statystyki

Kokowski: Prawo powinno być sprawiedliwe także dla szeregowych pracowników instytutów Polskiej Akademii Nauk

autor: Mira Suchodolska02.08.2018, 07:51; Aktualizacja: 02.08.2018, 09:59
studia książki

To prawda, że instytuty PAN mają dość duży dorobek naukowy, większy niż najlepsze polskie uczelnie – Uniwersytet Jagielloński czy Warszawski i dlatego miejsce połączonych instytutów w różnych prestiżowych zestawieniach jest o kilkaset pozycji wyższe niż naszych flagowych uniwersytetów.źródło: ShutterStock

- Powiedzmy, że kwota 12 tys. zł netto byłaby godziwym wynagrodzeniem dla profesora zwyczajnego (niezależnie od dyscypliny naukowej, jaką reprezentuje) i do uniesienia dla państwa - mówi prof. Michał Kokowski – pracownik Instytutu Historii Nauki PAN.

Jest pan w gronie tych osób, które podejmują aktywne starania o to, by naukowcy zatrudnieni w Polskiej Akademii Nauk więcej zarabiali. Naprawdę jest tak źle z ich wynagrodzeniami? Raport pokontrolny NIK dotyczący apanaży dyrektorów instytutów Akademii mówi coś innego.

Zabiegamy o podwyżki dla naukowców pracujących w instytutach naukowych Polskiej Akademii Nauk, bo my sami będąc ich pracownikami, wiemy, ile zarabiamy. Trzeba tu wyjaśnić, że PAN to nie tylko instytuty naukowe, ale także cała korporacja, jej władze i członkowie, czyli akademicy, oraz jednostki pomocnicze podległe korporacji. Do zarobków otrzymywanych w korporacji się nie odnosimy, gdyż instytuty naukowe PAN i korporacja mają rozłączne budżety, podobnie jak do uposażenia osób funkcyjnych w instytutach, gdyż jest to dla nas nieznany temat. Chodzi nam o zwyczajnych naukowców, których wynagrodzenia w wielu przypadkach są upokarzająco niskie. Bywają przypadki, że profesor zwyczajny dostaje na rękę 3700 zł, kiedy na uczelniach pensje adiunktów są wyższe. Ba, znam przypadek, kiedy profesor nadzwyczajny, zajmujący się zawodowo podstawami informatyki, zarabia 2600 zł netto, a niesamodzielni pracownicy naukowi (asystenci) humanistycznych instytutów „aż” 1500 zł netto. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich naukowców we wszystkich instytutach, bo są i takie, gdzie uposażenia są dużo wyższe. Z czego wynikają te różnice? Otóż instytuty mają osobowość prawną i każdy otrzymuje z MNiSW swoje pieniądze na cele statutowe i zdobywa pieniądze z grantów. Z czego 80–90 proc. idzie na pensje. Kiedy środków jest mało, a dzieje się tak w części instytutów, to i wynagrodzenia są bardzo niskie.

To kto dobrze zarabia? Pan jako pracownik instytutu o profilu humanistycznym zapewne zalicza się do tych poszkodowanych.

Nie mam wiedzy szczegółowej, kto dobrze zarabia, ja na pewno nie. Wiem jednak, że problem niskich wynagrodzeń nie dotyczy tylko większości instytutów humanistycznych, ale także części instytutów o innych profilach i nie ma on jednoznacznego związku z kategorią naukową instytutu, bo instytut może mieć kategorię A i wypłacać bardzo niskie wynagrodzenia. Źródłem tego problemu musi więc być wadliwe prawo.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • Mattia(2018-08-02 21:18) Zgłoś naruszenie 2010

  Niektóre instytuty naukowe PAN samodzielnie mają wyższą pozycję w rankingach międzynarodowych niż czołowe polskie uczelnie wyższe. To tak na marginesie.

  Odpowiedz
 • Jan(2018-08-03 14:36) Zgłoś naruszenie 1115

  PAN powinien być zreformowany, albo rozwiązany. Powinien byc zakaz pracy gdziekolwiek indziej również na umowę zlecenie, jesli jest się zatrudnionym w PAN. Praca w wielu miejscach jest dość częstym zjawiskiem a to jest patologia.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Członek PAN ,prof zw, dr hab. inż. Jan Koryto(2018-08-03 08:50) Zgłoś naruszenie 717

  Powiedzmy, że kwota 12. tys. Dlaczego tylko 12? Śmielej, śmielej...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane