statystyki

Nie tylko konkurs czyni dyrektorem

17.04.2018, 17:00
Sąd orzekł, że w sytuacji, gdy do konkursu nie zgłosi się żaden chętny albo nie wyłoniono kandydata, organ prowadzący szkołę powierza to stanowisko ustalonej osobie, w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny i po zasięgnięciu opinii rady szkoły i rady pedagogicznej.

Sąd orzekł, że w sytuacji, gdy do konkursu nie zgłosi się żaden chętny albo nie wyłoniono kandydata, organ prowadzący szkołę powierza to stanowisko ustalonej osobie, w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny i po zasięgnięciu opinii rady szkoły i rady pedagogicznej.źródło: ShutterStock

Powierzenie pełnienia obowiązków dyrektora szkoły z zasady powinno nastąpić w drodze konkursu, ale w przypadku braku kandydatów można formalnie przekazać obowiązki wybranemu pedagogowi – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Prezydent miasta powierzył nauczycielowi stanowisko dyrektora Centrum Kształcenia Praktycznego na pięć lat szkolnych. Decyzji przyjrzał się wojewoda i stwierdził naruszenie prawa. Jego zdaniem powinno to nastąpić koniecznie w drodze konkursu. Powierzenie obowiązków możliwe jest tylko w sytuacji wyjątkowej, a do takiej w jego ocenie nie doszło.

Wojewoda zwrócił też uwagę, że powierzenie stanowiska dyrektora powinno nastąpić w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Tymczasem kurator w skierowanym do prezydenta miasta piśmie nie wyraził na to zgody.

Prezydent poskarżył się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wskazał, że w związku z tym, iż w maju 2017 r. upłynąłby 10-miesięczny okres, na który powierzono pełnienie obowiązków dyrektora Centrum Kształcenia Praktycznego, zwrócił się do mazowieckiego kuratora oświaty z prośbą o stanowisko. Kurator zaś nie tyle nie wyraził zgody, co nie zgłosił zastrzeżeń.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane