statystyki

Za obniżenie pensji przysługuje odszkodowanie

autor: Bożena Wiktorowska06.04.2017, 07:20; Aktualizacja: 06.04.2017, 08:05
pieniądze, finanse, złotówki

Sąd apelacyjny, rozpatrując sprawę uznał, że nauczycielce należy się 15 tys. zł tytułem odszkodowania za zmianę warunków pracy.źródło: ShutterStock

Nauczyciele domów dziecka zatrudnieni na podstawie Karty nauczyciela, którzy z powodu zmian ustawowych stali się pracownikami samorządowymi, nie mogą być stratni finansowo. Tym samym ich pracodawca ma obowiązek wypłacić im odszkodowanie. Tak uznał Sąd Najwyższy, oddalając skargę kasacyjną pracodawcy, który nie chciał wypłacić takiej rekompensaty.

Powodem zajęcia się sprawą było żądanie przywrócenia do pracy złożone przez nauczycielkę dyplomowaną zatrudnioną na podstawie mianowania w domu dziecka. Powódka bowiem, nie zmieniając miejsca pracy, stała się pracownikiem samorządowym.

– Moja klientka posiadała bardzo wysokie kwalifikacje, które uzyskała w czasie wieloletniej kariery. Była m.in. ekspertem resortu edukacji w kwestiach związanych z funkcjonowaniem placówek opiekuńczo-wychowawczych. Przejęcie domu dziecka przez samorząd spowodowało, że straciła wszystkie swoje dotychczasowe uprawnienia – wyjaśniał DGP adwokat Tomasz Tomaszczyk.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane