statystyki

Preferencje dla niepełnosprawnych dzieci muszą się znaleźć w statucie żłobka

autor: Michalina Topolewska14.03.2018, 20:00
Zdaniem wojewody rada wprawdzie znowelizowała statut, aby dostosować go do zmienionych przepisów, ale przyjęte przez nią regulacje są niepełne, bo nie uwzględniają wszystkich wymaganych obecnie elementów.

Zdaniem wojewody rada wprawdzie znowelizowała statut, aby dostosować go do zmienionych przepisów, ale przyjęte przez nią regulacje są niepełne, bo nie uwzględniają wszystkich wymaganych obecnie elementów.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2018 r. przepisy ustawy żłobkowej wymagają, aby w statucie placówki były określone m.in. warunki przyjmowania dzieci uwzględniające preferencje dla niepełnosprawnych maluchów. Ich brak jest naruszeniem prawa.

Tak stwierdził wojewoda śląski, który unieważnił uchwałę rady miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach, zmieniającej statut żłobka. W jego ocenie znalazły się w niej uchybienia, które przesądziły o jej niezgodności z prawem.

Wojewoda wskazał, że upoważnienie do nadania statutu placówce wynika z art. 11 ust. 2 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 157 ze zm.). Przepis ten wymienia też elementy, które powinny znaleźć się w treści tego dokumentu. Co istotne, od początku roku obowiązuje znowelizowane brzmienie art. 11 ust. 2, który przewiduje, że oprócz dotychczasowych w statucie należy unormować zasady przyjmowania uwzględniające preferencje dla rodzin wielodzietnych oraz dzieci niepełnosprawnych i dodatkowo reguły obsadzania miejsc w przypadku czasowej absencji podopiecznego. Należy również określić warunki udziału rodziców w zajęciach prowadzonych w żłobku.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane