Nie wiadomo, jak wyrwać dzieci z sieci. Uzależnionych może być nawet 3 proc. uczniów

autor: Anna Wittenberg13.08.2018, 07:41; Aktualizacja: 13.08.2018, 08:31
smartfon, telefon, internet

Resortowy program ma być skierowany przede wszystkim do rodziców.źródło: ShutterStock

Choć uzależnionych od technologii może być nawet 3 proc. uczniów, rząd nie prowadzi spójnych działań profilaktycznych.

„Loguj się z głową” – tak Ministerstwo Edukacji Narodowej nazwało swój projekt przeciwdziałania e-uzależnieniom wśród młodzieży. Przygotowuje go razem z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii. To ono będzie czuwać nad realizacją programu.

Eksperci przekonują, to krok w dobrym kierunku, choć tylko kropla w morzu profilaktycznych potrzeb. Problem uzależnienia od sieci to jedno z największych współczesnych zagrożeń dla młodzieży. Tak duży, że trafił do międzynarodowej klasyfikacji chorób WHO, która będzie obowiązywać od 2019 r. (Polska ma czas na jej wprowadzenie do 2022 r.).

Resortowy program ma być skierowany przede wszystkim do rodziców. Do końca 2019 r. w jego ramach zostanie przygotowanych 10 scenariuszy godzinnych spotkań z rodzicami. Tematy: od nadużywania mediów cyfrowych do e-uzależnienia dzieci i młodzieży. Objęci programem będą już rodzice przedszkolaków. Program ma kosztować 200 tys. zł i być finansowany z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Realizowany będzie w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016–2020.

– Scenariusze spotkań z rodzicami zostaną uzupełnione materiałami informacyjno-edukacyjnymi. Zostanie też opracowana oferta pomocy rodzinie w sytuacji zagrożenia e-uzależnieniem – mówi Justyna Sadlak z MEN.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • jestem(2019-06-29 17:01) Zgłoś naruszenie 00

    to proste trzeba z dzieckiem być a nie posiadać żadne argumenty typu chcę mu zapewnić przyszłość żeby mu nic nie brakowało dziecko chce poczuć zapach zupy gdy wraca do domu

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane