Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak w poniedziałek wyraził przekonanie, że w warszawskich szkołach nie zostanie wprowadzona edukacja seksualna zgodna z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, gdyż byłoby to wbrew prawu.

Wprowadzenie edukacji seksualnej do przedszkoli i szkół postuluje deklaracja "LGBT Plus" podpisana w połowie ubiegłego miesiąca przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Pawlak – na antenie "TVP Info" - przypomniał, że "samorząd (...) nie ma wpływu na treści, jakie są przekazywane w trakcie edukacji". Wyraził przekonanie, że "nie ma takiego ryzyka, (aby dzieci rozpoczęły edukacje seksualną zgodną ze standardami WHO – PAP)". Przyznał, że "mogą pojawić się pojedyncze przypadki, ale będzie to wprowadzone (…) bezprawnie".

Reklama

RPD podkreślił, że "w takiej sytuacji organ nadzoru edukacyjnego, czyli kuratorzy, dyrektorzy powinni reagować bezwzględnie, gdyż nie można wprowadzać do nauczania treści wbrew woli rodziców (…) i tych, którzy kształtują program edukacyjny".

"Przepisy prawa – w tym także międzynarodowe – dają pierwszeństwo rodzicom przed standardami, wytycznymi" – oznajmił Pawlak.

Reklama

W ubiegły piątek RPD wezwał prezydenta Warszawy do złożenia wyjaśnień, na jakiej podstawie prawnej ma być wprowadzona do programu nauczania w warszawskich placówkach oświatowych "holistyczna edukacja seksualna" oparta na standardach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Przy okazji zwrócił uwagę, że standardy WHO nie są obowiązującym prawem ani też nie znajdują się w podstawie programowej ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Rzecznik wyraził zainteresowanie tym, czy "edukatorzy seksualni mający realizować koncepcje zawarte w deklaracji będą wywodzić się z organizacji reprezentujących środowisko LGBT? W jaki sposób i spośród kogo będą dobierani edukatorzy?"

Pawlak zapytał również, "kto i w jaki sposób będzie weryfikował doświadczenie i stan wiedzy edukatorów w zakresie edukacji seksualnej dzieci? Kto i na jakiej podstawie (...) będzie szkolił nauczycieli (tzw. latarników)? Z jakich środków i na jakiej podstawie prawnej będą realizowane założenia deklaracji? Czy +holistyczna edukacja seksualna+ – zgodnie z standardami WHO, na które powołuje się deklaracja – ma objąć przedszkola i najmłodsze dzieci w wieku szkolnym?" - pytał rzecznik.

Odnosząc się do zawartych w standardach WHO wskazówek, RPD skierował pytania do Trzaskowskiego o to, "czemu ma służyć edukacja seksualna, którą +należy rozpoczynać przed 4. rokiem życia+, a nawet +w momencie narodzin+? Jakie cele mają zostać zrealizowane poprzez przekazywanie dzieciom w grupach wiekowych 0-4 i 4-6 lat informacji na temat +radości i przyjemności z dotykania własnego ciała, masturbacji w okresie wczesnego dzieciństwa+? Jakie cele mają zostać zrealizowane poprzez przekazywanie dzieciom w grupach wiekowych 0-4 i 4-6 lat treści związanych z +odkrywaniem własnego ciała i własnych narządów płciowych+ oraz +wyrażaniem własnych potrzeb, życzeń i granic, na przykład w kontekście zabawy w lekarza+? Jakie cele mają zostać zrealizowane poprzez przekazywanie dzieciom w grupie wiekowej 6-9 lat informacji na temat +zadowolenia i przyjemności z dotykania własnego ciała (masturbacja/autostymulacja)+? Jakie cele mają zostać zrealizowane poprzez przekazywanie dzieciom w grupie wiekowej 9-12 lat informacji na tematy o treści: +pierwsze doświadczenia seksualne+ oraz +przyjemność, masturbacja, orgazm+?".

W połowie lutego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał tzw. deklarację "LGBT Plus". Dokument zakłada działania w takich obszarach, jak: bezpieczeństwo, edukacja, kultura i sport, administracja, a także praca. W dziedzinie edukacji w deklaracji zapowiedziano m.in. wprowadzenia edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w każdej szkole, uwzględniającej kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej, zgodnej ze standardami i wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).