statystyki

Nauczycieli nie można zmusić do organizowania zimy w mieście

autor: ar24.01.2018, 08:55; Aktualizacja: 24.01.2018, 09:34
Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, na czas ferii, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi i w czasie ich trwania

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, na czas ferii, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi i w czasie ich trwaniaźródło: ShutterStock

Czy gmina lub dyrektor szkoły może polecić nauczycielom, aby zorganizowali w czasie ferii zajęcia dla dzieci w ramach etatu bez dodatkowego wynagrodzenia?

Nie. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, na czas ferii, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi i w czasie ich trwania. Tak stanowi art. 64 ust. 1 w brzmieniu ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. poz. 2203), która weszła w życie 1 stycznia 2018 r.

Nauczyciel może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie ferii następujących czynności: przeprowadzania egzaminów, prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego bądź opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie. Te czynności nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.

Zgodnie z art. 64 ust. 4 Karta nauczyciela, ewentualne czynności wykonywane w czasie ferii nie mogą naruszać prawa nauczyciela do nieprzerwanego co najmniej czterotygodniowego urlopu wypoczynkowego.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • As(2018-01-24 14:11) Zgłoś naruszenie 211

  Pracowałam przez 20 lat za darmo organizując ferie. Dopiero po słynnych listach Kluzikowej dotyczących opieki okoloswiatecznej okazalo sie, że jednak nie musimy tego robić. A pracować musial caly zespół nauczycieli.

  Odpowiedz
 • Do xyz1(2018-02-25 17:46) Zgłoś naruszenie 20

  A jednak nauczyciele mają obowiązek (u nas w szkole) prowadzić bez wynagrodzenia: świetlicę szkolną, zajęcia wyrównawcze, zajęcia rozwijające, koła zainteresowań itp.

  Odpowiedz
 • xyz1(2018-01-24 11:50) Zgłoś naruszenie 020

  Nigdy nauczyciel nie pracował w ferie za darmo. Oferty gmin były bardzo dobre lecz chętnych nauczycieli było bardzo mało. Było to często 4 godz. dziennie, gmina organizowała wyjazdy na basen. do kina itp. mimo to miała problem z zatrudnieniem.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane