statystyki

Naukowcy krytykują nowe zasady przyznawania nagród

autor: Paulina Szewioła08.11.2018, 07:41; Aktualizacja: 08.11.2018, 07:45
Naukowcy mają wątpliwości dotyczące katalogu osiągnięć organizacyjnych, za które przysługuje nagroda.

Naukowcy mają wątpliwości dotyczące katalogu osiągnięć organizacyjnych, za które przysługuje nagroda.źródło: ShutterStock

Niepokojące jest wykluczenie towarzystw i organizacji naukowych z katalogu podmiotów uprawnionych do zgłaszania do nagród – wskazują Obywatele Nauki w opinii do projektu rozporządzenia określającego zasady ich przyznawania.

W projekcie zostały wskazane rodzaje znaczących osiągnięć, za które może zostać przyznana nagroda. Chodzi o sukcesy naukowe, dydaktyczne, związane z działalnością wdrożeniową lub organizacyjną, a także za całokształt dorobku naukowego.

Nagroda będzie mogła być przyznana z inicjatywy własnej ministra albo na wniosek: rektora, prezesa Polskiej Akademii Nauk (PAN), dyrektora instytutu naukowego PAN, dyrektora instytutu badawczego, prezydenta federacji podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, dyrektora międzynarodowego instytutu naukowego, prezesa Polskiej Akademii Umiejętności lub osoby kierującej innym podmiotem, który prowadzi głównie działalność naukową.

Maksymalna wysokość nagrody w przypadku nagrody za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, związane z działalnością wdrożeniową oraz za całokształt dorobku nie będzie mogła przekroczyć piętnastokrotności minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej (6410 zł). W przypadku nagrody za działalność organizacyjną – dziesięciokrotności tej kwoty.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane