statystyki

ZNP jest przeciwny śmieciówkom w oświacie

autor: Sławomir Broniarz28.11.2018, 08:23; Aktualizacja: 28.11.2018, 09:37
Karta nauczyciela w istotnym zakresie ma też zastosowanie do nauczycieli ze szkół stowarzyszeniowych i prywatnych.

Karta nauczyciela w istotnym zakresie ma też zastosowanie do nauczycieli ze szkół stowarzyszeniowych i prywatnych.źródło: ShutterStock

Temat zawierania umów cywilnoprawnych z nauczycielami powraca. Ale zanim przejdę do szczegółów, chcę z całą mocą podkreślić, że Związek Nauczycielstwa Polskiego zawsze sprzeciwiał się zatrudnianiu nauczycieli na podstawie umów śmieciowych. Zdaniem ZNP powinni oni pracować tylko na podstawie stosunku pracy. I od 1 września br. gwarantuje to Karta nauczyciela.

Teraz jednak w parlamencie znajdują się dwa projekty – poselski i ministerialny – zmierzające do umożliwienia zatrudniania nauczycieli na śmieciówkach. Oba zakładają, iż na podstawie umów cywilnoprawnych będzie można zatrudnić nauczyciela bez kwalifikacji, który np. dzień wcześniej został usunięty z zawodu decyzją komisji dyscyplinarnej.

Kto i co nam przyprawia

Oba projekty ZNP opiniuje negatywnie. Ale Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) przyprawiło nam gębę. Kilka dni temu w Senacie wiceminister edukacji Marzena Machałek zasugerowała, że w petycji Federacji Inicjatyw Oświatowych (FIO – organizacji zrzeszającej szkoły stowarzyszeniowe) ZNP miał dopuścić zatrudnienie na umowę cywilnoprawną, „jeśli praca nauczyciela nie przekracza 4 godzin tygodniowo, w placówkach niepublicznych”.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • w żłobkach ludzie z wyzszym wykształceniem........(2018-11-29 10:53) Zgłoś naruszenie 40

    otrzymują wynagrodzenie w wys.najniższej krajowej.Ustawa o żłobkach to bubel prawny ,który nie gwarantuje nainiższej płacy według stanowisk i kwalifikacji osób zatrudnionych w tych placówkach.Przyczynia się to do tego że włodarze samorządowi,mają wolną rękę i wprowadzaja chaos w tych placówkach,aby im się żyło lepiej.

    Odpowiedz
  • np.Adamowicz.pl prezydent m.Gdanska od lat(2018-11-29 11:46) Zgłoś naruszenie 40

    zrobił podwyzki ostatnio 800 zł w tych placówkach i proszę wejść na stronę są przedstawione jasno płace przed i po podwyżkach we wrześniu 2018r.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane