statystyki

Kokowski: Prawo powinno być sprawiedliwe także dla szeregowych pracowników instytutów Polskiej Akademii Nauk

autor: Mira Suchodolska02.08.2018, 07:51; Aktualizacja: 02.08.2018, 09:59
studia książki

To prawda, że instytuty PAN mają dość duży dorobek naukowy, większy niż najlepsze polskie uczelnie – Uniwersytet Jagielloński czy Warszawski i dlatego miejsce połączonych instytutów w różnych prestiżowych zestawieniach jest o kilkaset pozycji wyższe niż naszych flagowych uniwersytetów.źródło: ShutterStock

- Powiedzmy, że kwota 12 tys. zł netto byłaby godziwym wynagrodzeniem dla profesora zwyczajnego (niezależnie od dyscypliny naukowej, jaką reprezentuje) i do uniesienia dla państwa - mówi prof. Michał Kokowski – pracownik Instytutu Historii Nauki PAN.

Jest pan w gronie tych osób, które podejmują aktywne starania o to, by naukowcy zatrudnieni w Polskiej Akademii Nauk więcej zarabiali. Naprawdę jest tak źle z ich wynagrodzeniami? Raport pokontrolny NIK dotyczący apanaży dyrektorów instytutów Akademii mówi coś innego.

Zabiegamy o podwyżki dla naukowców pracujących w instytutach naukowych Polskiej Akademii Nauk, bo my sami będąc ich pracownikami, wiemy, ile zarabiamy. Trzeba tu wyjaśnić, że PAN to nie tylko instytuty naukowe, ale także cała korporacja, jej władze i członkowie, czyli akademicy, oraz jednostki pomocnicze podległe korporacji. Do zarobków otrzymywanych w korporacji się nie odnosimy, gdyż instytuty naukowe PAN i korporacja mają rozłączne budżety, podobnie jak do uposażenia osób funkcyjnych w instytutach, gdyż jest to dla nas nieznany temat. Chodzi nam o zwyczajnych naukowców, których wynagrodzenia w wielu przypadkach są upokarzająco niskie. Bywają przypadki, że profesor zwyczajny dostaje na rękę 3700 zł, kiedy na uczelniach pensje adiunktów są wyższe. Ba, znam przypadek, kiedy profesor nadzwyczajny, zajmujący się zawodowo podstawami informatyki, zarabia 2600 zł netto, a niesamodzielni pracownicy naukowi (asystenci) humanistycznych instytutów „aż” 1500 zł netto. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich naukowców we wszystkich instytutach, bo są i takie, gdzie uposażenia są dużo wyższe. Z czego wynikają te różnice? Otóż instytuty mają osobowość prawną i każdy otrzymuje z MNiSW swoje pieniądze na cele statutowe i zdobywa pieniądze z grantów. Z czego 80–90 proc. idzie na pensje. Kiedy środków jest mało, a dzieje się tak w części instytutów, to i wynagrodzenia są bardzo niskie.

To kto dobrze zarabia? Pan jako pracownik instytutu o profilu humanistycznym zapewne zalicza się do tych poszkodowanych.

Nie mam wiedzy szczegółowej, kto dobrze zarabia, ja na pewno nie. Wiem jednak, że problem niskich wynagrodzeń nie dotyczy tylko większości instytutów humanistycznych, ale także części instytutów o innych profilach i nie ma on jednoznacznego związku z kategorią naukową instytutu, bo instytut może mieć kategorię A i wypłacać bardzo niskie wynagrodzenia. Źródłem tego problemu musi więc być wadliwe prawo.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

 • Mattia(2018-08-02 21:18) Zgłoś naruszenie 1910

  Niektóre instytuty naukowe PAN samodzielnie mają wyższą pozycję w rankingach międzynarodowych niż czołowe polskie uczelnie wyższe. To tak na marginesie.

  Odpowiedz
 • Jan(2018-08-03 14:36) Zgłoś naruszenie 1114

  PAN powinien być zreformowany, albo rozwiązany. Powinien byc zakaz pracy gdziekolwiek indziej również na umowę zlecenie, jesli jest się zatrudnionym w PAN. Praca w wielu miejscach jest dość częstym zjawiskiem a to jest patologia.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • lecturer(2018-08-05 14:12) Zgłoś naruszenie 80

  @Julian. To nie są rewelacje, to są fakty z historii.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Członek PAN ,prof zw, dr hab. inż. Jan Koryto(2018-08-03 08:50) Zgłoś naruszenie 716

  Powiedzmy, że kwota 12. tys. Dlaczego tylko 12? Śmielej, śmielej...

  Odpowiedz
 • lecturer(2018-08-05 19:07) Zgłoś naruszenie 59

  @ Julian. Cytuje za PWN, można to znaleźć w Google i nieprawdą jest że PAN nie był tworzony na wzór sowiecki. "PAN rozpoczęła działalność 9 IV 1952, kiedy został zatwierdzony pierwszy skład jej członków, władze i statut. Zgodnie ze statutem Akademia była komplementarną strukturą nauk. złożoną z akademickiej korporacji uczonych, których skład był uzupełniany w wyborach, oraz centrum badawczego, złożonego z instytutów nauk. i in. pomocniczych instytucji, bibliotek i ośrodków dokumentacji. Mimo że PAN powstawała 1949–52 i początkowo realizowała tzw. sowiecki model akademii nauk, który wiązał się z włączeniem form organizacyjnych nauk w ramy struktur centralistycznej władzy państw. i gospodarki planowej, to jednak u jej hist. podstaw legła idea, głoszona jeszcze w okresie II Rzeczypospolitej, stworzenia w Polsce silnego, nowocześnie zorganizowanego, pozauczelnianego centrum badawczego, skupionego w ogólnopol. akademii nauk. Taki projekt 1930 oficjalnie zgłosiło TNW, zyskał on wielu zwolenników w kręgach pol. uczonych, co doprowadziło do utworzenia 1936 Rady Nauk Ścisłych i Stosowanych jako organizacyjnej struktury jednoczącej działania różnych instytucji w realizacji owej inicjatywy. Działalność Rady przerwała II wojna światowa. W 1949–52 wchodzący w skład Rady czł. TNW i PAU wzięli udział w pracach nad stworzeniem projektu struktury oraz statutu PAN i przedstawili go w czasie obrad I Kongresu Nauki Polskiej. Powstanie PAN jako korporacji akademickiej, a jednocześnie centrum badawczego, nadało pol. nauce nowoczesną strukturę, w której centrum badawcze spełniało funkcję jaką pełnią niem. Towarzystwo Popierania Rozwoju Nauki im. Maxa Plancka, czy fr. Centre National de la Recherche Scientifique. Ustawa z 17 II 1960 (znowelizowana 1970) o PAN nadała jednak tej placówce charakter centralnego urzędu państwowego. Dopiero nowa Ustawa o Polskiej Akademii Nauk z 25 IV 1997 odrzuciła biurokratyczne, centralistyczne i planistyczne obowiązki Akademii jako centralnego urzędu państwowego"

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • lecturer(2018-08-05 19:15) Zgłoś naruszenie 46

  @ Julian. I jeszcze jedno; proszę w wyszukiwarce Google napisać "Niektóre instytuty PAN nie prowadzą znaczącej działalności naukowej. To co robią ?" i zapoznać się z tym tekstem.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane