statystyki

Szkoła nie może żądać od rodzica dokumentu o niekaralności

autor: Piotr Pieńkosz16.01.2019, 11:55; Aktualizacja: 16.01.2019, 11:58
Stosowanie przepisów o zaświadczeniach z KRK budzi praktyczne wątpliwości nie tylko w odniesieniu do opiekunów wycieczek szkolnych.

Stosowanie przepisów o zaświadczeniach z KRK budzi praktyczne wątpliwości nie tylko w odniesieniu do opiekunów wycieczek szkolnych.źródło: ShutterStock

Zaczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi doroczna akcja Zima w mieście, czyli bezpłatne zajęcia dla uczniów organizowane w placówkach oświatowych. Wychowawcy, którzy zajmują się dziećmi, muszą mieć aktualne zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego. Tego samego nie można jednak wymagać od rodziców czy dziadków, którzy chcą wspomóc profesjonalnych opiekunów podczas kilkugodzinnej wycieczki. Placówki, które się tego domagają, naruszają przepisy. Tak wynika ze stanowiska Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 14 w Pabianicach w ubiegłym roku wydał zarządzenie w sprawie regulaminu wycieczki szkolnej, zielonej szkoły, wyjścia, w którym umieścił zapis, że opiekunem może zostać rodzic po przedłożeniu dyrekcji szkoły informacji z Krajowego Rejestru Karnego. [ramka 1] Podobny wymóg znalazł się w regulaminie zgłaszania i organizowania wycieczek, wyjść, zawodów sportowych w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze. Tymczasem takie działanie dyrektorów placówek oświatowych jest niezgodne z przepisami.

Ramka 1

Co w Krajowym Rejestrze Karnym


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane