwa .Każdy ma wymagającą pracę którą zabiera do ścian domowych .Bycie mgr nie powoduje wybitności człowiek . Martin Luther King mówił nie inteligencja wiedza a cechy charakteru definiują człowieka

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane