"Wobec próby narzucenia w warszawskich przedszkolach i szkołach przymusu tzw. +edukacji seksualnej wg. standardów WHO+, zagrażającej zdrowiu psychicznemu i fizycznemu dzieci oraz nastolatków, naszym obowiązkiem, jako lekarzy, jest stanowczo zaprotestować" – czytamy w stanowisku Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich (KSLP) w sprawie karty "LGTB+". Dokument podpisali m.in. prezes KSLP dr n. med. Elżbieta Kortyczko, specjalista pediatrii i neonatologii, prof. Bogdan Chazan, specjalista ginekologii i położnictwa, oraz dr n. med. Ewa Piesiewicz, specjalista psychiatrii.
Członkowie stowarzyszenia wyrazili przekonanie, że "tego typu +pedagogika+, zniekształcająca prawdę o ludzkiej płciowości, skupiona na wpajaniu dzieciom od najmłodszych lat karykaturalnej wizji seksualności, może być wyrazem jedynie skrajnej nieodpowiedzialności, braku podstawowej wiedzy o rozwoju osoby ludzkiej od wczesnego dzieciństwa lub zakamuflowanej ideologii".
KSLP w swoim stanowisku wskazało, że "seksualność każdej osoby stanowi jej najbardziej intymny wymiar i tajemnicę, chronioną naturalnie odczuwanym wstydem". "Edukowanie dzieci publicznie - w grupie – jest pogwałceniem tej intymności, budzi reakcje odrazy, lęku, wycofania lub wzburzenia z agresją i wulgaryzmami. Wywołuje zranienia, których następstwem są zaburzenia w sferze psychicznej, fizycznej i konflikty w sferze moralnej. Już teraz obserwujemy narastającą liczbę młodocianych pacjentów, cierpiących z powodu zaburzeń, których źródłem jest nasycony erotyzmem i brutalnością przekaz medialny" - dodano w stanowisku.
Lekarze podkreślili, że są zobowiązani "do zdecydowanego sprzeciwu wobec autorytarnego wprowadzania tych groźnych dla zdrowia i życia dzieci programów". "Domagamy się natychmiastowego anulowania +Deklaracji LGBT Plus+ i zaniechania wszelkich prób wprowadzania podobnych +eksperymentów+ na dzieciach w przyszłości" – napisali.
W połowie lutego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał tzw. deklarację "LGBT+". Dokument zakłada działania w takich obszarach, jak: bezpieczeństwo, edukacja, kultura i sport, administracja, a także praca. W dziedzinie edukacji w deklaracji zapowiedziano m.in. wprowadzenia edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w każdej szkole, uwzględniającej kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej, zgodnej ze standardami i wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).