statystyki

Naukowcy krytykują nowe zasady przyznawania nagród

autor: Paulina Szewioła08.11.2018, 07:41; Aktualizacja: 08.11.2018, 07:45
Naukowcy mają wątpliwości dotyczące katalogu osiągnięć organizacyjnych, za które przysługuje nagroda.

Naukowcy mają wątpliwości dotyczące katalogu osiągnięć organizacyjnych, za które przysługuje nagroda.źródło: ShutterStock

Niepokojące jest wykluczenie towarzystw i organizacji naukowych z katalogu podmiotów uprawnionych do zgłaszania do nagród – wskazują Obywatele Nauki w opinii do projektu rozporządzenia określającego zasady ich przyznawania.

W projekcie zostały wskazane rodzaje znaczących osiągnięć, za które może zostać przyznana nagroda. Chodzi o sukcesy naukowe, dydaktyczne, związane z działalnością wdrożeniową lub organizacyjną, a także za całokształt dorobku naukowego.

Nagroda będzie mogła być przyznana z inicjatywy własnej ministra albo na wniosek: rektora, prezesa Polskiej Akademii Nauk (PAN), dyrektora instytutu naukowego PAN, dyrektora instytutu badawczego, prezydenta federacji podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, dyrektora międzynarodowego instytutu naukowego, prezesa Polskiej Akademii Umiejętności lub osoby kierującej innym podmiotem, który prowadzi głównie działalność naukową.

Maksymalna wysokość nagrody w przypadku nagrody za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, związane z działalnością wdrożeniową oraz za całokształt dorobku nie będzie mogła przekroczyć piętnastokrotności minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej (6410 zł). W przypadku nagrody za działalność organizacyjną – dziesięciokrotności tej kwoty.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane