1862 zł na rękę? Nie, dziękuję. Brakuje nauczycieli do kształcenia zawodowego

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto20.03.2019, 07:23; Aktualizacja: 20.03.2019, 08:54

Reaktywacja szkolnictwa zawodowego stoi pod znakiem zapytania. Może dlatego, że sprzątaczka zarabia więcej niż nowo przyjęty nauczyciel

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (44)

  • Griffin(2019-03-23 14:44) Zgłoś naruszenie 03

    W każdym dużym mieście Wrocław, Poznań, Kraków, Gdańsk, Warszawa spokojnie można obecnie znaleźć pracę z wynagrodzeniem w okolicach 5000zł brutto czyli 3500 zł netto czyli jeśli dochód na parę w okolicach 9000zł brutto (5+4k), okolice 6300zł netto, jest jak najbardziej realny - co nie jest jakimś szałem, biorąc pod uwagę ceny najmu czy ceny m2 nieruchomości.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • T(2019-03-21 08:50) Zgłoś naruszenie 60

    Haha chciałby inżyniera za 1800zł, chyba z bangladeszu.

    Odpowiedz
  • Bert(2019-03-20 19:46) Zgłoś naruszenie 58

    A gdzie i kiedy początkujący pracownik zarabia od razu, tyle ile by sobie wymarzył. DGP jak zwykle tylko jątrzy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • OJCIEC DWOJGA(2019-03-20 15:54) Zgłoś naruszenie 1113

    Czy po podwyżkach będziecie lepiej uczyć?! - NIE Czy będziecie dłużej pracować - NIE! Największą bolączką systemu edukacji jest to że na nauczycieli nie wybiera się najlepszych kandydatów, nie ma systemu ich weryfikacji, tylko decyduje o tym urzędnik według własnego uznania. W efekcie do szkół dostają się ludzie z poparciem a nie z wiedzą i chęciami i żadna podwyżka tego nie zmieni a wręcz pogłębi ten stan bo więcej skoligaconych będzie chciało uczyć za lepszą kasę. Teraz najlepsze, nauczyciele narzekają, protestują, strajkują, ale czy ktoś z nich odejdzie - NIE Czy jest szansa dostać pracę bez poparcia w państwowym przedszkolu czy szkole - NIE! Więc ktoś tu kłamie........

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ISLA(2019-03-20 13:45) Zgłoś naruszenie 43

    KTO WAM POWIEDZIAŁ ŻE SPRZĄTACZKA ZARABIA WIĘCEJ NIŻ NAUCZYCIEL!!!???????? U NAS WOŹNA PO MATURZE Z 25 LETNIM STAŻEM MA 2250 BRUTTO (W TYM 25-LETNIA WYSŁUGA LAT!!!) CZYLI DOSTAJE 1633 ZŁ NETTO WYPŁATY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! JAK JUŻ COŚ PISZECIE TO NAJPIERW SPRAWDŹCIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • pp(2019-03-20 12:51) Zgłoś naruszenie 471

    Przez pewien czas pracowałem jako nauczyciel zawodu w branży budowlanej. Wykształcenie wyższe zawodowe, przygotowanie pedagogiczne, maksymalna wysługa i duży (jak na warunki szkolne) dodatek - przelew na konto 1900zł !!! Nie, dziękuję!!! Wolę pracować więcej godzin, za dużo większe pieniądze. Wolę urlop wiosną / jesienią, niż latem - jest taniej i mniej ludzi w kurortach. Wolę nadzór nad pracownikiem, niż rozpuszczoną młodzieżą szkolną. Wolę jak wysokość wynagrodzenia reguluje rynek pracy, niż tabela przygotowana przez dziwnie uśmiechniętego polityka. I do tego Wy-rodzice roszczeniowi, wszystkowiedzący i niewdzięczni. Po diabła posyłacie dzieci do szkoły? Przecież prawo dopuszcza nauczanie w domu...

    Odpowiedz
  • Tadeusz(2019-03-20 11:16) Zgłoś naruszenie 30

    to niemożliwe, bo wtedy nauczycielki będą zarabiały średnio 2x mniej od nauczycieli zawodu a to dyskryminacja kobiet :)

    Odpowiedz
  • Tadeusz(2019-03-20 11:13) Zgłoś naruszenie 63

    to niemożliwe, bo wtedy nauczycielki będą zarabiały średnio 2x mniej od nauczycieli zawodu a to seksizm :)

    Odpowiedz
  • Tadeusz(2019-03-20 11:07) Zgłoś naruszenie 724

    zamiast podwyżek, to dla tych lewaczek ogłupiających z znp powinny być zwolnienia dyscyplinarne i postępowania za dewastację nieletnich

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tadeusz(2019-03-20 10:49) Zgłoś naruszenie 1037

    to niech te lewackie niedouczone i dewastujące nauczycielki staną sprzątaczkami i przestaną szkodzić dzieciom

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Obywatel(2019-03-20 10:42) Zgłoś naruszenie 1017

    Jeżeli komuś nie odpowiada praca to może się zwolnić. Inspektorem w urzędzie są najczęściej osoby ze średnim wykształceniem lub wyższym bez zawodu. Takie osoby raczej nie znajdą pracy umysłowej w sektorze prywatnym. Specjalista w urzędzie to prawnik, geodeta, budowlaniec itp. i raczej takie osoby nie pracują za takie pieniądze. W Biedronce natomiast pełno jest ludzi ze średnim wykształceniem lub z jakimś wyższym, ale bez zawodu np. politologia. sociologia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Michal(2019-03-20 10:32) Zgłoś naruszenie 202

    W szkolnictwie zawodowym muszą nauczać praktycy, czyli pracownicy wykwalifikowani i mający praktykę w danej dziedzinie. Inaczej to nie będzie nauka zawodu w takiej szkole tylko jakaś fikcja. Wynagrodzenie dla takiego nauczyciela z praktyką zawodową musi być na poziomie 3000-6000 zł netto w zależności od branży i doświadczenia, żeby taką osobę z praktyką ściągnąć do szkoły zawodowej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • AVE(2019-03-20 10:07) Zgłoś naruszenie 83

    Najniższa krajowa wynosi od 1.01.2019 2250 zł brutto czyli 1634 zł netto. Bez względu na to jakie ma się stanowisko najniższa krajowa jest taka sama i dla sprzątaczki jak i inspektora w urzędzie wojewódzkim w Warszawie. Co do tego drugiego stanowiska nie wierzę że wynagrodzenie wynosi najniższą krajową.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • prywaciarz(2019-03-20 09:51) Zgłoś naruszenie 1552

    W porównaniu do szaraczka nauczyciel pracuje 2x mniej, posiada 3x dłuższy urlop i 2-3x dłuższy czas emerytury. Szary pracownik haruje 40 godzin tygodniowo przez 40-45 lat, na emeryturze tylko 7-12 lat. Nauczyciel 20h tygodniowo (w tym 8h na sprawdzanie prac) przez 25 lat (wliczając roczne urlopy na poratowanie zdrowia) i 25 lat hasa na emeryturze. Powinni wybrać "mundurówkę", niewiele robiąc przez 15 lat i 40 lat nudy na emeryturze. Może i górnikom mało?

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Sprzedawać wiedzę(2019-03-20 09:46) Zgłoś naruszenie 301

    ... za psie grosze a niedouczeni parlamentarzyści (nie wszyscy) stanowią buble prawne za krocie. Życzyć posłowi Suskiemu takiej samej pensji jak mają nauczyciele.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Aleks(2019-03-20 08:54) Zgłoś naruszenie 435

    W urzedach sluzby cywilnej jest podobnie. Dochodzi do takich sytuacji ze sprzataczka ma 2250 zł brutto (i powinna moze miec wecej), a obok specjalista (a wykonuje te same obowiazki co na stanowisku specjalisty) zatrudniony jest jako referent ma podobne wynagrodzenie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wa(2019-03-20 08:50) Zgłoś naruszenie 174

    Rozliczałem PIT Pani sprzątaczki z wiejskiej szkoły podstawowy , zarabia ponad 3 tys. brutto.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ewo(2019-03-20 08:20) Zgłoś naruszenie 335

    2240 PLN dla sprzątaczki w Łodzi? To więcej niż dla inspektora w urzędzie wojewódzkim w Warszawie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • przekwalifikowany (2019-03-20 08:00) Zgłoś naruszenie 592

    Najpierw zlikwidowali nauczycieli zawodu.A teraz chcą byśmy wrócili i pracowali za grosze.I nie ma winnych?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz