statystyki

Ministerstwo się ugięło i zmienia rozporządzenie ws. kosztochłonności. Humaniści dostaną więcej

autor: Paulina Szewioła22.01.2019, 07:36; Aktualizacja: 22.01.2019, 08:05
Naukowcy do ustępstw ze strony resortu podchodzą w większości pozytywnie.

Naukowcy do ustępstw ze strony resortu podchodzą w większości pozytywnie.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmienia rozporządzenie w sprawie współczynników kosztochłonności. Humaniści dostaną więcej.

– Zwiększyliśmy współczynniki kosztochłonności dla badań naukowych m.in. z zakresu historii, nauk socjologicznych, nauk o kulturze i religii oraz psychologii – mówi DGP sekretarz stanu w MNiSW Piotr Müller. Podniesiony został także współczynnik kosztochłonności prowadzenia kształcenia m.in. dla pedagogiki i nauk o sztuce.

Zmiany to efekt krytyki płynącej ze środowiska naukowego. Akademikom nie spodobały się zaproponowane przez resort nowe zasady obliczania współczynników kosztochłonności prowadzenia kształcenia oraz działalności naukowej. Są one uwzględniane w algorytmach podziału pieniędzy na utrzymanie i rozwój dydaktyki oraz badań.

Pomimo iż resort podkreślał, że po raz pierwszy przy ich ustalaniu wzięto pod uwagę rzeczywiste wydatki jednostek naukowych (MNiSW poprosiło je bowiem o udostępnienie danych dotyczących kwot, które wydają na działalność dydaktyczną i naukową), do propozycji resortu wpłynęło kilkaset uwag.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane