statystyki

Wygnański: W strajku nauczycieli tak naprawdę chodzi o godność [WYWIAD RIGAMONTI]

12.04.2019, 07:57; Aktualizacja: 12.04.2019, 08:00
Jakub Wygnański, fot. Maksymilian Rigamonti

- Jeśli liczyć, że tylko połowa nauczycieli znalazła się w tym zawodzie z poczucia misji, to i tak jest to aż 350 tys. ludzi, którym chodzi o lepszą szkołę, lepszą edukację, system i godne traktowanie nie tylko ich samych, lecz także uczniów - mówi Jakub Wygnański w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.źródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Maksymilian Rigamonti

- W Polsce spora grupa polityków jest wykształcona tylko w jednej technologii – technologii konfliktu, wywoływania go i zarządzania nim – mówi współtwórca Funduszu Obywatelskiego Kuba Wygnański - mówi Jakub Wygnański w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.

Kto nimi zarządza?

Nauczycielami? Nikt. Zwykle takie ruchy, jak ten związany ze strajkiem nauczycieli, są trudne do ogarnięcia i najczęściej też działają bez jednego konkretnego lidera.

Politycy próbują zagospodarowywać ten strajk.

Wiele grup, wielu ludzi się zastanawia, jak przerobić coś, co jest kulą gniewu, w coś zdolnego do wyrażania nie tylko sprzeciwu, ale też sformułowania konkretnych postulatów. I my, ludzie z organizacji społecznych, również to robimy. Tego rodzaju poszukiwania prowadzone są zresztą od dawna i nie tylko w Polsce. Ważne, żeby gniew nie unieważniał demokracji przedstawicielskiej, ale ją wzbogacał. Ludzie coraz częściej nie czują się reprezentowani przez polityków, nie czują, że ktoś działa w ich sprawie, że robi coś w ich imieniu i dla nich. I to się pogłębia. Jest coraz więcej takich, którzy chcą wziąć sprawy we własne ręce.

Idealny obywatel...

To ktoś taki jak my, każdy. Tylko ma więcej czasu. Interesuje go otaczający świat, chce mieć wpływ na decyzje, ma wytrwałość w wyrabianiu sobie własnego poglądu. Jeszcze przed strajkiem wspólnie z nauczycielami, ale też wieloma innymi środowiskami, ruszyliśmy z Naradami Obywatelskimi o Edukacji, spotkaniami nauczycieli z rodzicami i uczniami. Wiem o 70 takich naradach, które albo już się odbyły, albo się odbędą w najbliższych dniach.

70 narad to mało.

Też myślałem, że będzie ich trochę więcej, ale i tak warto docenić te, które się odbyły. Demokracja, jeśli zarządza się w niej głównie emocjami, mówi się ludziom to, co chcieliby usłyszeć, ma tendencję samobójczą. Aby tego uniknąć, potrzebny jest wysiłek po stronie obywateli. On polega między innymi na tym, że znajdziemy czas na rozmowę, wyrabianie własnego poglądu, słuchanie innych. W tym można się ćwiczyć. Organizujemy narady, bo wierzymy, że jest możliwe, aby ludzie wspólnie dyskutowali o ważnych dla społeczeństwa sprawach. Pięć stolików, pięć tematów, ludzie przechodzą od stolika do stolika i rozmawiają. Zmieniają się co 20 minut. Dla wielu osób jest to doświadczenie transformacyjne, szukanie rozwiązań, a nie kłótnia. Narada trwa dwie i pół godziny. Mam nadzieję, że tych narad będzie więcej. Napisaliśmy dokładny skrypt tych rozmów. Prosty. W rodzaju – weź dużą kartkę, przedziel ją na pół i kiedy zastanawiacie się nad pytaniem, jaką funkcję ma pełnić szkoła w społeczności lokalnej, to z jednej strony zapisujesz, jak jest teraz, a z drugiej jak byście chcieli, żeby było. Do tego spis 20 postulatów, które ma środowisko nauczycielskie. I teraz badamy, który z nich jest najpopularniejszy i najważniejszy.

Kasa.

Kasa też. Ale tu naprawdę chodzi o godność. Przecież w 1980 r. pierwsze postulaty Solidarności też dotyczyły kiełbasy i kalorii. I nagle się okazało, że chodzi o godność. Jeśli liczyć, że tylko połowa nauczycieli znalazła się w tym zawodzie z poczucia misji, to i tak jest to aż 350 tys. ludzi, którym chodzi o lepszą szkołę, lepszą edukację, system i godne traktowanie nie tylko ich samych, lecz także uczniów. Sama rewolucja godnościowa Solidarności nie polegała na tym, że mówiono: „Wy nie będziecie kłamać”, tylko na tym, że każdy sobie powiedział: „Nie chcę żyć w kłamstwie”. W nauczycielach też to się budzi. I w młodych ludziach, w uczniach.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

 • Bert(2019-04-11 20:49) Zgłoś naruszenie 3525

  50% (tych z powołaniem) nauczycieli strajkuje w obronie godności, no bo przecież 15% podwyżki podstawy to dla nich obelga, i tylko tak jakoś przypadkiem robią to z rażącym pogwałceniem etosu swojej pracy, krzywdą dzieci i ich rodziców, zmuszonych organizować improwizowaną opiekę, czystym zbiegiem okoliczności na miesiąc przed wyborami europejskimi i pół roku przed sejmowymi, a już przez zupełny traf ich szef broniarz paradował z kijowskim na kodziarskich zadymach, a kodziarze odwdzięczają się kocią muzyką na egzaminach gimnazjalnych. Godności w tym strajku jest tyle, co górskiego strumyka w kiblu.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Komu te bajki(2019-04-11 21:40) Zgłoś naruszenie 2718

  A godność uczniów to gdzie ? Czerwona POlityka i tyle.

  Odpowiedz
 • Emeryt(2019-04-11 22:46) Zgłoś naruszenie 2617

  A i żeby nie było, nie jest to strajk polityczny. Koń by się uśmiał. Właśnie nauczyciele stracili coś bardzo ważnego tego się nie da przeliczyć na pieniądze.

  Odpowiedz
 • Prawda(2019-04-12 06:42) Zgłoś naruszenie 1723

  Nauczyciele, jeśli nie odpowiadają wam zarobki w zawodzie droga wolna, mężczyźni na budowę, kobiety na kasę w Biedronce - oboje zarobią 3,5 tysiąca netto. W czym robicie problem? Też jestem po studiach, nie opłaca mi się pracować w swoim zawodzie więc wykonuje inny !

  Odpowiedz
 • Walka z dziemi(2019-04-12 08:30) Zgłoś naruszenie 1510

  to godność .

  Odpowiedz
 • opt(2019-04-11 23:52) Zgłoś naruszenie 1523

  Rządy PiS-u nie mają niczego wspólnego z godnością człowieka: - co z godnością człowieka mają wspólnego ekshumacje bez zgody najbliższych, - co z godnością człowieka to ,że na zakupy muszę wybierać się kiedy chcą rzadzacy , a nie kiedy mam ochotę i kiedy czuję się na tyle dobrze zdrowotnie ,że mogę wybrać po kawałek chleba - co zgodnością człowieka ma ochłap rzucony wg widzimisię jakiegoś tam prezesa, a nie stała godna i sprawiedliwa , bo proporcjonalna do mojego wkładu emerytura - co z godnością człowieka ma wielomiesięczne oczekiwanie na medyczną pomoc specjalistyczną

  Odpowiedz
 • ja(2019-04-11 23:09) Zgłoś naruszenie 1321

  Dać im te tysiąc podwyżki i 8 godz. pracy, nie lekcyjnych a godzinowych. I pozwalniać połowę i niech do biedronki idą, bo kasjerką zazdroszczą 2 500 na rękę i nie jedna po studiach może nawet lepszych niż one...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Misjonarz(2019-04-12 07:10) Zgłoś naruszenie 87

  "tylko połowa nauczycieli znalazła się w tym zawodzie z poczucia misji," Ja też pracuje z poczuciem misji ! 30 dni po 8 h (niektóre po 12 h w miesiącu i ile wiecej od Nich zarabiam) Pracuje w soboty i swięta i w wakacje.

  Odpowiedz
 • Myslalem że o Kasę idzie Walka(2019-04-13 17:51) Zgłoś naruszenie 60

  Godność nic nie kosztuje...macie ją za free

  Odpowiedz
 • deklaracja PIS w 2011(2019-04-12 04:40) Zgłoś naruszenie 513

  Okazuje się, że jeszcze osiem lat temu, zanim Prawo i Sprawiedliwość przejęło władzę, uważało, że nauczyciele powinni zarabiać więcej. Przypomniał o tym poseł Krzysztof Brejza (PO). W programie wyborczym PiS z 2011 roku partia zapewniała, że znacznie podniesie nauczycielskie pensje pracujących w szkołach publicznych.  W przypadku nauczycieli legitymujących się wysokim kwalifikacjami i dokonaniami miesięczne wynagrodzenie powinno wzrosnąć nawet o 2500 zł brutto - deklarowało PiS w 2011 roku.  Nauczyciele juz chca sie dogadac z rzadem ale Broniarz twardo chce tysiaka jak by sie ustawil z rzadem by w ciuciubabke sie bawic

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-04-11 23:07) Zgłoś naruszenie 43

  A ja widzę , w tle , bank stosowny (i tzw. państwo-ochroniarza tego banku) ... i jego gotowość w temacie równie stosownej POżyczki - na te POdwyżki ... Ot , pod zastaw kilku , powiedzmy sobie , województw ... Pewnie geolodzy coś wiedzą ...

  Odpowiedz
 • Ab(2019-04-13 04:07) Zgłoś naruszenie 42

  Ale niechluj, niestety umysłowo też

  Odpowiedz
 • koniec etosu(2019-04-15 21:14) Zgłoś naruszenie 11

  Niech zrezygnują z karty nauczyciela i zaczną pracować jak wszyscy, 40 godzin tygodniowo, a nie tylko 18! Będą najlepiej zarabiającą grupą w Polsce

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane