Zniesławienie: Nie będziesz krytykował nauczycielki dziecka swego

autor: Mira Suchodolska07.07.2018, 07:30; Aktualizacja: 08.07.2018, 10:04
Według ETPC obawa przed skazaniem za zniesławienie może zniechęcać do udziału w dyskusji publicznej w sprawach dotyczących interesu społecznego. Już bowiem rozpoczęcie postępowania karnego, nawet bez rzeczywistego zamiaru doprowadzenia do ukarania, działa odstraszająco

Według ETPC obawa przed skazaniem za zniesławienie może zniechęcać do udziału w dyskusji publicznej w sprawach dotyczących interesu społecznego. Już bowiem rozpoczęcie postępowania karnego, nawet bez rzeczywistego zamiaru doprowadzenia do ukarania, działa odstraszającoźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jeśli obywatele będą się obawiali krytykować instytucje publiczne, np. szkoły, ucierpi na tym interes publiczny, gdyż nie zostaną podjęte działania zmierzające do rozwiązania problemu. Może więc dochodzić do kolejnych nadużyć bądź niewłaściwego funkcjonowania takich instytucji.

N ie powinno się krytykować nauczycielki, na wet w korespondencji skierowanej do jej przełożonego, czyli dyrektora szkoły – taki wniosek wynika z uzasadnienia wyroku, jaki wydał w połowie kwietnia tego roku Sąd Okręgowy w Gliwicach, a konkretnie jego Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku (sygn. akt V.2 Ka 83/18). Zdaniem sądu taka krytyka wypełnia przesłanki przestępstwa opisanego w art. 212 par. 1 kodeksu karnego, czyli zniesławienia. Wprawdzie sąd umorzył warunkowo postępowanie na okres jednego roku wobec matki gimnazjalistki, która pozwoliła sobie na krytyczne uwagi pod adresem nauczycielki jej córki, ale uznał jej winę i obciążył kosztami postępowania sądowego, nakazał jej zwrot kosztów zastępstwa procesowego, a także orzekł świadczenie pieniężne w wysokości 1 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Uznał bowiem, że wysyłając wiadomości mailowe do dyrektorki szkoły na dziennik elektroniczny, naraziła pokrzywdzoną na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu nauczyciela. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że oskarżona jest kuratorem sądowym oraz działaczką MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa. A oskarżycielka zawodowo nauczycielką historii w jednym z gimnazjów w Żorach, a prywatnie żoną wiceprezydenta tego miasta.

Prosta historia

Sprawa ma swój początek w kwietniu 2017 roku. Klaudia, jak inni uczniowie jej klasy, miała napisać klasówkę. Nauczycielka zdecydowała, że uczniowie mogą pisać swoje prace wyłącznie na kartkach parafowanych jej podpisem. Dziewczynka dała do podpisania dwie kartki, bowiem – jak tłumaczyła – obawiała się, że jedna nie wystarczy, „żeby się rozpisać”. Nauczycielka, jak się później okazało, złożyła swój popis tylko na jednej karcie. Jak ustalił sąd, Klaudia oddała sprawdzian na kartce niepodpisanej przez pokrzywdzoną. Jednocześnie zwróciła także kartkę podpisaną, a nauczycielka postanowiła nie wpisywać dziewczynce bardzo dobrej – bo tak została oceniona ta praca – oceny do dziennika.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

 • Grześ(2018-07-08 10:10) Zgłoś naruszenie 71

  W tej sytuacji popieram nauczycielkę. Jest jednak wielu nauczycieli którzy powinni być odsunięci od wykonywania zawodu .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kpiarz (2018-07-08 09:34) Zgłoś naruszenie 64

  Jakie rządy, takie sądy. Czyli skubie w tomacie, skubie w tomacie, chcieliście PiS - Polski, no to ją macie. Skubie w tomacie, śledź.!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • od kiedy uzasadniona krytyka jest niedozwolona?(2018-07-07 22:59) Zgłoś naruszenie 144

  "Oskarżycielka zawodowo nauczycielką historii w jednym z gimnazjów w Żorach, a prywatnie żoną wiceprezydenta tego miasta." I to jest właśnie przyczyna takiego właśnie rozstrzygnięcia sądu. Kto się sądził z kimś powiązanym z władzą, ten wie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Dobrze zarabiajacy Nauczyciel.(2018-07-07 16:34) Zgłoś naruszenie 202

  Prosba o wyjasnienie sytuacji jaka miala miejsce na sprawdzianie to jedno ,a znieslawienie to calkiem cos innego .Drudno wolnoscia slowa nazwac obrazenie jedmego przez dugiego i to obojetnie w jakiej instytucji .Nauczyciel jest funkcjonariuszem publicznym i korzysta z ochrony przrewidzianej w przepisach .A Gazeta Prawna poziom w poziom Pudelka idzie .Co do zniesllawienia ma fakt ,ze maz Nauczycielki pracuje tu i tu ,a rodzic wykonuje taka ,a nie inna prace ..

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • obserwator(2018-07-07 10:49) Zgłoś naruszenie 1618

  A za jaka karę nas to spotyka , że żyjemy w takich czasach i nam się usta zamyka , strasząc każdego dnia coraz to nie do przyjęcia innymi przepisami które zamiast obywateli chronić , to są przeciw i szczególnie ograniczają naszą wolność i suwerenność słowa i czynu obywateli. Żyjemy we własnym państwie . Cieszymy się 100-LETNIĄ NIEPODLEGOŚŁCIĄ WYWALCZONĄ PRZEZ NASZYCH PRADZIADKÓW, którzy życie stracili , aby W WOLNEJ POLSCE NIE BYŁO ANALFABETÓW a dzieci były radością rodziców , szkoły i państwa. To przykre to , że w takiej historycznej chwili zamyka się usta rodzicom , bo chcą dobrze dla dziecka ,które zostało skrzywdzone przez państwowego nauczyciela ( KASTA) nie wolno wyjaśnić zaistniałego problemu na samym początku zajścia , a nie czekać na powtórkę wydarzeń , dla dobra dziecka i nauczyciela. To takie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę , gdyż szkoła uważa , że to nagonka na nauczyciela i SZKOŁA UWAŻA Że NAUCZYCIEL W DOBIE XX wieku jest nietykalny i bezkrytyczny.A my rodzice dziadkowie , pradziadkowie i obywatele mamy być skruszeni jak przed konfesjonałem i udawać skruchę , że tego nie widzimy i postaramy się milczeć. A takich instytucji chroniących obywateli mamy już dostatecznie dużo , razem z kontrolerami , którzy się nie wysilają , a ogromne pieniądze zarabiają , że są na służbie i są nietykalni. To z naszych wspólnych podatków przecież opłacamy wszystkich, którzy powinni nas chronić , uczyć , leczyć i sadzić.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • aha(2018-07-07 09:54) Zgłoś naruszenie 829

  Pogarda, krzywdzenie drugiej istoty - to dar ludzi z Rzymu. Czarna mafia dostała ziemię wspólnoty i przyniosła hipokryzję homoseksualną, dziewictwa oraz fałszywych autorytetów. Płonęły stosy, z kobiet zrobiono darmowe do wszystkiego. Zaczyna się od zabrania prawa: do rozmowy, wyjaśniania, odwołania. Ustawa o komisji majątkowej, obecne rozmowy w TVP- PiS. To nie walka z gotowcem - tylko niechlujstwo nauczycielki. Co robiła, gdy uczennica drugą kartkę zapisywała? Po to mają małe pensum lekcji, aby na lekcjach pracować. Bo na przerwach dyżurują ju uczniowie.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-07-07 09:26) Zgłoś naruszenie 615

  Będę . A jak trzeba będzie , to dziecku wyjaśnię , że jest głupia . I że pracuje dla obcej agentury - na przykład .

  Odpowiedz
 • op(2018-07-07 08:02) Zgłoś naruszenie 333

  Walka z "gotowcami"

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane