Ofiary systemu, czyli jak nauczyciele stali się nierobami bez autorytetu

autor: Artur Radwan03.12.2017, 09:00
Uczelnie pedagogiczne produkują bardzo dużo nauczycieli. Trafiają oni do pracy w przedszkolach i szkołach podstawowych.

Uczelnie pedagogiczne produkują bardzo dużo nauczycieli. Trafiają oni do pracy w przedszkolach i szkołach podstawowych.źródło: ShutterStock

Bez autorytetu – u uczniów i rodziców. Nieroby, lenie i nieudacznicy. Przy tym nietykalni. Wielu z nas właśnie tak ocenia nauczycieli. Na złą ocenę pedagodzy na pewno nie zapracowali sami.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (84)

 • Agata(2019-03-13 12:39) Zgłoś naruszenie 30

  Sluchajcie bez przesady nauczyciele wezcie sie do roboty i nie narzekajcie.Do tych podstaw jeszcze dostajecie 20procenr premi staz pracy tez sie liczy wiec ile kro ma lat to tyle procent oraz inne dodatki.Nauczyciel jest wygodny 18h pracy i chcialby zarabiac nie wiadomo ile 1000zl podwyzki chyba zart.Budzetowka dostala sekretariat 35zl a nauczyciele maja dobrze caly czas podwyzki i ciagle mako Tylko nauczycielem byc za wakacje platne z gory oraz grusza tez powinni sie tez tym zajac jakie maja pity nauczyciele.Zarabiaja dobrze podwyzka za to ze jest sie wychow.500zl.bez przesady.Pis nie powinien dac bo to jest chyba zart albo pozabierac wszystkie dodatki.Tez jajko maja i karpia jubileuszowe ietc... I malo im chyba przesada 18h tyljo pracy.Myzasuwamy lekarze i inni 40h.Chyba zart nie osmieszajcie sie. Tez ktos piwinnien sie tym zajac bo nauczyciel zatrudni sie w 3szkolach i pracuje po 1h lub 2h i wszystko mu sie nalezy wakacyjne karp o jajko i wakacyjne bez przesady.Pity niech pokaza ile zarabiaja.A teraz wszystko systemu jest.I tak maja Ameryke.Tyljo byc nauczycielem 18h a pensja super i dodatki ful wypas o dodatkach nie mowia a szkoda bo tak jest.Nie powinni dostac i tak dostaja caly czas.!!!!!!!!!!!#Bez przesady

  Odpowiedz
 • Ewa(2019-02-17 09:56) Zgłoś naruszenie 20

  Aby zostac nauczycielem wystarczy miec znajomisci a wyksztalcenie i doswiadczenie sa zbednym dodatkiem. Tak jest na podkarpaciu a w niektorych piwiatach nikt sie nawet z tyn nie kryje

  Odpowiedz
 • help(2019-01-20 22:16) Zgłoś naruszenie 00

  To bardzo smutne co piszecie. Myślę że już czas zamknąć szkoły bo robi mi sie nie dobrze jak to czytam. Tak zamknąć szkoły bo wam przeszkadzamy my nauczyciele. Ja sobie flaki wypruwam staram sie jak moge a wy tu po mnie jeździcie. Szkoda slów.

  Odpowiedz
 • Beata(2018-09-13 12:08) Zgłoś naruszenie 00

  Artykuł uważam za bardzo nierzetelny, autor niewiele wie o tym, jak wygląda awans nauczycieli i ile rzeczywiście zajmuje praca nauczyciela. Z pewnością są w zawodzie - jak w każdym - tacy, którzy się do tego nie nadają, ale nie wszyscy przecież. Co do odchodzenia na emeryturę, to większość nie odchodzi nie dlatego, że nie chce, tylko dlatego że nie może, bo zmieniły się przepisy emerytalne. Na ich zmianie żadna grupa zawodowa nie straciła tyle co nauczyciele. To oczywiście nie wszystkie "braki" tego artykułu.

  Odpowiedz
 • lily(2018-07-30 13:19) Zgłoś naruszenie 00

  panie Radwan, kompletnie nie zna pan realiów pracy w szkole, co niestety jest bardzo widocze w tym artykule

  Odpowiedz
 • Dyplomowany(2018-01-05 08:04) Zgłoś naruszenie 00

  5tys brutto, ciekawe kiedy taką kwotę zobaczę na pasku? Większe doświadczenie, a wypłatę mam niższą niż rok wcześniej. W tym zawodzie najlepiej zarabiają tzw. Zusowcy idą do szkoły, żeby im płacić zus, a zakładają prywatne firmy, którym się poświęcają. Szkoła to dla nich tylko płatnik składek ZUS. Dlatego mamy marnych pedagogów, dodtkowo uczelnie wyższe robią kasę na wszystkich podyplomowych, gdzie każdy musi zdać. To jest czysty biznes. To nie nauczyciele są winni tylko system, w ktòrym szkoła jest biznesem. Zapraszam chętnych do pracy zwłaszcza widzących wakacje. Tydzień w szkole podstawowej i wracacie do swojej pracy z pocałowaniem rączek.

  Odpowiedz
 • NauczycielKA (2018-01-04 18:31) Zgłoś naruszenie 00

  Stek bzdur. Awans zawodowy jest tu opisany jako bezproblemowe 10 lat pracy i awans gotowy. Pamiętajmy że kolejne awanse są obarczone wieloma wymaganiami i regulacjami prawnymi. Przez te 10 lat trzeba być zatrudnionym w szkole i pracować bez przerw a pamiętajmy że jednak większość kadry nauczycielskiej to kobiety, które w między czasie rodzą i wychowują dzieci. Takie przerwy albo znacząco odwlekają awans, albo go uniemożliwiają lub też nie ma pracy do której można po takim urlopie wrócić... Ale żyjemy w państwie patriarchalnym, a pojęcie feminizm jest fuj więc czemu się tu dziwić :/

  Odpowiedz
 • Belfer(2018-01-01 09:50) Zgłoś naruszenie 10

  Autor pisze bezmyślnie o średniej, bo tego nie rozumie. Nie ma się co dziwić. Wynagrodzenie nauczyciela zawiera 16, o ile dobrze pamiętam, elementów. Średnia dotyczy średniej w grupie awansu i na danym terenie. Więc 14 są tylko tam, gdzie gminy nie mają sensownej sieci szkół i dodatkowo oszczędzają na pensjach nauczycieli w ciągu roku. Bo "14" są elementem nowego budżetu, więc jakoś to będzie.

  Odpowiedz
 • Nauczycielka(2017-12-28 22:05) Zgłoś naruszenie 50

  Tak wielu przekłamań od dawna nie czytałam. Drogi autorze proszę weryfikować informację, sięgać do wielu żródeł. Owszem duzo osób kończy studia pedagogiczne, ale bardzo niewielu decyduje się na pracę w zawodzie, nie dla tego, że są "słabi", gorsi od innych, ale raczej dlatego, że zawód nauczyciela jest nieopłacalny i jest bardzo trudny. Bardzo dużo osób również kończy dziennikarstwo i niestety wiele osób próbuje swoich sił tworząc pseudoartykuły krzywdzące innych. Jestem nauczycielką od czterech lat pracuję w zawodzie, skończyałam trzy specjalizację oraz mnóstwo kursów. Aby pójśc na ciekawe szkolenie za które muszę sama zapłacić często odmawiam sobie jedzenia. Pracuję w tygodniu niejednokrotnie łącznie po 60h, a moja pensja wynosi niecałe 1700 zł i jest mi zwyczajnie przykro, gdy ktoś pisze bzdury, że nauczyciele to nieroby, nieudacznicy. Autorze proszę przeczytać choć jedną ksiązke o wypaleniu zawodowym i przepracować jako wolontrariusz jeden miesiąc w placówce edukacyjne, wtedy może wtedy poznasz niewidoczne spekty pracy nauczyciela.

  Odpowiedz
 • N_l(2017-12-28 20:42) Zgłoś naruszenie 00

  Jak się jest od wszystkiego to raczej do niczego

  Odpowiedz
 • Poznań1(2017-12-27 06:48) Zgłoś naruszenie 00

  Pani minister Oświaty, ma Pani wybór...albo wyższa kasa, albo w szkolnictwie już niedługo będzie Pani poziom. Pewnie zna Pani piękny utwór: "mniej niż zero", nauczyciel musi zarabiać, zwłaszcza Informatyk...to on za 2 lata będzie uczył programowania aplikacji mobilnych w klasach 4-tych. Czy ktoś z Państwa wie, że dzieciaki w klasach pietwszych technikum informatycznego rozpoczęli naukę już nową podstawą programową w tym roku szkolnym. Będą w 4 lata kończyć naukę i obecni siódmo klasiści to samo będą uczyli się 5 lat, więc po co ta reforma kochana Pani minister. Dlaczego dzieciaki MUSZĄ siedzieć w szkole rok dłużej. Czy teraz robimy (my nauczyciele), eksperyment nadzieciakch dla Pani minister?

  Odpowiedz
 • Poznań(2017-12-27 06:45) Zgłoś naruszenie 00

  Pani minister Oświaty, ma Pani wybór...albo wyższa kasa, albo w szkolnictwie już niedługo będzie Pani poziom. Pewnie zna Pani piękny utwór: "mniej niż zero", nauczyciel musi zarabiać, zwłaszcza Informatyk...to on za 2 lata będzie uczył programowania aplikacji mobilnych w klasach 4-tych. Czy ktoś z Państwa wie, że dzieciaki w klasach pietwszych technikum informatycznego rozpoczęli naukę już nową podstawą programową w tym roku szkolnym. Będą w 4 lata kończyć naukę i obecni siódmo klasiści to samo będą uczyli się 5 lat, więc po co ta reforma kochana Pani minister. Dlaczego dzieciaki MUSZĄ siedzieć w szkole rok dłużej. Czy teraz robimrobimy (my nauczyciele), eksperyment nadzieciakch dla Pani minister?

  Odpowiedz
 • korina(2017-12-05 21:26) Zgłoś naruszenie 553

  PiS nas oszukał. Miał być powrót do poprzedniego wieku emerytalnego. Nauczycielom przed laty odebrano prawo do przechodzenia na emeryturę po 30 latach pracy bez względu na wiek. Głosowałam na PiS, bo przecież obiecali, ale się zawiodłam. Już drugi raz nie dam się nabrać. Wiele nauczycieli by sobie spokojnie odeszło, bo po 30 latach pracy większość już jest tak wypalona i zmęczona, że już nie ma siły. Niech by zwolnili miejsce dla młodych, pełnych sił i zapału, a nie starsze panie męczą się, marzą tylko aby usiąść i uciec od tego wrzasku. Z kolei młodzi nie mogą pracować w swoim zawodzie, tylko pracują w sklepach, albo wyjeżdżają za granicę.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nauczyciel prawy wierzacy(2017-12-04 22:04) Zgłoś naruszenie 40

  Sukcesy, partnerstwo, zaszczyty itd itp. Ale dlaczego kolejny rząd i kolejny premier zapomnieli, że Polacy nie gęsi i swój język mają. A tego polskiego języka uczą nauczyciele, którzy mają dostać żenująco niskie podwyżki. Woźne już dostały200 zł miesięcznie. Nauczyciele dostaną tyle przez 3 lata. Brawo rząd, brawo dobra zmiana. Pensje nauczyciela to najniższa krajowa.

  Odpowiedz
 • REDAKTOR ŁŻE(2017-12-04 21:53) Zgłoś naruszenie 70

  "5065 zł brutto" ... a za chwilę "Wszystkim trzeba zapewnić to średnie wynagrodzenie." Panie Redaktorze, czemu manipuluje Pan rzeczywistością? Jestem nauczycielem dyplomowanym i moja pensja BRUTTO wynosi - 3149. Pensję w wysokości podanej przez Pana otrzymują jedynie osoby na stanowiskach kierowniczych.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • przemek(2017-12-04 21:11) Zgłoś naruszenie 60

  Mam żonę nauczyciela dyplomowanego (nawet z medalami) i nie ma ona 5100 zł brutto (chyba że ktoś jej zabiera połowę pensji).

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2017-12-04 16:34) Zgłoś naruszenie 60

  Panie Redaktorze Radwan ,pozwę pana i redakcję Gazety Prawnej do sądu w związku z ochroną dóbr osobistych .I piszę to całkiem poważnie do zobaczenia w sądzie.

  Odpowiedz
 • Iwona(2017-12-04 15:16) Zgłoś naruszenie 11

  Zgadzam się, że dostać się do pracy w większości szkół bez pleców graniczy z cudem. Sprawdzone na sobie. Nikt nie ogłasza konkursów na stanowisko nauczyciela, nikt nie sprawdza, czy dyrektor wybrał najbardziej kompetentnego, czy córkę koleżanki z miernymi ocenami na dyplomie. Jeden wielki bałagan. Do tego rządzą jakieś podyplomówki gdzie w kilka semestrów zdobywa się możliwość prowadzenia przyrody, która jest konglomeratem fizyki, chemii, biologii, geografii. Na 4 magisterki trzeba by 20 lat a tu w 2 lata, proszę. Takie "mózgi" później uczą nasze dzieci a ludzie z dobrymi dyplomami nie dostaną się, bo pani dyrektor ma "lepszego" kandydata, czyli znajomego.

  Odpowiedz
 • prof(2017-12-04 13:43) Zgłoś naruszenie 15

  na autorytet tak jak w każdej pracy trzeba sobie zapracować, niestety moje kontakty z nauczycielami szkol średnich to totalna porażka, zarobki - nie znam, ale na pewno nauczyciel pracuje dużo krócej niż 8 godzin dziennie, i proszę nie wmawiać ze klasówki sprawdzają nocami, + mnóstwo wolnego typu ferie, wakacje, inne przerwy świąteczne, dla dobra naszej młodzieży zachęcam nauczycieli do budowania autorytetu nauczyciela.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • nie nauczyciel(2017-12-04 13:03) Zgłoś naruszenie 27

  A ja uważam, że nauczyciele, w większości to lenie i nieroby. Jak już raz nauczą się programu, który realizują to do czasu jego zmiany nie poświęcają się pracy nad przygotowaniem do lekcji. Za 18, przepraszam obecnie 20 godzin pracy tygodniowo, winni otrzymywać - adekwatnie do reszty pracującego społeczeństwa - 50 % wynagrodzenia. Skoro bowiem kp stanowi, że tydzień pracy jest 40 godzinny dla etatowca (nie patrząc na kodeksowe odstępstwa), to ktoś, kto pracuje połowę tego czasu pracy powinien otrzymać połowę wynagrodzenia. Urlop dla nauczycieli powinien być jak dla każdego normalnego pracownika 26 dni. Dyżury w wakacje, organizowanie zajęć dla dzieci i młodzieży w szkołach. Mają nauczyciele wykształcenie pedagogiczne to niech się wykażą jacy z nich pedagodzy. To my wszyscy z naszych podatków finansujemy utrzymanie tej quasi szlachty.

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane